Kvalitný bodyanalyzér sa hodí nie len po Vianociach

Kvalitný bodyanalyzér sa hodí nie len po Vianociach

Máme po Vianociach. Obdobie plné výčitiek, koľko sme zjedli dobrôt, je v plnom prúde a niektorých z nás sa ešte držia zvyšky motivácie, s akou sme sa pustili do plnenia novoročného predsavzatia, že konečne prevezmeme vládu a kontrolu nad svojou váhou. To ostatne môžeme urobiť nie len kvôli vianočnému hodovaniu, ale aj z množstva iných dôvodov. Tým najpádnejším je udržanie si dobrej fyzickej kondície a fyzického zdravia, na ktorom  by sa nadváha, v horšom prípade obezita, podpísala. Ako sa ale vo všetkých tých radách odborníkov zorientovať? Máme sa trápiť s BMI? A čo je to BMR, o čom sa tak často hovorí? Vážime veľa, ale miery máme pekné, tak čo robíme zle? Poradíme vám v tomto článku.
BMI a BMR – indexy, ktoré by sme mali chápať orientačne
     To, že sa postavíme na váhu a ona nám ukáže hmotnosť tela, je jedna vec. My potom obvykle vyhľadáme na internete BMI kalkulačku, ktorá nám po zadaní výšky, váhy a pohlavia vypočíta BMI (Body Mass Index), teda váhový index. Každá hodnota potom spadá do konkrétnej kategórie – k podvýžive, normálnej váhe, nadváhe, k obezite I. a II. stupňa. A my panikárime, pretože aj keď sa na seba dokážeme v zrkadle mnohokrát spokojne usmiať, podľa BMI máme nadváhu či obezitu.

BMR Index     Ono to ale nemusí byť také zlé. Od hodnotenia telesnej konštitúcie podľa BMI už hociktorý odborník cez výživu upúšťa, pretože index hádže do jedného vreca osoby ťažké preto, že majú po celom tele tuk, jedia nezdravo a nehýbu sa, aj osoby ťažké z toho dôvodu, že sú osvalené a na ich tele by sme príliš tuku nenašli – môže sa jednať napríklad o kulturistov. Preto je dôležité zamerať sa na podiel kostí, svalov, tukov a vody na hmotnosti a s týmito hodnotami, ktoré mimochodom zistíme práve s pomocou bodyanalyzérov, individuálne pracovať.

     Pokiaľ o BMI dodnes kolovali mýty, o BMR sa toho obecne doposiaľ veľa nevie. Jedná sa pritom o dôležitý ukazovateľ aj keď i ten je potrebné brať s rezervou, pretože má tendenciu zovšeobecňovať. Pod skratkou BMR sa skrýva tzv. bazálny metabolizmus, ktorý určuje, koľko energie by sme denne mali prijať, aby naše telo vôbec správne fungovalo. BMR kalkulačky, ktoré nájdeme na internete, pracujú s výškou, váhou, pohlavím, vekom a niektoré s hrubým odhadom dennej fyzickej aktivity (napríklad rozlišujú výpočty pre tých, ktorí sedia celý deň v kancelárii, a pre tých, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu).

Neprehliadnite:
Pravidelné fitness alebo 13 tipov ako neskončiť po týždni s posilňovňou
Čo je bodyanalyzér a čo od neho môžeme očakávať
     Bodyanalyzér je druh váhy, ktorá, ako sme už upozornili, neudáva len telesnú hmotnosť osoby, ktorá sa na ňu postaví, ale pomôže jej vytvoriť podrobnejší obrázok o tom, ako to v tele vyzerá. Vďaka manuálom, ktoré bývajú k bodyanalyzérom priložené a ktoré obsahujú tabuľky s optimálnymi parametrami pre rôzne typy ľudí, potom vieme, na čo sa zamerať – či by sme mali klasicky chudnúť a zhadzovať prebytočné tukové zásoby, či by sme náhodou nemali nabrať trochu tej svalovej hmoty alebo či sme dostatočne hydratovaní. Bodyanalyzér môže byť skvelým domácim radcom pre všetkých, ktorým nie je jedno, ako vyzerajú a ako sa cítia.

