Koľko stoji prevádzka čističky vzduchu? Denne menej ako polovicu jablka!

Koľko stoji prevádzka čističky vzduchu? Denne menej ako polovicu jablka!

Mnoho domácností i firiem sa každoročne rozhoduje, či na najteplejšie mesiace v roku zaobstarať do svojich priestorov klimatizačné zariadenie. V priebehu leta sa zdá byť klimatizácia v kancelárii, ktorá je napríklad navyše otočená smerom na juh, úplnou nevyhnutnosťou. Keď už sa ale spoločnosť rozhodne potešiť svojich zamestnancov kúpou klimatizácie, prečo ich vedenie stále nervózne krčí ramenami, keď sa ich zamestnanci opýtajú na možnosť zakúpenia čističiek vzduchu?
Spotrebu energie poznáme, koľko to ale stoji?
     Či už si vyberáme akýkoľvek model čističky vzduchu, pri každom nájdeme údaj o tom, akú spotrebu energie konkrétny model má. Napríklad pri čističkách vzduchu, ktoré pracujú na ploche 16 m², ide o 33 W, pri čističkách určených na plochy s veľkosťou 32 m² sa jedná o 48 W, pokiaľ hovoríme konkrétne o najtestovanejších čističkách vzduchu na svete – čističkách Airfree. Spotreba čističky sa teda dá jednoducho prirovnať k spotrebe žiarovky, ktorou si v domácnosti svietime.  

     Priemerná stredoeurópska rodina zaplatí asi 1 530 € za energie ročne, pričom 5 % z toho tvorí úprava vzduchu – jeho ohrievanie a ochladzovanie. Pokiaľ pripočítame používanie čističky vzduchu, položka ešte mierne narastie, môžeme ju ale chápať ako veľmi dobrú investíciu do zdravia, ktorá sa nám vyplatí.

Ohrievanie vzduchu

     Položka, o ktorej hovoríme, nestúpne nijak závratne. Čističku vzduchu je totiž efektívne používať v období zvýšeného rizika infekcií a epidémií, vo vykurovacej  sezóne, keď sa snažíme byt či dom vyhriať a príliš nevetráme, v období, keď sa nemálo z nás potyká s problémami s alergiami na peľ – celú jar začiatok leta. Ak spočítame využívanie čističky vzduchu ešte s občasným užívaním, aby sa vzduch dezinfikoval, napríklad od mikročastíc a alergénov, ktoré so sebou v srsti nosievajú domáce zvieratá, dospejeme k tomu, že efektívne užívanie čističky znamená ich užívanie 30-40 %  roka. Ku kompletnému prečisteniu vzduchu dochádza pri čističkách Airfree asi po týždni prevádzky. Nemožno teda očakávať zázračné výsledky ihneď potom, čo čističku zapojíme a zapneme, isté ale je, že prídu a nebudú nijak závratne finančne náročné. Cenovo vychádza dezinfekcia vzduchu v priestore bežnej obývacej izby mesačne na 2.50 €, čo znamená, že denná cena za lepší vzduch je 0.1 €. Za to si dnes nekúpime ani polovicu jablka na desiatu!

Neprehliadnite:
Naozaj Airfree funguje? – skúsenosť jedného z nás
Čísla hovoria jasne
     Aby si mohol každý urobiť lepšiu predstavu, prepočítali sme spotrebu u konkrétneho modelu, a to u čističky Airfree E60, ktorá je určená do priestoru o ploche 24 m², čo zodpovedá štandardnej obývacej izbe či bežnej kancelárie. Čistenie vzduchu by dnes malo byť bežnou súčasťou kancelárskych komplexov, rovnako ako barely s pitnou vodou, pri ktorých majiteľ firmy zaplatí nie len za prenájom zariadenia a samotnú vodu, ale aj jej chladenie a ohrev. Na základe vlastných skúseností vieme, že ročná prevádzka dávkovača vody firmy s 15 zamestnancami vyjde na 360 € a ďalej musíme počítať s výdajmi za elektrinu. Pokiaľ uvažujeme, že prevádzka jednej čističky vzduchu Airfree E60 ročne vychádza na 29 €, položme si otázku, prečo sú čističky vzduchu čoby súčasť hygieny a prevencie podceňované. Čističku je pritom potrebné mať v prevádzke zhruba 40 % roka, čo znamená, že jej prevádzka vychádza asi na 29 € ročne a žiadne ďalšie výdaje už sa k nej neviažu!

Airfree

     Čo sa čistenia vzduchu týka, je potrebné pripomenúť, že efektivita, s akou bude čistička pracovať, sa odvíja od toho, či je model správne zvolený a vzhľadom k priestoru, v ktorom má pracovať nie je poddimenzovaný, zároveň tiež nesmieme zabudnúť spomenúť priechodnosť miestností, ktorá účinnosť čistenia vzduchu znižuje. Neznamená to ale, že by k efektívnemu čisteniu nedochádzalo, iba je potrebné, aby čistička bola v prevádzke dlhšie, kým sa vzduch v miestnosti dokonale prečistí.

Firmy sú nedôverčivé, nemajú k tomu ale dôvod
     Ako sme avizovali už na začiatku, veľa slovenských spoločností kupuje do svojich kancelárií pre prípad horúcich dní, či pre prípad, že bude potrebné vymieňať vzduch v miestnosti, klimatizáciu. Voči čističkám vzduchu ale aj naďalej zostáva vedenie firiem skeptické, aj keď k tomu nemajú dôvod. Zaobstaranie  čističky vzduchu je nemenej dôležité a zároveň niekoľkonásobne menej finančne náročné, či vezmeme do úvahy samotnú kúpu či následnú prevádzku. Dovolíme si ešte jedno prirovnanie a to s klimatizáciou. Iba investícia do klimatizácie je 10x vyššia než do čističky vzduchu, nehovoriac o spotrebe energie a o potrebnej údržbe. Firmy si kúpou čističiek vzduchu do svojich priestorov môžu ušetriť zamestnancov podliehajúcich vírusovým a bakteriálnym nákazám, keď príde ich čas, a zároveň môžu na jar výrazne uľaviť alergikom. Táto investícia sa im zákonite musí vyplatiť.

     Investícia do čističky vzduchu je výhodná, či už si ju kupujeme domov alebo na pracovisko. Za čistý vzduch, ktorý vďaka nej získame, nám naše dýchacie cesty poďakujú. A pritom za ňu nezaplatíme denne viac, než za dobré a zdravé ovocie!
comments powered by Disqus