Späť do minulosti alebo Cesta od skla, cez PET fľaše až po filtračné kanvice

Späť do minulosti alebo Cesta od skla, cez PET fľaše až po filtračné kanvice

Každých šesťdesiat sekúnd si ľudia na našej planéte kúpia neuveriteľných milión plastových fliaš. Podľa najhorších odhadov by toto číslo malo počas nadchádzajúcich dvadsiatich rokov dosiahnuť dvojnásobok. Zem zaplavia tony plastov, ktoré sa darí recyklovať ani nie na 50 %. Zvyšok končí na skládkach, v svetových moriach a oceánoch. Ešte pred 24 rokmi sme, ale nosili balenú vodu v sklenených fľašiach a o vynáleze menom „petka“ sme nemali najmenšie poňatie.
Zmienky o prameni Ondrášovka sú staré viac ako 757 rokov
Prameň známej Ondrášovky údajne objavil istý Zdislav zo Šternberka, dôkladnému prieskumu ju však podrobil až Stephan zo Šternberka, ktorý vodu označil za zdraviu prospešnú a obyvateľom udelil právo ju bezplatne užívať. Prvé písomné a dochované zdroje o užívaní podzemných vôd však pochádzajú až zo 16. storočia. Voda z prírodných prameňov bola v tej dobe odčerpávaná čisto z lekárskeho hľadiska.

Lekári odporúčali svojím pacientom piť vodu z najrôznejších prameňov. Pitie vody totiž malo údajne uľaviť od vysokého tlaku, zápchy, sprievodných príznakov cukrovky a žalúdočných problémov. Okrem vnútorného užívania slúžila voda tiež k vodoliečbe, na hydroterapiu, v rámci ktorej si chorý ľahol do vodného alebo perličkového kúpeľa, vodu z liečivých prameňov inhaloval alebo si prikladal špeciálne vodné obklady.

Laica

Predaj balené vody ako nápad za „všetky prachy“

Možno ste si mysleli, že vôbec prvá balená voda bola predávaná v luxusných sklenených fľašiach. Omyl! Podnikatelia sa snažili vodu speňažiť už pred tisíckami rokov. Vtedy ju, ale predávali v prasacích mechoch. Až oveľa neskôr – konkrétne teda v roku 1621 nastúpil trend sklenených fliaš. V tej dobe boli veľmi populárne okrasné flakóniky s (údajne) svätou vodou z Lúrd. Bohužiaľ už vtedy platilo, že kvalita tejto historicky vôbec prvej balenej vody nebola nijak uspokojivá a zďaleka nie vždy pochádzala z etiketou dedikovaného zdroja. Ale vlastniť takú vodu – to bola zlatá baňa!

Neprehliadnite:
Najsmädnejšie národy? Česi to nie sú!
Kúzelnú vodu nahradila voda liečivá
O pár rokov neskôr nahradila vodu kúzelnú nemenej „zázračná“ voda liečivá, ktorej predaj mal sprostredkovať blahodarné liečivé účinky aj tým, ktorí si pobyt v klasických kúpeľoch z finančného hľadiska nemohli dovoliť. Napríklad v Spojených štátoch vôbec prvý komerčný predaj balenej kúpeľnej vody začal v roku 1767. Prvá baliareň sa nachádzala v Bostone a bola zlatou baňou najmä pre majiteľa prameňa vyvierajúceho v Jackson Spa.

Laica

Sódovku pijeme od roku 1809
Objaviteľom vody obohatenej oxidom uhličitým bol istý Joseph Hawkins. „Otec sódovky“, ako je dnes prezívaný – bol okrem iného aj skvelý podnikateľ. V miestnej tlači si totiž zaplatil dolárovú reklamu, ktorá bola (zhodou okolností, samozrejme) umiestená vedľa správy o tom, že miestne studne sú infikované týfusom a bolo vymaľované. Zákazníci mu mohli za balenú vodu sýtenú oxidom uhličitým doslova odtrhnúť ruky. A boom vo svete sódovkového priemyslu na seba nenechal dlho čakať. Napríklad na konci 19. storočia bolo naplnených 7 miliónov fliaš ročne iba Saratogou Springsem – majiteľom „pravej americkej balenej vody“.

