Unboxing a prvý test Ariete Pastamatic

Unboxing a prvý test Ariete Pastamatic

Na tento víkend som sa tešil už pár týždňov. Bolo jasné, že veľká krabica sa stane predmetom komentárov domácej pani ako “ďalší krám doma, ktorý musí preč“. Čo mi nebolo jasné, ako dopadne zrovnanie s podobným výrobkom od Trebsu, ktorý som skúšal pred pár rokmi s rozpačitým výsledkom. Ako cestovinový nadšenec som sa pustil najprv do rozbaľovania  novučičkého zariadenia pre výrobu domácich cestovín Pastamatic. Do krabice sa “leze” netradične zboku, takže si ju postavíme " na stojáka”.
Prvé čo uvidíte je kompletné príslušenstvo uložené prehľadne v polystyréne : odmerky na vodu a múku, metlička na čistenie príslušenstva, stierka na krájanie a štikanie cestovín, plastový kľúč na upevňovanie  nadstavcov a 6 nadstavcov na pappardelle, tagliolini, fettuccine, tagliatelle, spagetti a makaróny. Nadstavce krásne do seba zapadajú, ľahko sa skladujú. Priložený je farebný “recipe book”, receptár, doplnený distribútorom Ariete, DSI Czech a Slovakia o tipy hlavne na u nás dostupné suroviny.

Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Obaval som sa prevedenia plastových častí, ale Pastamatic od Ariete je o niekoľko tried nad zrovnávanou konkurenciou.  Vymenil som prednadstavený nadstavec na špagety za tagliatelle a objavil upevňovací plastový kľúč. Nadstavec je vhodné kľúčom upevniť, pretože ako som neskôr konštatoval, odoláva nemalým tlakom pri vytláčaní granulátu cesta.

Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Ako prvú som zvolil pšeničnú celozrnnú hladkú múku. Podľa základného receptu 500 gramov som pridal pol lyžičky soli, trochu olivového oleja a spustil automatické miesenie. Po pár desiatkach sekúnd som pridal dve vajcia a necelé deci vody cez otvor nad šnekom. Odporúčam sa vyhnúť tomu, že do suchých surovín klpenete dve vajíčka a odbehnete. Surové vajíčka sa chovajú ako tekutina a nájdu si cestu von. Vajíčka treba pridávať počas hnetenia, následne vodu. O 4 minúty už Pastamatic mal vymiesený granulát cesta a začal sám tlačiť cesto von. Cestovina sa mi zdala trochu strapkatá ( chlpatá) a mal som pocit, že cesto ide tuhšie von. Podľa doporučenia výrobcu som teda pridal lyžičku vody a trošku oleja. Nie viac.

Neprehliadnite:
Tagliatelle s vodkou - Tagliatelle alla vodka. Špecialita na víkend
Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Potom už stačilo len odrezávať zľahka tagliatelle plastovou stierkou. Pretože z pol kila múky bolo cesta požehnane, dovolil som si frajerinku a menil nadstavce pastamatic. Ocenil som kľúč na uvoľňovanie nadstavcov pastamatic.

Ariete Pastamatic

Chcel som vidieť aký výsledok bude z tagliolini a macceroni. Výsledok bol veľmi dobrý a hlavne makaróny na mňa urobili dojem. Samotné varenie cestovín  bolo rýchlejšie. Konzistenciou boli cestoviny dobré, ako keby slizké, aby lepšie skĺzali :)  Chuťovo to bolo určite inde ako zo sušených “hotoviek” z obchodu. Mám to šťastie a môžem porovnať s domácimi talianskymi cestovinami a bolo to ono.
Likvidovať spúšť po varení som sa odhodlával asi hodinu. Tiež pre nie najlepšiu skúsenosť s konkurenciou, kde to nijako nešlo upratať. Musím povedať, že umývanie išlo nad očakávanie rýchlo a efektívne. Čo si žiada sa naučiť, je vyčistiť drobné otvory nadstavcov od cesta. Vsádzam na umývačku. Platí, že čím jemnejší a komplikovanejší nadstavec použijete, tým sa s ním pri čistení budete musieť vyhrať. Nemyslím ale, že pri robotoch kde každý nadstavec stojí až okolo 30,- € to s čistením bude lepšie. Každopádne som si tu uvedmil, že nadstavce Pastamatic sú z veľmi solídneho plastu a dobre skladovateľné, pretože do seba krásne zapadajú.

Ariete Pastamatic
Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Ešte k prístroju. Na prvý pohľad robustný, bezprostredne po použití však musím povedať že si neviem predstaviť že by bol menší. Tlaky a pohyby, ktoré musí prekonávať pri miesení si žiadajú takúto a nie menšiu krabicu. Plasty a diely do seba zapadajú presne tak ako očakávate. Nič mi kupodivu po umytí a skladaní nechýbalo. Keď som videl Pastamatic Ariete prvý krát, mal som obavy, či to bude praskať a ako to vydrží. Neviem si predstaviť po tomto testovaní, že by diely mali, mohli, či museli byť iné, napríklad z kovu. Tak ako to Ariete vyrába v tomto výročnom, retro modele pripomínajúcom vyše 65 ročnú históriu pastamatic, je úplne v poriadku. Budem sa snažiť “môjmu” Pastamaticu nájsť miesto v špajzi. Cestoviny majú v našom jedálničku pevné miesto minimálne raz týždenne.

Ariete Pastamatic

A začneme experimentovať s múkou… doporučujem
comments powered by Disqus