Zvažujete kúpu sendvičovaču? Pozrite si predtým náš test

Zvažujete kúpu sendvičovaču? Pozrite si predtým náš test

Je to úžasná premena, pri ktorej sa obložené pečivo v priebehu minút zmení na horúcu chrumkavú dobrotu. V krehkom, naparenom pečive vyniknú chute a vône náplne, a to aj vtedy, ak zo špajzy vezmete len to, čo zostalo po víkende. Horúce sústo rozihrá chuťové bunky a naplní hladný žalúdok.
ČO BY STE MALI VEDIEŤ
1. Para
Chrumkavý povrch a nadýchaný stred. Hoci ste si to možno nikdy neuvedomili, najväčšiu prácu robí pri zapekaní sendvičov para. Uvoľňuje sa z náplne, mobilizuje sa v striedke a práve vďaka nej nadobúda starší chlieb a pečivo opätovne svoj kulinársky pôvab. Pri výbere náplne by ste preto mali hľadať také suroviny, ktoré obsahujú vodu. Drôtený alebo drevený rošt zabráni tomu, aby sa čerstvé sendviče zaparili.

2. Tuky
Hoci sa sendviče kedysi natierali maslom na vonkajšej strane, pri moderných nelepivých povrchoch sa nemusíte trápiť takouto prípravou. Tuky zo salámy, syrov a mäsa sú nosičom chuti, ktorá sa intenzívne vstrebe do chudobnej striedky pečiva. Mali by ste si však dávať pozor, aby ste to s tukmi neprehnali. Inak sa môže stať, že póry pečiva sa na povrchu upchajú a para nebude môcť zo striedky unikať von.

3. Platne
Vrúbkované plochy na tzv. pannini alebo geometrické štvorce, trojuholníky či iné tvary? Výber závisí od toho, aký druh pečiva vašou domácnosťou prechádza. Kým tzv. pannini grily na zapekačky znesú akékoľvek kulinárske dobrodružstvo, prísne tvarované platne zasa dokážu uzavrieť neposednú náplň v pečive, ak ho chcete zabaliť na piknik, desiatu alebo občerstvenie mimo domova. Každý z modelov je ako horúci lis.

Neprehliadnite:
Vianočný škoricovo anízový koláč
4. Na výmenu
Sendviče, vafle, pochúťky z liateho cesta alebo nebodaj čosi navyše? Niektorí výrobcovia sa snažia dosiahnuť maximálnu všestrannosť. Dve či tri súpravy platní nájdete zvyčajne v balení, pri prémiových modeloch si ďalšie môžete dokúpiť samostatne. Je úžasné zistiť, že jediný mimoriadne jednoduchý spotrebič toho zvládne vyčarovať v kuchyni viac, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť. Máte chuť na placky?

5. Na svojom mieste
Ak máte jedáleň s raňajkovým kútom, kde má sendvičovač svoje stále miesto pri zásuvke, potom by ste mali na spotrebič hľadať kolískový vypínač, aby mohol byť stále pripojený do elektrickej siete. Ak ste však odkázaní na kuchynský kút, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou parkovať v niektorej zo skriniek kuchynskej linky. Nejeden z výrobcov berie do úvahy vertikálne skladovanie na poličke, určite si túto možnosť vyskúšajte už pred kúpou.

6. Údržba
Odnímateľné platne vám umožnia dosiahnuť vysokú úroveň hygieny, nepočítajte však s tým, že by ste ich mohli vložiť do umývačky riadu. Zvyčajne sú vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá sa vplyvom čistiacich prostriedkov ničí. Ak sa chcete zbaviť zájdených povlakov z pripečených tukov a bielkovín, vložte platne radšej do hrnca a vyvarte ich v prášku na pranie. Budete prekvapení, že budú vyzerať ako nové.

7. Zásuvka
Sendvičovače majú iba krátky (metrový) napájací kábel, takže treba počítať s tým, že elektrickú zásuvku musíte mať na dosah ruky. Nie je na škodu, ak prebytočnú dĺžku kábla oviniete na držiak v spodnej časti sendvičovača. Zabránite tak nechcenému opáleniu izolácie, ktorá by sa mohla dotknúť horúcej platne.

Neprehliadnite:
Oslávte s nami “Pancake Day”
Tefal sendvič

Platne

Veľkosť a spôsob tvarovania rozhodnú o tom, aký druh pečiva budete môcť do sendvičovača vložiť. Nie všetky modely majú prísne oddiely na štvorcový („toastový“) chlieb.

Povrch
Teflón, keramika alebo iný nepriľnavý povrch? Na pohľad toho priveľa nezistíte, pravdou však je, že všetky ako nové fungujú úplne dokonale.

