Legendárne značky - Remington - časť. 6

Legendárne značky - Remington - časť. 6

Viete, čo majú spoločné strelné zbrane, šijacie stroje, QWERTY klávesnice, holiace strojčeky a žehličky na vlasy? Hoci sa to zdá značne nepravdepodobné, ba dokonca neuveriteľné, za ich výrobou stojí silná značka s dlhou - takmer dvestoročnou históriou. Ak pred akýmkoľvek milovníkom strelných zbraní zmienite slovko "Remington", zaručene si spomenie na celý arzenál hviezdnych pušiek. Asociácia celej rady spisovateľov a žurnalistov sa budú pri vyslovení tejto značky vytáčať smerom k písaciemu stroju, ktorého klapky zdobilo klasické "QWERTY rozloženie". A ak sa o značke zmienite pred ktoroukoľvek ženou či dievčaťom, s najväčšou pravdepodobnosťou vám bude spievať ódy na Remington žehličky na vlasy, holiace strojčeky alebo fény, či celej produktovej rady. Ako je možné, že jedna značka chrlí do sveta toľko rozdielnych výrobkov? Poďme sa pozrieť na vývoj tejto legendy, ktorá sa neodmysliteľne zapísala do zbrojárskej, spisovateľskej aj módnej siene slávy.
Späť do minulosti
     Aj napriek tomu, že je značka Remington v súčasnej dobe spájaná najmä s produktmi pre osobnú starostlivosť a hygienu mužov i žien, jej počiatky siahajú do už spomínaného zbrojárskeho priemyslu. Práve na tomto mieste je nutné spomenúť osobnosť Eliphaleta Remingtona, ktorého meno  dnes najčastejšie nájdeme pod skratkou E. Remington. Tento výrobca, spolu so svojimi synmi, založil významnú zbrojnú spoločnosť E. Remington & Sons, ktorej počiatky sa datujú k roku 1816. Vo svojej podstate sa jednalo o najstaršiu americkú puškársku spoločnosť, ktorej zbrane boli nielen vysoko kvalitné, ale najmä disponovali estetickou dokonalosťou, čo bolo pre túto dobu značne nezvyklé a o to žiaduce.

E. Remington

Od zbraní až k písaciemu stroju

     Keďže bol Eliphalet Remington všestranne nadaný a nechal sa ovplyvniť názormi svojho okolia aj trhovým dopytom, v priebehu rokov sa zameral aj na výrobu šijacích strojov či poľnohospodárskeho náradia. Jeho najväčšou vášňou však stále zostávali zbrane, ktorým jednoducho prepadol telom i dušou. Pretože bol vo svojom odbore skutočným majstrom, jeho zbrane putovali v obrích zásielkach takmer po celom svete. Keď sa o úspechu rodinného podniku E. Remington & Sons dozvedel vynálezca Christopher Sholes, oslovil Eliphaleta so zaujímavou ponukou. Chcel na trh uviesť absolútnu novinku, ktorá by uľahčila prácu všetkým ľuďom naprieč kontinentmi. A keďže Eliphalet Remington bol človek vnímavý a zvedavý, k spolupráci sa nechal prehovoriť. Z tohto unikátneho spojenia vznikol roku 1878 písací stroj, ktorého klapky boli rozmiestnené podľa pravidiel QWERTY klávesnice.

Prvý písací stroj Remington

Fúzia, rozdelenie a spojenie spoločností Remington
     Keďže sa firme Remington darilo ako na poli zbrojnom, tak v oblasti písacích strojov a ďalších kancelárskych potrieb, jej zástupcovia sa rozhodli sortiment diferencovať a pre oblasť písacích strojov vytvorili spoločnosť Remington Typewriter Company. Tá bola v roku 1927 následne spojená s Rand Kardex Corporation, aby sa mohla o niekoľko rokov neskôr pretransformovať v Remington Rand a stať sa tak vládnucim gigantom v oblasti kancelárskeho vybavenia pre firmy aj jednotlivcov. A keďže už značka Remington ovládla prakticky celý trh so zbraňami aj kancelárskym vybavením, bolo na čase prísť s niečím novým a nevšedným. V roku 1937 sa teda Remington začal špecializovať na osobnú hygienu a pri tejto príležitosti uviedol na trh prvý holiaci strojček, ktorý je známy pod pojmom Model E.
Remington Model E

Remington po novom ovláda aj trh s výrobkami pre osobnú hygienu

     Keďže patril holiaci strojček k úplne novým a doteraz neznámym vynálezom, po jeho prvých dodávkach sa doslova zaprášilo. Pretože bolo potrebné zákazníkov udržať v neustálom napätí, rozhodla sa firma Remington prísť na trh s novou inováciou - nabíjacím holiacim strojčekom, ktorý bol napájaný nikel-kadmiovou batériou. Tá v sebe uchovávala dostatok energie pre niekoľkodenné holenie bez nutnosti neustáleho nabíjania. Niet divu, že strojček si okamžite obľúbil aj herec Victor Kiam, ktorý spoločnosť o niečo neskôr odkúpil. Od 90. rokov 20. storočia sa na trhu začali okrem holiacich strojčekov pre mužov a ženy objavovať aj výrobky určené na starostlivosť o vlasy.

Neprehliadnite:
Otázky a odpovede k AirFree čističkám vzduchu
Victor Kiam
Najlepší z najlepších
     Od roku 2003 bola značka Remington súčasťou gigantu Rayovac / Varta, známeho tiež ako Spectrum Brands. Spectrum Brands patrí medzi zaujímavé investičné spoločnosti vlastniace najvýznamnejšie svetové značky spotrebného tovaru. V tejto súvislosti môžeme spomenúť napríklad značky VARTA, Tetra, Villeroy & Boch, Stanley, Russell Hobbs a ďalšie zvučné mená, ktoré sú synonymom dokonalosti a nadčasových vysoko kvalitných výrobkov.

Spectrum Brands
Gigant v oblasti kozmetickej starostlivosti pre mužov aj ženy
     Inovácia samozrejme nebrala konca. V roku 2005 vstúpil na trh prvý zastrihávač chĺpkov a firma zažila nebývalý rozmach typický pre obdobie zbrojárskej éry. O tri roky neskôr - presne v roku 2008 zaplesali všetky ženy a majiteľky neposedného vlasového porastu - Remington totiž na trh uviedol prvú keramickú žehličku na vlasy s mikro kondicionérom, ktorá ich neposedné kučery skrotila raz a navždy (alebo aspoň do ďalšieho umytia). Rok 2010 sa potom niesol v duchu prvého IPL epilátora pre domáce použitie. A aby nebola súčasná ponuka zameraná výlučne na ženy a muži neprišli skrátka, v roku 2011 mohli aj oni obohatiť svoju výbavu o prvý dotykový holiaci strojček. V súčasnej dobe spoločnosť pracuje na vylepšovaní existujúcich produktových radov a vytváranie radov nových.

Chlpatá čerešnička na torte
     Či už patríte medzi milovníkov sortimentu Remington alebo ste k jednotlivým výrobkom značne skeptickí, chladnými vás zaručene nenechajú kontroverzné reklamy tohto svetoznámeho giganta, ktoré sa len tak hýbu obnaženými mužskými zadkami, ženskými prednosťami i "zadnosťami" aj netradičnými modelmi, ktoré trichofobikov (pozn. redakcie: osoby trpiace úzkostnou fóbiou z chĺpkov a chlpatých predmetov) privádzajú do stavov paniky a absolútneho šialenstva. Nájdete odvahu pre zhliadnutie jednotlivých reklamných spotov?
comments powered by Disqus