Nedržte sa slepo radami od výrobcov

Nedržte sa slepo radami od výrobcov

Občas sa mi úplne rozum zastaví a zaderie keď počujem občas hlášky, že príslušenstvo a tovar k nejakému zakúpenemu výrobku sa musí kupovať originálne a vôbec si nedajú povedať, že to je extra blbosť. Samozrejme sú aj výnimky, ale však posúďte sami.
Káva KimboÚplne top "pribrzdená" hláška je typu, že pre kávovary DeLonghi sa musí kupovať iba káva DeLonghi. Že väčšine vôbec nechutí, to už nie je taký veľký problém. Problémom by bolo, keby sa tam dala iná káva. Čo keď sa stroj práve kvôli tomu pokazí. Tak to je extra blbosť.

DeLonghi nie je žiadna pražiareň kávy, ani dodávateľ. Tú pre DeLonghi dodáva spoločnosť Café de Brasil, ktorá vlastní značku Kimbo. Tá uzavrela spoluprácu práve s firmou DeLonghi a kvôli tomu patrí medzi najsilnejšie kávove skupiny v Taliansku. Spoluprácou získali to, že značka Kimbo má špeciálne balenia pre DeLonghi, kde môže používať ich logo a DeLonghi to predáva pod svojou značkou. A tak ľudia slepo kupujú túto kávu. Pričom neuvažujú o alternatíve, že môžu použiť kávu ktorá im chutí. Samotnému stroju to nijako neublíži. To ako keby mlynčeky na kávu boli stavané iba na jeden typ kávy.
EcoDecalk manuál

To isté sa týka aj ďalšieho potrebného príslušenstva ako sú odvápňovače alebo zmäkčovače vody pre tieto prístroje.

DeLonghi vs. Scanpart

Kyselina citrónováOdvápňovače majú odvápniť prístroj, či už na báze kyseliny citrónovej, mliečnej, octovej atď... Už dávno sa napríklad odvápňujú rýchlovarné konvice v domácnostiach roztokom octu. Ocot stojí pár centov a výsledok je rovnaký ako s predraženými odvápňovačmi. Pri kávovare by som síce ocot nepoužil, kvôli zápachu a nižšej účinnosti, ale nemusím dávať takmer 12,- € za ½l balenie, ktoré vydrží 5 odvápnení. Keď som pozrel zloženie, dočítal som sa, že obsahuje 30 až 50% kyseliny mliečnej. Nič viac.

Neprehliadnite:
Investovali ste do kvalitného kávovaru? Od úplnej spokojnosti vás delí ešte niekoľko vecí!
Stačí si kúpiť potravinarskú kyselinu mliečnu (4,- € za ½l balenie) a zriediť 1:1 a môžete odvápňovať. Urobí to tú istú službu. Ak sa vám nechce zháňať kyselinu mliečnu, stačí si kúpiť v potravinách kyselinu citrónovú. Na jeden zásobník vody v kávovare stačí jedna polievková lyžica. A to je všetko. Takto odvápňujeme už veľmi dlho a stroj funguje nepretržite už 4 roky. Ak sa predsa bojíte, tak si kúpte alternatívu. Napr. od ScanPart. Výrobcovia nedošli na žiadnu čarovnú formulku, drvivá väčšina je založená na kyseline mliečnej alebo citrónovej pretože je iba s miernym zápachom (na rozdiel od octa) a vždy po odvápňovaní treba aj tak urobiť prepláchnutie.

DeLonghi vs. Scanpart

Zmäkčovače vody
Ich používanie nie je vôbec nutné. Iba vám zabránia v tom, aby ste tak často nemuseli odvápňovať kávovar. Takže toto vôbec nepoužívam. Ale pre zaujímavosť som si zaobstaral originálny zmäkčovač vody DeLonghi a aj od alternatívneho výrobcu určený pre DeLonghi kávovary. Tu je potrebný rozmer aby sadol do nádržky. Našťastie DeLonghi používa iba jeden typ naprieč všetkými kávovarmi. Za originálny filter som zaplatil 11.99,- € a za neorinál síce 19.99,- €, ale za to som mal v balení rovno 2ks. Každý si hneď zráta, čo sa oplatí viac.

DeLonghi vs. Scanpart

Na oboch hľadám zloženie a nenájdem o tom vôbec nič. U oboch je zhodné použitie na maximálne dva mesiace. Čítam ďalej a už je len spôsob inštalácie ktoré je u oboch zhodné. Keď nenachádzam žiadne rozdiely, idem rozbaliť. Tu už vidieť, že oba zmäkčovače vody sú rozdielne, aj keď kľúčové prvky sú úplne identické. A o tie presne ide. Aby to pasovalo do nádrže s vodou. Keby som vám dal do ruky filter bez toho, aby ste vedeli ktorý je ktorý a keďže oba sú bez označenia, bolo by vám to jedno. Takto vám to môže byť jedno aj pri nákupe.

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

Samotné filtre skúšam ešte osadiť na ostro do nádrže. Scanpart ide trochu tuhšie, ale zas sedí presne a ani sa nepohne na rozdiel od DeLonghi filtra, ktorý nasadiť išiel ľahko, ale zas sa "hojdá". Preto má ten vystúpok na vrchu filtra, pretože ho poistí práve kryt nádrže. Tu skôr tiež verím ScanPart filtru, pretože má dobre tesniť, aby všetku vodu prefiltroval. A DeLonghi má vôľu, tak neviem posúdiť či tiež tesní dobre. V konečnom dôsledku oba filtre splnia svoju funkciu.

Neprehliadnite:
Výroba cukrovej vaty je náročná
DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

Ešte ste presvedčený že ku kávovarom treba kupovať len originál kávu, originál odvápňovač a originál filter? Ak áno, váš názor vám nik neberie. Keď nie, gratulujeme. Akurát môžete začať šetriť a dopriať si napríklad kvalitnejšiu kávu.
comments powered by Disqus