Domáce smoothie: v lete lahodné osvieženie, v zime zabijak bacilov

Domáce smoothie: v lete lahodné osvieženie, v zime zabijak bacilov

Mixovaný ovocný alebo zeleninový nápoj, ktorý si doma zvládnete pripraviť behom niekoľkých minút. Nabije vás vitamínmi a minerálmi, zasýti vás, v lete osvieži a v zime posilni vašu imunitu, chudnúcim pomôže chudnúť. A tá chuť! Každý si bezpochyby nájde svoje obľúbené variácie, pretože ich existuje nespočetne. Áno, to je smoothie!
Prečo piť smoothie a ako si ho vytvoriť doma
     Smoothie býva najlepšie pripravené doma. Jeho základom je ovocie alebo zelenina, môžeme pridať biely jogurt, mlieko alebo ľad. Ovocie sa samozrejme dá rôzne kombinovať a zelenina samozrejme tiež. Jediným limitom pri príprave smoothie je vaše aktuálna chuť. Jahody, borievky, maliny, banán, kiwi… Záleží len a len na vás.

     Smoothie je na bežnom dennom pláne väčšiny ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo. Je plné vitamínov a minerálov, pokiaľ pridáte mlieko alebo biely jogurt, tak okrem jednoduchých sacharidov, ktoré vás nabijú energiou, získate aj príjem toľko potrebných bielkovín. Dá sa zohnať v marketoch, ale vyjde dosť draho a navyše obsahuje konzervanty a iné aditíva, ktorým sa doma vyhnete. A čo môže chutiť lepšie než čerstvé vitamíny, ktoré si sami doma pripravíte?

Russell Hobbs Smoothie

Lahodný nápoj za niekoľko minút

     Príprava smoothie je úžasne jednoduchá a rýchla, keď viete, ktorého pomocníka máte mať po ruke. Naším tipom je mixér Russell Hobbs Mix&Go. V ňom si behom chvíle vyrobíte smoothie a vďaka odnímateľnej fľaške môžete s nápojom vyraziť trebárs aj do práce. K mixéru totiž patria 2 uzavierateľné fľaše s objemom 600 ml, preto i keď si vezmete jednu fľašu so sebou, na rodinu ešte druhá fľaša, potrebná k príprave, zostane. Veľkým plusom je i to, že fľaša sa perfektne vojde do držiaka hrnčekov v autách, takže si svoju pochúťku môžete vziať aj za volant.  

Neprehliadnite:
Vianočné citrusové hviezdičky
Príprava smoothie nie je odšťavovanie
     Ľudia často tápu v tom, v čom je rozdiel medzi prípravou domáceho smoothie a odšťavovaním, pretože odšťavovače zažívali v minulých rokoch svoj boom a zrazu je tu niečo nového. Rozdiel je teda v tom, že pri príprave smoothie mixujete celé ovocie a nezbavujete sa šupky, ktorá veľakrát obsahuje plno vitamínov a iných prospešných látok.

Russell Hobbs Smoothie

V lete osvieženie, v zime posilnenie imunity
     Presne to môžete od smoothie očakávať. Dá sa piť po celý rok a verte, že vás len tak neomrzí. V horúcich letných dňoch vám poskytne osvieženie, ktoré bude omnoho zdravšie než kupovaná zmrzlina, v zime, keď bacily číhajú na každom rohu, posilnia prijaté vitamíny vašu imunitu a vy nebudete každých štrnásť dní líhaťdo postele chorý.

Smoothie zdravo i nezdravo
     Na prípravu smoothie existuje len obecný návod, žiadny konkrétny. Môžete totiž pridať akékoľvek ovocie, akúkoľvek zeleninu, môžete, ale nemusíte pridávať biely jogurt, mlieko či ľad. V lete môžete použiť aj mrazené ovocie, ktoré vás osvieži ešte viac a okrem toho nie je ani natoľko sladké – na sladké v horúcich dňoch príliš pomyslenie nemáme. Vznikne tak obrovské množstvo variant zdravého ovocného nápoja, ktorý vám odporučí aj každý lekár či výživový poradca. A keď už sme pri výžive, smoothie je skvelým spôsobom, ako vyriešiť dopoludňajšiu desiatu.

     Samozrejme sa však môžeme uchýliť aj k menej zdravým variantom a pripraviť napríklad karamelové alebo čokoládové smoothie, ktoré si snáď nejde nezamilovať.

Neprehliadnite:
Smoothies boom: nestíhate? Nemáte čas? Pripravte si smoothie „to go“!
Russell Hobbs Smoothie

Doprajte si pochúťku, ale nič nepreháňajte
     Však to poznáte – nič sa nemá preháňať. A pri smoothie to platí tiež. Pokiaľ práve chudnete, nemali by ste v žiadnom prípade k príprave používať smotanu a mlieko. Ovocné smoothie dodáva každému telu jednoduché sacharidy, ktorých príjem sa hodí skôr ráno či dopoludnia, ale nie odpoludnia a večer. Zeleninové smoothie si naopak môžete dopriať aj v závere dňa. Smoothie si môžete v prípade potreby aj dosladiť, aj keď čím menej budete sladiť, tým zdravší nápoj vznikne. Na sladenie teda používajte stéviu, med alebo sušené ovocie – s tým ale zachádzajte veľmi opatrne, býva veľmi sladké.

Tipy na leto a zimu
     Aby sme do vašej kuchyne vniesli trochu inšpirácie, máme pre vás 2 tipy na úžasné letné osvieženie a 2 tipy na smoothie plné vitamínov, ktoré vám v zime dobijú baterky.
Na horúce leto:
- čokoládové smoothie: kakao, ľad, mlieko
- melónové smoothie: kúsky melónu, banán, ľad, mlieko, pridať môžete aj jahody a kvapku 100% jablčného džúsu
Na zimné povzbudenie:
- kiwi smoothie: kiwi, banán, jablko, voda, môžete pridať limetkovú šťavu
- jablčné smoothie: jablka, jablčný džús, med, vanilkový jogurt, mletá škorica

     Pripravte si doma lahodný nápoj, ktorý vás aj vašich blízkych poteší v zime aj v lete. Smoothie je vynikajúci spôsob, ako naučiť deti, aby si zamilovali ovocie a zeleninu, bude ich to skrátka baviť. Pre vás to neznamená žiadnu dlhú prácu, so správnym mixérom môžete mať hotovo behom okamžiku. Skúšajte kombinácie ovocia a zeleniny, na ktoré práve budete mať chuť alebo pripravujte nápoj z toho, čo práve máte doma. Vaše telo vám za pravidelnú dávku vitamínov poďakuje!
comments powered by Disqus