Nepríjemné zimné prechladnutie? Spoľahlivý liek máme všetci doma!

Nepríjemné zimné prechladnutie? Spoľahlivý liek máme všetci doma!

Väčšina z nás dobre vie, že je to práve zimné obdobie, v ktorom sme extrémne náchylní k nachladnutiu, nepríjemnej chrípke alebo bolestivej angíne. Za vinu to dávame najmä chladnému počasiu, avšak v skutočnosti nie je vinníkom samotný chlad, ale naša nevedomosť.
Vďaka chladu totiž nepociťujeme pocit smädu a nedostatok tekutín je (okrem iného, samozrejme) príčinou oslabenia organizmu, ktorý ide ruka v ruke sa vznikom a rozvojom „tradičných“ sezónnych chorôb. Predchádzať im je pritom tak jednoduché. Zázračný elixír a takmer bezplatný liek máme totiž všetci doma…

Voda ako životodarná tekutina
O pitnom režime sa najčastejšie hovorí počas tropických horúcich dní, avšak aj na jeseň a v zime je jeho dodržiavanie nemenej dôležité. Dospelý človek by mal denne vypiť dva až dva a pol litra tekutín. Pri ochorení, či už v jeho počiatku, priebehu alebo po skončení, sa toto množstvo zvyšuje na tri litre denne.

Laica

Samotná čistá voda je základom prevencie či žiadanou pomocou pre vírusom oslabený a napadnutý organizmus. Pokiaľ potrebujeme ich blahodarné účinky umocniť, stačí do vody pridať šťavu bohatú o vitamín C. Môže ísť o šťavu z citrusov, šípok, čiernych ríbezlí alebo rakytníka.

Neprehliadnite:
Najsmädnejšie národy? Česi to nie sú!
Nečakané účinky čistej vody 
Ľudské telo tvorí približne zo sedemdesiatich percent voda. Nie je preto ťažké uhádnuť, že je pre jeho správnu funkciu celkom nenahraditeľná. Už úbytok vody v rádoch niekoľkých málo desatín percent sa na nás prejaví malátnosťou a nepríjemnými bolesťami hlavy.

Pokiaľ telu chýba väčšie množstvo vody, nastáva dehydratácia, ktorá môže v krajnom prípade končiť dokonca smrťou. Málokto si tiež uvedomuje skutočnosť, že dostatočný pitný režim umocňuje správne fungovanie metabolizmu a je nevyhnutný tiež pre príjem a vstrebávanie minerálov a niektorých vitamínov.

Laica

Bez vody sa z tela nemôžu dostávať odpadové látky a nazbieraný odpad, ktorý mu z dlhodobého hľadiska rozhodne neprospieva. Svoju nezastupiteľnú úlohu zohráva voda tiež pri chorobách a nachladeniach. Čo všetko táto životodarná tekutina vlastne dokáže?

- Zmierňuje horúčku – ochladzuje organizmus zvnútra a pomáha telu regulovať teplotu, preto sa odporúča počas choroby vypiť aspoň 4 litre tekutín.
- Upokojuje podráždené sliznice – zvlhčovaním slizníc zmierňuje nepríjemnú bolesť v krku
- Rozpúšťa hlien – voda pomáha správnej tvorbe aj rozpúšťaniu hlienu, zároveň tiež umocňuje účinky liekov k tomu určených
- Posilňuje sliznice – suché sliznice sú náchylné na kvapôčkové infekcie, preto je potrebné ich neustále zvlhčovať
- Doplňuje minerály – je dôležité doplňovať do tela minerály, ktoré sú vyplavované vplyvom zvýšeného potenia, ideálne minerálnymi vodami s obsahom horčíka, draslíka a sodíka
- Napomáha tráveniu – voda uľahčuje vstrebávanie živín. Predovšetkým pri hnačke či zvracaní je nevyhnutné dostať do svojho tela aspoň 4 litre vody za deň
- Podporuje imunitu – vďaka vode sa do buniek dostáva viac kyslíku, čo ide ruka v ruke s posilnenou imunitou.   

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
Laica

Osem pohárov ako prevencia
V období chrípok a nachladenia je nanajvýš vhodné urobiť preventívne opatrenia. Jedným z nich je prekvapivo vypitie ôsmych 2dl pohárov vody denne. K tomuto záveru došiel Dr. David Lewis vo svojej štúdii, pri ktorej sledoval 2000 osôb. Skupina, ktorá vypila iba tri poháre denne, mala päťkrát vyššiu šancu, že ochorie na nádchu, štyrikrát väčšiu šancu ochorenia chrípkou.

Dr. Lewis to vysvetľuje na príklade s mucholapkou. Nosová sliznica, keď nie je  dostatočne hydratovaná, neplní správne svoju funkciu a nezachytáva prelietajúce baktérie a vírusy podobne ako suchá mucholapka. Takže ruku na srdce, koľko pohárov vody ste dnes vypili vy?
comments powered by Disqus