Uhlík a filtrácia: Viete, čo všetko dokáže s vašou vodou?

Uhlík a filtrácia: Viete, čo všetko dokáže s vašou vodou?

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo vám doma tečie z kohútika? Možno vás to prekvapí, ale je to prísne kontrolovaná a hygienicky nezávadná voda s vyváženým pomerom minerálnych látok. Často je kontrolovaná viac ako napríklad voda v obrovských plastových bareloch alebo PET fľašiach.
Kvalita kohútikovej vody je však na rôznych miestach iná. V niektorých oblastiach môže jej zloženie negatívne ovplyvňovať chuť a vôňu. V takomto prípade väčšina z nás siaha po filtračných zariadeniach, ideálne s uhlíkovými filtrami. Ako vlastne uhlíkové filtre fungujú a aké (ne)výhody sú s nimi spojené? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Laica

Prečo práve uhlík?
Súčasťou filtračných zariadení (napr. tých od výrobcu Laica) sú unikátne uhlíkové Bi-flux filtre s päťstupňovou filtráciou, ktoré sa môžu, oproti klasickým filtrom, pochváliť o 30% vyššou účinnosťou. Prečo však precízny taliansky výrobca zvolil na filtráciu práve uhlík? Dôvodom sú určite jeho úžasné schopnosti.

Cenovo dostupný a efektívny uhlík totiž dokáže z vody odstrániť nadbytočný chlór, vodný kameň, meď, olovo, zinok aj prípadné pesticídy a herbicídy. To všetko pri zachovaní látok, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné. Týmto jednoduchým procesom sa voda očistí od zakalenia, zbaví sa pachuti aj nepríjemného chlórového zápachu.

Neprehliadnite:
5 spôsobov ako piť vodu z kohútika
Vďaka tomu kohútiková voda chutí oveľa lepšie a je vhodná nielen na každodenné pitie, ale aj na prípravu rôznych nápojov alebo pokrmov. Takto upravená voda, zbavená vodného kameňa a ďalších látok, navyše chráni naše spotrebiče (napr. kanvice, žehličky, kávovary a pod.) a predlžuje ich životnosť.

To všetko vďaka obyčajnému uhlíku, ktorý má úžasné absorbčné a čistiace schopnosti, vďaka čomu predstavuje efektívnu metódu čistenia a filtrácie vody. Vedeli ste, že kávová lyžička aktívneho uhlíka má povrch o rozlohe väčšej ako futbalové ihrisko? Takže trocha uhlíka vo filtroch prefiltruje veľké množstvo vody (cca 150 l), čo ocení hlavne vaša peňaženka.

Ako celý tento proces vyzerá v praxi? Jednoducho! Voda z kohútika, ktorú nalejete do filtračnej kanvice, začne postupne pretekať / prekvapkávať cez veľkú plochu aktívneho uhlíka. Keď voda prechádza aktívnym uhlíkom, všetky chemikálie a znečisťujúce látky sa na molekulárnej úrovni naviažu na uhlík a tým dochádza k ich následnej absencii v prefiltrovanej vode.

Pozor na „životnosť“ filtrov
Pri výbere vhodného filtračného zariadenia sa informujte o tom, aké látky dokáže z vody konkrétny filter odstrániť. Nie všetky látky sú totiž pre naše telo zlé. Inovatívne Bi-flux filtre, ktoré zvládne do filtračného zariadenia Laica umiestniť prakticky každý, z vody odstraňujú iba látky, ktoré ľudské telo nepotrebuje. To všetko pri zachovaní optimálneho množstva minerálov.

Neprehliadnite:
Chytrá a nadčasová: taká je nová aplikácia pre filtračné fľaše FLOW’N GO
Výberom vhodného filtračného zariadenia a filtra to však nekončí. Aktívny uhlík totiž nie je „samospasný“ a jeho zásoba vo filtroch tiež nie je nekonečná. Preto je potrebné filter po nejakej dobe vymeniť (najčastejšie po prefiltrovaní cca 150 l vody alebo po 30 dňoch).

Laica

Aby ste si nemuseli pamätať, kedy je potrebné filter znovu vymeniť, stačí si na indikátore kanvice Laica nastaviť mesiac, v ktorom ste filter do zariadenia umiestnili. Novšie modely (napr. filtračná fľaša Flow’n go) sú vybavené špeciálnym QR kódom a aplikáciou pre chytré telefóny. Telefón vám tak jednoducho zahlási, kedy je najvyšší čas na výmenu filtra. Zaraďte aj vy do svojho života zdravý a efektívny pitný režim.
comments powered by Disqus