Testujeme tyčové mixéry

Testujeme tyčové mixéry

Do jedinej zásuvky vtesnáte pomocníka s príslušenstvom, ktorý vám pomôže so spracovaním surovín pri varení a pečení. Tyčový mixér nie je núdzový úskok na mixovanie v malom, ale plnohodnotný nástroj, ktorý šľahá, seká, mieša a mixuje. Pri výbere však musíte vopred vedieť, čo od neho budete potrebovať.
Otáčky
Na rozdiel od elektrických robotov a ručných šľahačov, pri tyčovom mixéri nenájde plné uplatnenie plynulá regulácia otáčok. S dvomi rýchlosťami zvládate hravo všetky práce.
Rutina, ktorú sa vyplatí osvojiť si
Ponorný mixér je ako vareška, ktorá sa snaží ochutnať každé sústo v kuchyni. Pristaví sa pri šľahaní jemnej rybacej nátierky, pokračuje miešaním liateho cesta na vafle, priberie sa k čokoládovej šľahačke a ovocnému pyré, potom sa zdrží v hrnci s krémovou omáčkou a pokračuje trieštením orechov na rezance.

Pridajte k tomu sekanie cibule, prípravu mliečneho kokteilu, spestrite to šľahaním zemiakovej kaše a drvením ovsených vločiek na sušienky. Zdá sa, akoby nebola práca, ktorú ponorný mixér nedokáže v kuchyni zastať. To všetko sa však deje iba vtedy, ak s ním nájdete spoločnú reč.

Výkon
Watty uvedené na štítku nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. 180-wattový model v našom teste výkonom hravo konkuroval 700-wattovému.

Kábel
Dlhý a pružný kábel je garantom pohodlia nielen pri práci s tyčovým mixérom, ale aj pri jeho odkladaní do zásuvky či kufríka. Každá snaha výrobcu sa počíta.

Neprehliadnite:
Vánoční revoluce: Prožijte konečně svátky v klidu a pohodě – poradíme vám, jak na to!
Materiály
Nehrdzavejúca oceľ na kontakt s horúcimi surovinami a plasty bez BPA na všetko ostatné príslušenstvo. Takáto skladba je zárukou dlhovekosti modelu, ktorý ste si vyhliadli.

Geometria
Až pri práci pocítite, ako si tvar, veľkosť a počet čepieľok rozumejú s kupolkou, pod ktorou sú osadené. Bez „živého“ zážitku nemáte šancu pohľadom odhadnúť, ako sa správajú.

ČO BY STE MALI VEDIEŤ
1 Zaťaženie
Ak tyčový mixér vypovie predčasne službu, najčastejším dôvodom zlyhania je jeho preťaženie. Mali by ste preto pri práci počúvať zvuk, ktorý motor vydáva. Ak otáčky prudko klesajú a ruch prechádza od sopránu k altu či tenoru, na vine je príliš veľká hustota alebo húževnatosť surovín. Pomôžte si riedením, nakrájaním na menšie kúsky alebo nižším prítlakom ruky k dnu nádoby. To vždy zaberie.

Ariete 886

2 Ponor
Je veľký rozdiel v tom, či môžete pri práci mixér ponoriť 17 alebo 33 cm pod hladinu. Hlavne v prípade, ak sa venujete spracovaniu ovocia pri zaváraní alebo stojíte pred veľkou kopou pripravených surovín. Hoci sa výrobcovia tyčovým predĺžením snažia dosiahnuť primeranú kapacitu, veľmi sa nám páči modulárny koncept prémiových modelov. Z výbavy si môžete zvoliť jednu z viacerých dĺžok tyčí.

Neprehliadnite:
Vianočné citrusové hviezdičky
3 Nože
Bez ohľadu na to, či výrobca osadil do kupolky na tyči dve, tri alebo štyri čepieľky, vždy je dôležité, aby boli dokonale ostré. Jediný pohľad vám prezradí, ako veľmi si dal výrobca záležať na ich spracovaní. Rozdiel pocítite hlavne pri mixovaní pevnejších a húževnatejších surovín. Dobre tvarovaná kupolka má štedrý objem a široké štrbiny na pohyb surovín, vďaka čomu je mixovanie rýchle a nevyžaduje si veľa pohybov ruky.
TRIKY NA KAŽDÝ DEŇ
Tyčový mixér je v domácnosti šikovným pomocníkom iba vtedy, ak vám nie je zaťažko vytiahnuť ho zo zásuvky.