„Každá fľaša v sebe ukrýva 50 miliónov bublín…
… dokážete ich spočítať?“ Aj tak znela reklamná kampaň v prospech európskych balených vôd. Trhu vtedy dominovali značky Perrier, Évian a talianska značka San Pellegrino. Voda bola v tej dobe pochopiteľne plnená do sklenených fliaš. Ich pôvod však ani vtedy nebol dvakrát strážený. To však neplatilo pre naše balené vody, ktoré pochádzali (aspoň spočiatku) z čisto prírodného zdroja a ich produkcia preto zďaleka nedosahovala tak masívneho objemu. U nás sa prvé sýtené minerálky objavili v roku 1860. Kameninové a keramické džbány s cínovým a vzduchotesným korkovým uzáverom vystriedali sklenené fľaše s pákovým alebo oblúkovým porcelánovým uzáverom.

Laica

Coca Cola jako v prvej „petke“
Priekopníkom na poli plastových PET fliaš bola spoločnosť The Coca-Cola Company. Ta s veľkou slávou na trh uviedla vôbec prvý nápoj, (ktorým pochopiteľne nebolo nič iné ako Coca Cola) v plastovej fľaši. K nám sa prvé PET fľaše dostali na prelome rokov 1993 až 1994. Už o rok neskôr však bol pomer obalov vo výrobe sýtených nápojov nasledujúci:
- 25 % vratne PET fľaše
- 50 % vratne sklo
- 25 % nevratne PET fľaše

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
V roku 1998, ale skleneným fľašiam zvonil umieračik. Na súčasnom trhu ich nebola ani tretina. PET fľaše sa stali pre spotrebiteľa ekonomicky výhodnejšie a dôsledky, vrátane dopadov na životné prostredie, pre nich boli nepodstatné.

Problematika plastových obalov
O problematike plastových obalov sa znovu začína diskutovať až teraz. Okrem toho, že sú PET fľaše plné zmäkčovadiel a ftalátov (okrem iného aj zdraviu škodlivého  bisfenolu A), môžu tekutinu chuťovo degradovať a naviac sú zbytočnou ekologickou záťažou. Doba rozkladu jednej PET fľaše totiž trvá 50 až 80 rokov. Vytriedená je u nás naviac asi iba polovica všetkých predaných „petiek“, čo činí asi 60 až 65 tisíc ton. Dôležité upozorniť, že aj tak patríme medzi štáty s najväčším množstvom vytriedených plastových obalov v Európe.

Laica

Životnému prostrediu majú uľahčiť bio plasty a filtračné kanvice
Túto problematiku sa snažia najnovšie riešiť výrobcovia bio plastov, s nimi si príroda poradí do jedného roku, ale aj zástancovia pitia vody z kohútika, ktorým úspešne kontrujú výrobcovia filtračných kanvíc. Tie vďaka filtrom s aktívnym uhlíkom z vody odstraňujú nepríjemný chlórový zápach, zafarbenie, sírovodík a ďalšie vedľajšie produkty chlórovania, ale aj uhľovodíky, ropné látky, benzén, toluén a pesticídy, ktoré sa môžu objavovať v nekontrolovaných vodách (nie však vo vode z kohútika). Vo finále tak získame zdravotne nezávadnú, číru a chutnú vodu, ktorá prispieva k vyššej kvalite a lepšej chuti pripravovaných jedál a nápojov. Filtračné kanvice Laica sú dostupné v dvoch veľkostiach – klasická s objemom prefiltrovanej vody 1,2l a XXL s objemom prefiltrovanej vody 2,2l. Klasické filtračné kanvice Laica naviac pohodlne uskladníte v dverách chladničky.

Viete, že filtre LAICA Bi-flux a Bi-flux Magnesium active boli testované Štátnym zdravotným ústavom. Z testu vyberáme: „Po prefiltrovaní vody došlo k poklesu výskytu chlóru z hodnoty 0,11mg/l pod hranicu stanoviteľnosti.“
comments powered by Disqus