Unikátna technológia čistenia vzduchu z Oxfordu  nesie názov AirNote - Cleanaer™

Unikátna technológia čistenia vzduchu z Oxfordu nesie názov AirNote - Cleanaer™

V dnešnej modernej dobe, keď vinou ťažkého priemyslu a automobilovej dopravy je naše ovzdušie čím ďalej viac nasýtené polutantami, a keď je čím ďalej vyššia hustota obyvateľstva dôvodom rýchlejšieho šírenia baktérií a vírusov, prichádza na trh veľmi sľubná technológia. Jedná sa o revolučný unikát, ktorý svetlo sveta uzrel na pôde Oxfordskej univerzity v spolupráci s Oxfordskou nemocnicou Johna Radcliffa. Pôvodne vyvinula tuto čističku s označením Cleanaer™ firma Atrium Innovations Ltd., teraz vlastnená Japonskou Sumitomo Chemical Company Ltd. s viac než storočnou tradíciou, ktorá pre túto technológiu už používa nový názov AirNote - Cleanaer™. Nasledujúce riadky sa vám pokúsia priblížiť princípy tejto technológie spolu s jej výhodami a nevýhodami.
Základom sú elektrostaticky nabité častice Liquid-ions
AirNote     Technológia čističiek AirNote - Cleanaer™ funguje na úplne inom princípe, než osviežovače vzduchu. Tie do vzduchu vypúšťajú parfumovaný aerosól iba maskujúci pachy. Nie je ani ako vzduchové filtre, ktoré vzduch nasávajú, a cez sústavu filtrov, zachytávajú vo vzduchu rozptýlené častice. Čističky AirNote - Cleanaer™ vypúšťajú do vzduchu mikroskopické, elektrostaticky nabité častice, zvané Liquid-ions, ktoré vďaka svojim rozmerom primárne nepodliehajú gravitácií, ale víria sa podobne ako prach, baktérie a vírusy. To je jednoznačnou výhodou ako oproti konkurencii, tak oproti cieľovým polutantom. Liquid-ions sa tak dostávajú na všetky plochy i do všetkých kútov miestnosti. Ďalšou vlastnosťou týchto aktívnych častíc je ich schopnosť priťahovať sa s nežiaducimi časticami vo vzduchu, na ktoré sa naviažu. To spôsobí neaktivitu škodlivej častice, ktorá navyše oťažie a klesá dolu. Potom je už možné s nimi zaobchádzať ako s bežným prachom, teda je nutné ich odstrániť vysávačom alebo vlhkou handričkou.

Aká je účinnosť tejto technológie
     Pokiaľ budete chcieť čo najstručnejšie vyjadrenie, tak mimoriadna. Firma Atrium Innovation Ltd. nechala svoju revolučnú technológiu patentovať a podrobiť niekoľkým prísnym skúškam. Jedna z nich bola antivírová schopnosť Liquid-ions voči chrípkovému vírusu H1N1, obecne známemu ako prasacia chrípka. Výsledkom skúšky, ktorá sa riadila normou EN 14476:2007-02, bola 99,99% účinnosť pri eliminácií vírusových častíc. Navyše, pri použití Tea Tree náplne do čističky AirNote - Cleanaer™, došlo k eliminácii vírusov do 5 minút po kontakte. V ďalšej skúške bol pozorovaný vplyv na pevné prachové častice, konkrétne čas, za ktorý sa zvírené častice ustália na povrchu. Pri porovnaní výsledkov bez a s použitím čističky AirNote - Cleanaer™ došlo k skráteniu o polovicu času zo 4 na 2 hodiny. Nakoniec zmienime, že AirNote - Cleanaer™ dokáže prečistiť priestor o objeme 80 m³ a eliminuje tiež ako vizuálny dym, tak aj jeho zápach.

Posvätené Britskou nadáciou pre alergie
     BAF alebo British Allergy Foundation bola založená ako charita v roku 1991 skupinou popredných špecialistov, ktorí boli odhodlaní k zlepšeniu situácie v oblasti povedomí, prevencie a liečby alergií. V roku 2002 sa premenovala na Allergy UK a na svojom webe odporúča vybrané produkty, obmedzujúce alebo odstraňujúce vysokú hladinu alergénov a udeľuje im svoju schvaľujúcu pečať (Seal of Approval). Tu udelili samozrejme tiež zariadeniam AirNote - Cleanaer™.

Neprehliadnite:
Ebook: čističky vzduchu
AirNote

Čo ešte ponúka AirNote - Cleanaer™
     Toto zariadenie je výnimočné tiež svojimi rozmermi. Je vysoké len 21 cm, štíhle a váži iba 550 g. Rovnako ako je AirNote - Cleanaer™ priestorovo nenáročný, tak je i energeticky úsporný. Napojený je dvoma AA batériami, ktoré dokážu prístroj udržať v nepretržitej prevádzke 40 až 60 dní. Náplne vydržia približne rovnako dlho ako batérie. V balení nájdeme držiak pre pripevnenie na stenu. Okrem decentného dizajnu zaujme tiež ponuka náplní obsahujúcich podobné látky ako inhalátory pre astmatikov. Na výber sú zatiaľ celkom 4 - jedna bez vône, dve s príjemnou vôňou rastlín a jedna s decentnou antiseptickou vôňou Tea Tree. Samozrejmosťou je potom úplne tichý chod. Na trhu sú momentálne dva varianty prístroja AirNote - Cleanaer™ - pre domáce a komerčné využitie. Tie sa líšia od domácich robustnejším držiakom a špeciálnym kľúčom pre vybratie čističky z držiaka. Jedna sa o ideálny prístroj pre hotely, fitness centrá, čakárne a ordinácie, školy, kuchyne, ale i kancelárie a domov.

Ako používať čističku AirNote - Cleanaer™
     Najvyššiu efektivitu dosahuje pri umiestnení približne 2 m nad podlahou, nasmerovaná do priestoru. Umiestnenie priamo k zdroji škodlivých častíc nie je podmienkou, funguje rovnako dobre vo všetkých častiach miestnosti. Túto technológiu dokonca možno používať aj pri otvorenom okne. Ako už  bolo zmienené vyššie, 80 m³ zvládne AirNote - Cleanaer™ ošetriť do 5 minút, avšak maximálny dosiahnuteľný objem činí až 150 m³. Okrem výmeny batérií a náplne nevyžaduje prístroj žiadnu ďalšiu údržbu. Pokiaľ  možno zmieniť nejakú nevýhodu, jedine snáď ona výmena batérií a náplní. Keď uvážime všetky prínosy, ide o úplne zanedbateľnú nevýhodu. Výkon zariadení navyše môže byť regulovaný, čo umožňuje prepínač na prednej ploche prístroja. Polohy I, II, III nastavujú dĺžku doby exhalácie aktívnych Liquid-ions častíc. Prístroj je tak možné prispôsobiť pre miestnosti o objeme 20, 40 alebo 60 m², čo samozrejme priamo ovplyvní výdrž náplne a batérií na približne 90, 60 alebo 30 dní nepretržitej prevádzky.
comments powered by Disqus