Najsmädnejšie národy? Česi to nie sú!

Najsmädnejšie národy? Česi to nie sú!

V Česku sa balená voda vyrába a predáva už od 18. storočia. Prvý väčší rozmach však zažila až v 19. storočí. Voda sa v tej dobe, ale ťažila, balila a rozvážala v nezrovnateľne menšom meradle ako v dnešných dňoch a jej dopad na prírodu a obchod bol zanedbateľný. Citeľnejší rozmach zažila balená voda v 20. storočí počas druhej svetovej vojny. Zásadný je však nárast výroby a predaja v deväťdesiatych rokoch, kedy prišla éra plastových PET fliaš.
Skokové zvýšenie spotreby o 142 %
V Česku bol najväčší rozmach vody balenej v PET fľašiach medzi rokmi 1997 – 2004. Od roku 2005 do 2008 bol nárast už iba pozvoľný a do roku 2010 dokonca mierny pokles. Pri svojom vrchole v roku 2008 dosiahla ročná spotreba 106 litrov na osobu, pričom 68 l spadá do minerálnych vôd a 38 l do sódových vôd. Od prelomového roku 1997 do roku 2008 teda došlo k zvýšeniu spotreby o 142%.

Predstavu o tom, koľko balenej vody v ČR bolo vyprodukovanej celkom za rok, nám dá štatistika medzinárodnej agentúry Zenith International. Podľa nej bol celkový objem balenej vody vyrobenej za rok 2006 neuveriteľných 951 miliónov litrov. Z toho pripadá 655 miliónov litrov na sýtenú a 296 miliónov litrov na nesýtenú balenú vodu.

Víťazi a porazení
Teraz, ale opustíme české háje a pozrieme sa na čísla, ktoré zverejnila Beverage Marketing Corporation v roku 2007. Podľa jej výskumu je lídrom v celkovo spotrebovanom množstve balenej vody za rok USA, so svojimi 33,4 miliardami.

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
Laica

Pokiaľ sa však celková spotreba balenej vody prepočíta na hlavu, vedú Spojené arabské emiráty s 259,7 litrami na osobu za rok. Druhý a tretí najsmädnejší národ (za rok 2007), preferujúci balené vody, bolo Mexiko s 204,8 litrami na osobu a Taliansko s 201,7 litrami. Česko sa umiestilo na 14. mieste s 93 litrami.

(Ne)zanedbateľná spotreba
Ako je vidieť z uvedených čísel, balená voda je celosvetovo významný artikel. V takýchto objemoch už má však voda globálne dopady ako ekonomické, tak ekologické. Voda ako surovina sa stáva stále viac nedostupnou pre určité oblasti na Zemi a s tým rastie aj jej cena.

Druhou stranou mince sú PET fľaše, ktoré sa stali smutným symbolom dnešnej doby a zaplavujú životné prostredie. Zdá sa však, že svitá nádej, pretože sa objavujú správy o klesajúcich predajoch balenej vody a naopak o zvyšujúcej sa obľube vody z kohútika. Pre konzumentov kohútikovej alternatívy sú na trhu filtračné kanvice, ktoré odstraňujú všetky nedostatky vody z vodovodu. Jedničkou vo vývoji a produkcii filtračných kanvíc a filtrov je taliansky výrobca LAICA a ich ponuku nájdete i u nás.
comments powered by Disqus