Vodu z kohútika pije asi 85 % Čechov + ďalšie štatistiky, ktoré Vás budú baviť

Vodu z kohútika pije asi 85 % Čechov + ďalšie štatistiky, ktoré Vás budú baviť

Poslednú dobu sa k nám z rôznych strán dostávajú správy o tom, že predaje balených vôd pomaly, ale isto klesajú. Podľa štatistík klesli predaje od roku 2004 do roku 2011 o 24%, čo znamenalo 293 miliónov litrov. Podľa Českého štatistického úradu však za posledné dva roky spotreba opäť mierne rastie.  Naproti tomu sa začínajú objavovať rôzne propagačné akcie na „kohútikovú“ vodu. Čistá voda z kohútika tak nenápadne začína svoju renesanciu. Dôkazom môže byť, že podľa nedávnych prieskumov pije vodu z domáceho vodovodu približne 85% ľudí v Česku. Čo však stojí za zvyšujúcou spotrebou vody z kohútika?
Cena je vždy až na prvom mieste
Jedným zo zásadných argumentov pre väčšinu spotrebiteľov je bezpochyby cena. Pokiaľ sa má človek rozhodnúť, či za liter vody z kohútika zaplatí približne 0,002 €, alebo si kúpi jednu z najlacnejších balených vôd za 0,20 €, nie je o čom rozmýšľať. Navyše, keď zvážime, že kvalita vody v českej vodovodnej sieti patrí medzi tie lepšie v EU, potom všetky argumenty hrajú v prospech vody z kohútika.

To si začínajú uvedomovať aj reštauratéri a tak sa častejšie objavujú podniky, v ktorých je možné objednať si „obyčajnú“ točenú vodu za výrazne nižšiu cenu, ako fľaškovú. Aktívne k tomu prispieva aj spoločnosť Veolia Voda, ktorá ako distribútor pitnej vody, svoj produkt cez reštaurácie propaguje.

Laica
Ekologicky zmýšľajúci spotrebiteľ
Ďalším dôvodom, prečo ľudia stále viac pijú vodu z kohútika, môže byť ekologické uvedomenie. Veľké množstvo osôb totiž nesúhlasí s tým, aké množstvo PET fliaš kvôli baleným vodám, limonádam a sódovkám zaplavuje našu planétu. Vďaka tomu, že sa o týchto globálnych problémoch stále častejšie hovorí, začínajú pribúdať ľudia s pocitom zodpovednosti a teda aj tí, ktorí dávajú prednosť vode z vodovodu.

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
Zaujímavým dôvodom, prečo môžu klesať predaje balenej vody paradoxne v letných mesiacoch, je zákon o cestnej premávke. Od 1. 7. 2006 je platné obmedzenie jazdy nákladným vozidlám nad 3,5 tony počas letných mesiacoch piatky, soboty a nedele. Nejde teda o pokles predajov kvôli nižšiemu dopytu, ale naopak kvôli obmedzeným dodávkam balenej vody.

Laica
Pitnej vody nie je nikdy dosť
Či už je pokles balenej vody tak dramatický, ako sa výrobcovia sťažujú, alebo nie, je isté, že voda z kohútika si začína upevňovať svoju pozíciu. Ľudia stále viac premýšľajú nad tým, za čo sa im oplatí míňať a za čo nie. Našťastie sa však zamýšľajú aj nad tým, aký dopad na životné prostredie majú ich nákupy.

Práve pre tieto dve skupiny sa na trhu objavujú nové produkty, ktoré ich snahu o lacný a ekologický pitný režim uľahčia. Napríklad filtračné kanvice, ktoré upravujú chuť a čistotu vody z kohútika, sa tešia stále väčšej obľube. V našom e-shope je kanviciam venovaná celá jedna kategória.
comments powered by Disqus