Nesmrteľné smoothie: jediný kokteil chudnutie, ktorý odporúčajú aj lekári

Nesmrteľné smoothie: jediný kokteil chudnutie, ktorý odporúčajú aj lekári

Hľadáte kokteil na chudnutie, ktorý vám naozaj pomôže? Alebo vás už nebaví piť džúsy plné chémie, ktoré si kupujete v obchode? Pravdepodobne akýkoľvek dôvod, prečo ste sa začali zaujímať o smoothie je správny a chvályhodný. Prečo? A ako si ho doma jednoducho a bez chemických prídavkov pripraviť? Dozviete sa vzápätí.
Čo je to smoothie
     Niekomu môže smoothie [smutý] znieť hrozne cudzo. Aby nie, o cudzie slovo ide. Každý vyznávač zdravej výživy a zdravého životného štýlu ho ale pravdepodobne dôverne pozná. Smoothie je mixovaný nápoj pripravovaný z ovocia alebo zeleniny. Okrem tohto základu môže, ale nemusí, obsahovať mlieko či biely jogurt alebo ľad.

     Smoothie nie je žiadnym výdobytkom modernej doby. Existujú o ňom zmienky staré niekoľko storočí, keď si ho pripravovali obyvatelia Stredomoria. Medzi bežné pokrmy sa však toto pyré zaradilo počas 20. storočia, kedy bol vynájdený mixér. Pôvodne sa spracovávalo len sezónne ovocie a zelenina, po vynáleze mrazničky už bol repertoár základných surovín pestrejší. Boom zažilo smoothie v 60. rokoch 20. storočia, kedy sa rozšíril záujem o zdravý životný štýl a makrobiotiku. Samotný pojem smoothie v preklade znamená „jemný“. A to túto dobrotu pomerne dobre vystihuje.

Smoothie

Smoothie vs. odšťavovanie

     Možno vám smoothie pripomína odšťavovanie, ale to k nemu má v istom ohľade dosť ďaleko. Pri príprave smoothie totiž môžete mixovať celé ovocie aj so šupkou a s vitamínmi, ktoré sú v nej obsiahnuté, no pri odšťavovaní šupku vyhadzujete, čo je mnohokrát škoda.

Neprehliadnite:
Oživte Váš tanier ružovými palacinkami!
Milióny variácií – zdravých i nezdravých
     Ak radi varíte štýlom „čo dom dá“, potom tento prístup môžete aplikovať i pri príprave smoothie. A pravdepodobne sa nikdy  nestane, že by sa výsledok nedal zjesť a nebol chutný. Zdravou kombináciou môže byť ovocie s ľadom, ovocie s ľadom a mliekom alebo jogurtom, rovnako tak zelenina. Pri zelenine sa môže stáť, že budete musieť pridať trochu vody, aby nevznikla príliš hustá hmota.

Tip: Do smoothie môžete pridať aj malé množstvo sušeného ovocia, ale opatrne. Stačí pár kúskov do fľaštičky, aby ste nápoj nepresladili.

     Z nezdravých, ale zato veľmi obľúbených variant môžeme menovať čokoládové smoothie, ktoré je možné chuťovo vylepšiť ešte vybraným ovocím, napríklad banánom alebo jahodami.

Smoothie

Nalákajte deti na ovocie a zeleninu
     Príprava smoothie je jedným z mála zaručených spôsobov, ako deti prinútiť ku konzumácií ovocia a zeleniny. Aj tie deti, do ktorých tieto potraviny za bežných okolností nedostanete, totiž po smoothie radi siahnu, zvlášť keď im ho dokážete naservírovať zábavne, napríklad ho pekne dozdobiť.

Neprehliadnite:
Inovativní nádobí Salter přináší revoluci v kuchyni: Víte, jak se vaří na mramoru a kovaném hliníku?
Pripravte si smoothie ľahko a rýchlo
     Príprava tohto lahodného nápoja nie je nijako zložitá, ak máte po ruke toho správneho pomocníka. Môže ním byť napríklad sympatický stroj Russell Hobbs Kitchen Collection Mix & Go. S ním si počas niekoľkých sekúnd nápoj vyrobíte a môžete si ho so sebou odniesť kamkoľvek, kam sa práve chystáte – jeho súčasťou sú 2 plastové fľaše. Do jednej sa smoothie pripraví a druhá zostane pri prístroji, keby ho chcel použiť niekto iný. Svoj nápoj si tak môžete vziať do práce, do školy, do posilňovne, do MHD alebo do auta – je uzavierateľná a v aute dokonale zapadne do držiaka na hrnček.

Smoothie

Tipy na smoothie, na ktoré nezabudnete
     Pre tých, ktorí práve nevedia, aké smoothie si namiešať, si dovoľujeme pridať drobnú inšpiráciu. K niektorým môžete podľa chuti pridať trochu trstinového cukru, možno tiež použiť alebo vôbec nepoužívať mlieko. Môžete vyskúšať smoothie:
- jahodové (jahody, ľad, mlieko)
- banánové (banán, ľad, mlieko)
- čokoládové (kakao, ľad, mlieko)
- kombinácia čokolády a ovocia podľa chuti
- kombinácia vybraného ovocia (napr. banán s jablkom)
- mangové s chilli (mango, banán, Goji, prášok Maca, chilli)
- mangové s mätou (mango, avokádo, citrón, mätové lístky)
- zelené so špenátom (špenát, banán, pomaranč, med, slnečnicové semienka)
- ananásové so zázvorom (ananás, pomaranč, šťava z grepu, mäta, zázvor podľa chuti)
- jablčnobanánové s piškótami (jablko, banán, piškóty, mlieko – jedna fľaša zasýti aj 2 dospelých)
- rajčinové (rajčiny, jablčná šťava, mrkva, zeler, ľad, palivá omáčka)
- uhorkové (uhorka, avokádo, biely jogurt, šťava z limetky, ľad, poper, soľ, petržlen na ozdobu)
…variant je veľa, stačí popustiť uzdu fantázii a nechať sa prekvapiť výslednou chuťou.

Pripravte si lahodný a zdravý kokteil, ten jediný, ktorý vám odporučia aj lekári. Smoothie neodmysliteľne patrí do zdravého jedálnička a vaše chuťové bunky budú z akejkoľvek vami vybranej kombinácie ingrediencií tiež nadšené. So šikovným pomocníkom môžete mať navyše hotovo za okamžik. Nie je na čo čakať!
comments powered by Disqus