3 tipy  bodyanalyzérov, ktoré vás budú baviť
Salter 9106     Verte, že váženie môže byť svojim spôsobom i zábavné. Pokiaľ na sebe pracujete a potrebujete neustále dodávať motiváciu, pravidelnou „konzultáciou“ s bodyanalyzérom vám to pôjde rýchle a efektívne. Jedným z bodyanalyzérov, ktorý vás zaručene nadchne, pretože vám poskytne potrebné informácie o vašom tele, je analyzér Salter 9106BK3R. Táto legenda medzi telesnými analyzérmi je funkčná aj dizajnová a osvieži vzhľad nejednej kúpeľne, predsiene alebo haly. Ukáže vám percentuálny podiel telesného tuku a svalov, percentuálny objem kostí a hydratácie. Vďaka podsvieteným ikonám a prehľadnému LCD displeju nebudete po niekoľkých použitiach na pochybách, ako sa s touto vecičkou dorozumieť. Analyzér váži až do 180 kg a je možné na ňom nastaviť pamäť až pre 10 osôb. Jediné, čo od vás bude vyžadovať, sú 2 AA batérie.

Salter 9152     Druhým modelom, ktorý môžeme bez váhania odporučiť, je Salter 9152SV3R. Tento analyzér zaujme všetkých, ktorí z nejakého dôvodu chcú veľký displej (tu je displej 19x11 cm). Tento model vám poskytne informácie o vašej hmotnosti, hodnoty telesného tuku, svalstva a vody, ale i BMI a BMR, o ktorom už bolo všetko potrebné povedané. Jednoduchá obsluha, pamäť až pre 12 osôb, maximálna nosnosť 200 kg a špeciálne užívateľské programy (dieťa, športovec) vás jednoducho ohromí a na váženie sa budete tešiť.

Salter 9080     Posledným modelom, ktorý tu predstavíme, je Salter 9080GN3R. Jedná sa o detskú váhu s prenosom dát, ktorú využijeme, ak chceme bedlivo sledovať vývoj dieťaťa, údaje si zaznamenávať a zažiť tak niekoľko neopakovateľných momentov v živote rodičov. Táto váha ukazuje hmotnosť, výšku, zubné záznamy, najrôznejšie vývojové míľniky a vyhotovuje aj fotografie. Navyše sa tento produkt vyvíja s dieťaťom –možno ho použiť s detskou kolískou, s rukoväťou alebo ako samotnú platformu pre väčšie deti. Na analyzéri môžeme sledovať vývoj aj 4 detí a vďaka softwaru v PC všetko nechať znázorniť v prehľadných grafoch, software navyše vypočíta aj BMI. Stačí len namerané hodnoty s pomocou USB káblu preniesť do počítača. Maximálna hmotnosť váženia na tomto analyzéri je 25 kg.

Neprehliadnite:
Na co byste se měli zaměřit při výběru vhodné čističky vzduchu
Zdravie a radosť ako dôvody pre obstaranie bodyanalyzéra
     Ako vidíte, po bodyanalyzérovi sa nemusíme začať zháňať, keď cez Vianoce priberieme o 3 kilogramy. Môžeme si ho obstarať kvôli kontrole stavu nášho tela, kvôli motivácií, o ktorú ľahko prichádzame aj pre sledovanie toho, ako nám potomok rastie pred očami. Aj keď sme to tak možno dlho nevnímali, analyzér je váha, ktorá nás nemusí pri každom použití naštvať, skôr nás môže vhodne nasmerovať. Nájdete si svoj vlastný dôvod pre obstaranie analyzéra do domácnosti a majte o sebe prehľad!
comments powered by Disqus