Sklenené fľaše boli „in“ už pred 400 rokmi + ďalšie zaujímavosti, ktoré ste o nich nevedeli

Sklenené fľaše boli „in“ už pred 400 rokmi + ďalšie zaujímavosti, ktoré ste o nich nevedeli

Za koľko sa v Česku vydražila najdrahšia sklenená fľaša? Kedy sa vlastne začala plniť voda do skla? A v akom roku začali vytláčať sklo „petky“? Odpovede na tieto a veľa ďalších otázok sme pre Vás zozbierali do dnešného príspevku, ktorému bude vládnuť pravé sklo.
Prvé zmienky o sklárstve už v starom Egypte
Pokiaľ sa pozrieme na prapôvodné korene sklárstva, potom sa musíme preniesť až do starovekého Egypta. Odtiaľ sa sklárstvo rozšírilo do rímskeho impéria, kde boli sklenené nádoby veľmi využívané. Významným míľnikom bol i vynález sklárskej píšťaly.

Po útlme, spôsobenom migráciou národov, sa sklárstvo opäť dostáva na výslnie v 17. storočí a to najmä v Anglicku, v ktorom vtedajšia produkcia sklenených fliaš tvorila stovky tisíc kusov ročne. Pretože cena fliaš bola neúmerne vysoká, pre širšie vrstvy obyvateľstva bolo sklo stále pomerne nedostupné.

Laica

Skutočný rozmach výroby fľaškového skla môžeme pripísať až priemyselnej revolúcii. Veľký dopyt po obalovom skle malo za následok zavedenie poloautomatických a neskôr plne automatických strojov.

Neprehliadnite:
Najsmädnejšie národy? Česi to nie sú!
Pokiaľ by sme sa pozreli na vtedajšiu produkciu, tak dospejeme k zaujímavým údajom. Počas maximálneho nasadenia bol robotník vo výrobe schopný za hodinu tvrdej práce vyrobiť maximálne 50 fliaš. Stroje túto produkciu zvýšili najprv na 100 kusov (Ashleyův stroj – r. 1877), neskôr na úctyhodných 3500 kusov (Owensův stroj – r. 1899)!

Prvé zmienky o vode v skle
Vôbec prví podnikavci sa snažili vodu speňažiť už pred viac ako tisíc rokmi. Prvé zachovalé zmienky o vode predávanej v skle sú však staré necelých 400 rokov. V roku 1621 boli veľmi populárne ozdobné sklenené flakóniky s vodou z Lurd, ktorá mala mať údajne zázračné liečivé účinky.

Prvý oficiálny predaj balenej vody bol však zahájený v Bostone, kde tiež v roku 1767 vznikla prvá baliareň. Skutočný boom vo svete sodovkového priemyslu nastal na konci 19. storočia, kde bolo iba Saratogou Springsem – majiteľom „pravej americkej balenej vody“ balených 7 miliónov fliaš ročne.

Laica

Čo sa týka českej krajiny, až do roku 1913 u nás boli vyrábané sklenené fľaše iba ručným spôsobom. Šikovné ruky sklárov však v tomto roku vystriedal nemenej šikovný stroj a výroba sklenených fliaš nabrala na obrátkach. V polovici dvadsiatich rokov zakončili svoju púť históriou ručne fúkané fľaše (najmä tie na pivo), ktoré sa od tej doby stali významným zberateľským unikátom.  

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
„Petky“ vystavili sklu STOPku
U nás však mali sklenené fľaše nezastupiteľné miesto až do roku 1999, keď  fungoval funkčný zálohový systém. Sklo sa používalo prakticky pre všetky druhy nápojov, čo sa však malo onedlho zmeniť.

Od 90. rokov totiž postupne narastal objem jednorazových obalov, ktoré tvorili nielen papierové kartóny, ale najmä PET fľaše, ktoré v tej dobe predstavovali celkom nadčasovú novinku.  

Laica

Voda sa do PET fliaš začala plniť od roku 1998. Do sklenených fliaš sa v tomto roku plnilo 79 % minerálnych vôd z celkovej produkcie 500 miliónov litrov. Voda v PET fľašiach predstavovala iba 19 %, čo sa, ale zmenilo o rok neskôr, keď sa trh s vratnými fľašami celkom zrútil:
- Podebradka znížila zálohu na sklenené flaše z 0,15 na 0,04 €
- Ostatní producenti ju šikovne nasledovali
- Na to zareagovali veľkoobchody – zálohu znížili na smiešnych 0,002 €
- Niektoré reťazce dokonca zrušili predaj minerálnych vôd v sklenených fľašiach

Situácia po roku 2002
Tomuto konaniu, ktoré mimo iného porušovalo Zákon o ochrane spotrebiteľa, urobil prietrž až nový zákon z roku 2002, ktorý prichádza s povinnosťou obchodov, ktorých predajná plocha je väčšia ako 200 m², ponúkať okrem minerálnych vôd v plastových fľašiach aj minerálne vody vo fľašiach sklenených. V roku 2004 bola situácia nasledujúca:
- Štát zaistil jednotnú zálohu vo výške 0,12 € na najbežnejšie typy vratných fliaš
- V Českej republike bolo naplnených 89 % produkcie minerálnych vôd do plastu
- V skle sme mohli zakúpiť iba 8 % z predávaných minerálnych vôd

Neprehliadnite:
Problém, o ktorom sa nehovorí: Ekologické dopady ťažby minerálnych vôd
Veľmi podobná situácia bola tiež v iných štátoch Európy (napr. v Španielsku alebo vo Francúzsku). Svetlú výnimku predstavovalo Nemecko, v ktorom bolo do sklenených fliaš naplnených 97 % z celkovej produkcie minerálnych vôd a Rakúsko s 60 %.

Laica

Zaujímavosti o sklenených fľašiach na záver

- Vratný obal býva v praxi použitý v priemere štyridsaťkrát
- Jedným z prvých výrobcov sódovej vody bol Josef Fürst, ktorý stáčal vodu do fliaš so sieťovým autoportrétom
- Významným exemplárom je fľaša z ružového skla so zvláštnym guľôčkovým uzáverom, vyrobená okolo roku 1890 pre lekáreň v Znojme.
- Najvzácnejšie sklenené fľaše sa teraz predávajú za sumy okolo 200 – 1 000 €
- Najdrahšia fľaša bola v Česku vydražená za rovných 3 840 €

Na záver spomenieme, že sklenená fľaša podľahne procesu biologickej rozložiteľnosti za viac než milión rokov. U „PET“ fliaš ide asi o 100 rokov. Plechovka sa rozloží zhruba za 15 rokov. Na tomto mieste je preto opäť potrebné poukázať na benefity, ktoré so sebou prináša pitie vody z kohútika a používanie filtračných kanvíc, ktoré vodu zbavujú nepríjemného zápachu a ďalších vedľajších produktov chlorácie.

Laica
comments powered by Disqus