Zázračné rastliny, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu

Zázračné rastliny, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu

Vedeli ste, že niektoré izbové rastliny dokážu produkovať chemické zlúčeniny (spolu s kyslíkom), o ktorých sa dokázalo, že zlepšujú kvalitu vnútorného prostredia bez toho, aby škodili domácim miláčikom? Po celom svete existujú rastliny, ktoré produkujú nielen kyslík, ale môžu tiež filtrovať prchavé organické zlúčeniny v interiéri. Tieto zlúčeniny môžu dráždiť dýchací systém a v horšom prípade môžu spôsobovať vážne ochorenia, keďže majú karcinogénne vlastnosti. Okrem toho, že ide o relatívne lacnú alternatívu, rastliny môžu prirodzene upravovať vlhkosť a taktiež môžu tlmiť hluk, čím prinášajú pohodlie do interiéru. Štúdie tiež ukazujú, že rastliny v pracovných priestoroch či kanceláriách môžu znížiť až 60% absencií v práci spôsobených zdravotnými problémami.
Tu je zoznam vedúcich chemických zlúčenín, ktoré môžu rastliny filtrovať, ako aj ich zdrojov.
- Benzén, toluén, xylén - prítomné pri znečistení životného prostredia a používané aj v rozpúšťadlách. Podozrenie na karcinogénne vlastnosti.
- Hexán – môže pochádzať z plastových povrchových úprav a je zodpovedný za mierne príznaky nervového systému, ako sú závraty a bolesti hlavy.
- Styrén – uvoľňovaný z kobercov a určitých podlahových materiálov. Dlhodobé vystavenie vysokým koncentráciám môže spôsobiť zmeny nervového systému vrátane únavy, bolesti hlavy a závratov.
- Formaldehyd – prítomný v niektorých nových povrchových úpravách, farbách a kobercoch, ktorý môže spôsobiť podráždenie očí, nosa a hrdla.
- Oxid uhoľnatý – plyn z neúplného spaľovania fosílnych palív môže pochádzať z vonkajšieho prostredia alebo zo spaľovacích procesov (napríklad z drevených pecí a krbov) v interiéri. Môže spôsobiť nezvratné poškodenie krvných buniek, ktoré prenášajú kyslík do tkanív a môže byť pri vysokých dávkach smrteľný.
- Trichlóretylén – používa sa v lepidlách, mazadlách, farbách, lakoch, riedidlách farieb a niektorých pesticídoch. Akútne účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závraty a ospalosť. Z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť značné poškodenie nervového systému.

AirFree

Zistite, ktoré rastliny majú tieto výnimočné vlastnosti
Kentia (Howea forsteriana) – táto rastlina je druh palmy pôvodom z Austrálie. Hoci von dosahuje výšku až 18 metrov, dá sa pestovať aj vo vnútri v kvetináči, kde dosahuje maximálne 3 metre. Štúdie ukazujú, že Kentia môže okrem hexánu redukovať benzén, toluén a xylén.
Trpasličia palma (Phoenix Roebelenii) – táto malá palma, pôvodom z Japonska, dokáže redukovať formaldehyd a toluén.
Areca palma (Dypsis lutescens) – pôvodom z Afriky, je jednou z najpopulárnejších malých paliem na svete. Je schopná redukovať acetón, formaldehyd a toluén.
Chlorofyt (chlorophytum comosum) – táto malá rastlina, pôvodom tiež z Afriky, je schopná z prostredia odstraňovať formaldehyd, benzén, oxid uhoľnatý a xylén.
Bambus (Chamaedorea elegans) – stredne veľká rastlina, ktorá okrem toho, že vám doma navodí atmosféru tropického podnebia, redukuje formaldehyd, benzén a trichlóretylén.
Gerbera (Gerbera jamesonii) – táto malá rastlina podobná sedmokráske môže redukovať formaldehyd, benzén a trichlóretylén.

AirFree

Tieto rastliny sú schopné redukovať množstvo týchto látok vo vzduchu a môžu naozaj pomôcť kvalite vášho vzduchu, no nie vždy je ľahké sa k nim v našich končinách dostať.

Neprehliadnite:
8 žien dostalo možnosť vyskúšať čističku vzduchu Airfree: ako dopadlo testovanie?
Ľahko dostupným a trvalým pomocníkom pri čistení je čistička-sterilizátor vzduchu Airfree, ktorá vzduch vysokou teplotou očistí a následne ochladený vypúšťa späť do miestnosti. Vzduch zbavuje rôznych mikroorganizmov a iných škodlivín vrátane vírusov. Toto prakticky bezúdržbové zariadenie si zaručene obľúbite.
comments powered by Disqus