1 Pri umývaní vždy využívajte silu mixéra. Naplňte nádobku teplou vodou, pridajte kvapku saponátu a po spustení sa väčšina nečistôt zmyje bez toho, aby ste museli priložiť ruku k dielu. Funguje to s nožmi, metličkou ale aj so sekáčikom.

2 Ak napájací kábel po vybalení zo škatule nahrejete na radiátore a vyrovnáte, po zvinutí do veľkého kruhu vás už vždy bude poslúchať.

3 Prevodovku šľahacej metly nenamáčajte do vody. Vyplavíte z nej mazivo a plastové kolieska budú po čase rachotiť. Kvapka parafínového oleja je záchranou.

4 Šľahanie
Ponorný mixér dokáže pri šľahaní súperiť s ručnými šľahačmi nielen rýchlosťou, ale aj kvalitou prevzdušnenia surovín a trvácnosťou vzniknutej peny. Bez ohľadu na to, či šľaháte sladkú, plnotučnú smotanu alebo vaječné bielky, vzhľad metličky vám čosi prezradí o rýchlosti. Čím tenšie drôty výrobca použil a čím väčšiu metlu z nich vyrobil, tým rýchlejšie tempo a väčšiu jemnosť peny môžete očakávať.

Neprehliadnite:
Inovativní nádobí Salter přináší revoluci v kuchyni: Víte, jak se vaří na mramoru a kovaném hliníku?
5 Nádoby
Sú štíhle, vysoké a majú rysky na odmeriavanie množstva surovín. Hoci nádobky šľahačov vyzerajú na pohľad rovnako, predsa len nájdete rozdiely. Ak výrobca pridá viečko, myslí na pohodlné skladovanie v chladničke. Veľmi praktické sú viečka s otvoreným stredom, ktoré zabraňujú špliechaniu problémových surovín. A ak patríte medzi fanúšikov nátierok a krémov, hľadajte širšiu, oválnu nádobu.

6 Sekanie
Čo majú spoločné oriešky, čokoláda, cibuľa, čili papričky a zemiaky? Všetky tieto suroviny sú najčastejšími adeptmi na spracovanie sekáčikmi, ktoré sa stali bežnou výbavou ponorných mixérov. So sekacím príslušenstvom sa mixér mení na malý „food procesor“, pri ktorom vás pri spracovaní malého objemu surovín nečaká žiadne veľké umývanie. Priemer noža a objem pracovnej nádoby vám prezradia veľa o výkone.

7 Ergonómia
Pri prvom zoznamovaní máte pocit, že hmotnosť tyčového mixéra najviac rozhoduje o pohodlí pri používaní. Až časom prídete na to, že oveľa viac záleží na vypínači, ktorým uvádzate stroj do pohybu. Kým pri niektorých modeloch máte prsty iba zľahka položené na tlačidlách, pri iných musíte prekonávať veľký odpor pružiny, čo je pri dlhodobejšej práci veľmi nepríjemné. Vyskúšajte si v predajni, do čoho idete.

Ariete 886
Ariete Pimmy 886
Pohon: 500 W, 2 rýchlosti
Výbava: mixér, šľahač, sekáčik
Nádoby: 600 ml nádoba, 600 ml sekáčik
Hmotnosť: 740 g
PLUSY: Vysoká objemná kupolka s trojitou čepieľkou vytvorí bez námahy jemný krém, v ktorom ani cedidlom nenájdete drobné, zabudnuté kúsky. Má neutíchajúci výkon, ktorý vždy pracuje s malým pracovným sústom. Oslovilo nás dôsledné sekanie surovín, pri ktorom zostáva spracovaná masa rovnomerná.
MÍNUSY: Ide o model s najmenším ponorom, s dnes už ustupujúcim kužeľovitým tvarom tyče.

Ďalšie testované produkty, ktoré sa zúčastnili testu:
- KitchenAid 5HB2571EOB
- Electrolux ESTM7500S
- PHILCO PHHB 660MJ
- LIDL SILVERCREST EDS-SSM 600D2
comments powered by Disqus