Prečo by školy a škôlky mali používať čističky vzduchu? Odpoveď nájdete v tomto článku!

Prečo by školy a škôlky mali používať čističky vzduchu? Odpoveď nájdete v tomto článku!

Plesne, roztoče, pevné prachové častice PM2,5, vírusy a baktérie. Delíme sa s nimi o vzduch a nedokážeme sa im vyhnúť. Vírusy a baktérie nie je potrebné predstavovať - sú  príčinou choroby, niekedy aj epidémie. No keď taká nákaza vo veľkom prepukne v škole alebo škôlke, kde sa zmocní zdravia detí, všetka sranda končí. Pokiaľ vy samy deti máte, určite viete o čom hovoríme.
Choroby stále dookola
     Priestory, kde sa denne schádza väčší počet ľudí, sú tými rizikovými, keď hovoríme o nakazení jedného druhým a vzájomne. Medzi také priestory patria napríklad veľké otvorené kancelárie alebo práve školské zariadenia. Deti bývajú veľmi náchylné k nákaze, a to aj preto, že bývajú minimálne 5 hodín denne vystavené možnej nákaze v kolektíve, a tak stačí, keď spolužiak príde do škôlky alebo školy napríklad aj v počiatočnom štádiu choroby, kedy sa o neho víry alebo baktérie ešte len pokúšajú a s nastupujúcou chorobou sa domov nevracia sám. V dôsledku toho sú v niektorých obdobiach aj poloprázdne triedy, choré dieťa znamená pre rodičov nižšiu výplatu a starosti navyše. A pri tom je možné rozširovaniu vírusov, baktérií a koniec koncov aj plesní a roztočov eliminovať napríklad zaobstaraním čističky vzduchu Airfree. Ta síce nezabráni tomu, aby do uzavretého priestoru vnikli škodlivé mikroorganizmy, ale výrazne obmedzí riziko prenosu vzduchom a vzápätí si s nimi ale poradí. Ocenia to mimo iného aj alergici, ktorí často zle znášajú príchod do nového kolektívu.

Čistenie nie je sterilizácia
     Keď sa hovorí o čističkách vzduchu, ľudia sa často zhrozia, že ide o úplnú sterilizáciu vzduchu v uzavretom priestore a že keď dieťa bude tráviť v tomto priestore čas a potom vyjde von, nebude ani trochu imúnne. Je potrebné si ale uvedomiť, že dezinfekcia vzduchu nie je to isté čo jeho sterilizácia. Okrem toho dezinfekcia je aj čistenie toalety a umývanie rúk - a zakazuje niekto deťom, aby si umývali ruky?

Sick Children

     Dezinfekcia je označenie pre odstránenie škodlivých mikroorganizmov vo vzduchu, ktoré sú ľudskému oku síce neviditeľné ale bývajú o to zákernejšie. Sterilizácia vzduchu je celé spektrum opatrení, ktoré vedú k úplnému usmrteniu všetkých živých mikroorganizmov vo vzduchu. Sterilizáciou vzniká sterilný vzduch, na ktorý si dieťa zvykne a potom má problémy po každom pobyte vo vzduchu, ktorý nie je sterilizovaný. Čističky vzduchu sú pri vysokej účinnosti schopné úplne, teda až 100% sterilizácie len v samotnom tele čističky. Samotný vzduch v miestnosti už dezinfikujú s nižšou než 85% účinnosťou. Účinnosť je závislá na výkone čističky, objeme vzduchu v miestnosti, priechodnosti miestnosti. Hovoríme teda len o dezinfekcii vzduchu.

Neprehliadnite:
Naozaj Airfree funguje? – skúsenosť jedného z nás
     Zabraňujú teda šíreniu škodlivých mikroorganizmov a pevných prachových častíc PM2,5 a v školách a škôlkach vytvárajú príjemné a čisté prostredie pre všetky aktivity - pre hry, spánok alebo učenie. Mať v škole alebo v škôlke čističku vzduchu neznamená, že už tu žiadne dieťa nikdy neochorie, riziko prenosu nákazy sa však výrazne minimalizuje a pre slabšie, náchylnejšie detské organizmy predstavuje šancu nebyť chorý aj niekoľko mesiacov.

Čistička v školskom zariadení nie je novinkou
     S čističkou vzduchu už majú svoje skúsenosti napríklad v Ostrave alebo v Karvinej. A sú rýdzo pozitívne. Podľa prieskumu tu čistička vzduchu v jednom zariadení znížila chorobnosť o tretinu. Nezanedbateľne sa v miestnostiach s čističkou znížila prašnosť a cez 80 % miestnosti malo naraz jednoducho príjemnejší vzduch. V Karvinej bola čističkou vzduchu vybavená každá materská škola a asi tretina ich uznala dobrý vplyv na kvalitu spánku detí. Pozitívne býva hodnotený aj tichý chod čističiek, ktoré nikoho pri prevádzke nerušia a taktiež jednoduchá a finančne nenáročná údržba. Celkom 89 % škôl v Karvinej sa k čističkám vzduchu vyjadrilo veľmi pozitívne.

AirFree

Investícia, ktorá sa vyplatí
     Keď ide o zdravie detí, existuje len málo prekážok, ktoré by sme neprekonali. Otrepaná fráza, že deti sú naša budúcnosť, je pravdivá. Je teda na čase deťom život uľahčiť a znížiť riziko ich nepríjemného ochorenia. A čistička vzduchu Airfree je výborným spôsobom, ako to zariadiť. Umožní to jednorazová investícia do čističky Airfree E125, ktorá nemusí stať viac ako 279 €.

     Boli ste postavení pred otázku, či nechať do škôlky alebo do školy zaobstarať čističku vzduchu? Po prečítaní tohto článku už máte zrejme jasno. Alebo potrebujete dôvod, prečo dieťaťu dopriať pobyt na zdravom vzduchu?
comments powered by Disqus