Regulácia
Nie je zvykom, aby ste pri sendvičovačoch mali možnosť nastaviť ich pracovnú teplotu. Všetko riadi dvojica termostatov – prevádzkový a bezpečnostný.

Prispôsobenie
Niektoré z modelov majú odnímateľné platne, ktoré možno vymeniť za iné, dodávané v súprave so spotrebičom. Vtedy môžete od spotrebiča očakávať všestrannosť.

Neprehliadnite:
Vianočné citrusové hviezdičky
Údržba
Vďaka vaničkovému tvaru platní sa nejeden sendvičovač zaobíde bez akejkoľvek údržby. Stačí, ak prebytočný tuk zotriete papierovou utierkou.

VYMAŇTE SA ZO STEREOTYPU
Plátok riedkeho bieleho chleba, maslo, syr, saláma a oregano – hoci je táto zostava klasikou slovenských kuchýň, pokúste sa niekedy vymaniť z tohto stereotypu. Nech ohrejete v pečive medzi dvojicou platní čokoľvek, vždy vás čakajú atraktívne kulinárske zážitky. Skúšali ste niekedy horčicu a makrelu z konzervy alebo arašidové maslo s džemom? Výsledkom budete príjemne prekvapení.

Prednosťou sendvičovača je, že v krehkom pečive oživí i plátok pečeného mäsa z nedeľného obeda alebo zapekané cestoviny so syrom, ktoré natlačíte do unavenej, zvädnutej žemle. Keď máte takéto sústo pred sebou horúce, nikdy vám nenapadne skúmať, z akých surovín sa tie úžasné chute formujú. A ak príde na tlačenku, ktorá sa v pečive rozpustí na šťavu a kúsky mäsa, nebudete veriť, aký je pôvod vášho sendviča.

Marcela testuje
Krehké voňavé pečivo, korenistá saláma, roztopený syr a aróma byliniek – keď sa jedáleň naplní vôňou horúcich sendvičov, málokto dokáže odolať. Testovanie sendvičovačov je potešujúca výzva, pri ktorej spojíte príjemné s užitočným. Bez námahy, umývania a upratovania.

TESTOVANÉ MODELY

Tefal SW854

Tefal Snack Collection SW854
Ohrev: 700 W, pevná teplota
Platne: vymeniteľné, 4 + 8 vzorov, 22 × 13 cm, teflón
Vypínač: áno
PLUSY: Vďaka vysokému zdvihu kĺbov sa vrstvy pečiva a náplne pri zatváraní nikdy neposúvajú. S mušľovými platňami spravíte sendviče s uzavretými okrajmi, s „pannini“ platničkou zasa krehké zapekačky. Páči sa nám všestrannosť, pri ktorej si k štvorici platní z balenia môžete dokúpiť osem ďalších vzorov. To vám otvorí cestu k sladkým a slaným dobrotám z liateho cesta, kde sú vafle iba začiatkom kulinárskych dobrodružstiev. Počítať môžete s oblátkami, šiškami, palacinkami i plnenými taštičkami. I v malom kulinárskom kútiku vyčaríte s týmto modelom kopu milých prekvapení – doma, na chate i na večierku.
Hodnotenie: +++++ (päť)

Ariete 1982

Ariete Toast&Grill Compact 1982

Ohrev: 750 W, pevná teplota
Platne: pevné „pannini“, 21 × 11,5 cm, keramika
Vypínač: nie
PLUSY: Hlboko tvarované „pannini“ platne bránia tomu, aby sa naplnené pečivo pri zapekaní priveľmi stlačilo. I keď úplne uzavriete poistku na rukoväti, striedka zostane nadýchaná a svoju kyprosť si udrží aj po vychladnutí. Páči sa nám útle kompaktné vyhotovenie, ako aj výborne spracovaný povrch platní. Ani pri veľkom nápore zapekania na rodinný piknik sa rúčka priveľmi nezahreje. Šasi je vyhotovené z plastu, takže gril je príjemne ľahký na každodenné vyťahovanie zo skrinky.
MÍNUSY: Veľké štvorce sendvičového chleba dnu nedostanete, musíte ich rozkrojiť.
Hodnotenie: ++++ (štyri)

Ďalšie recenzované modely si môžete prečítať na stránke mojdom.sk

TIPY NA DOKONALÉ SENDVIČE
Je veľký rozdiel v tom, či pripravujete sendvič na okamžité servírovanie alebo ho potrebujete zabaliť na desiatu, prípadne na výlet do prírody.
1. Čím suchšiu plnku zvolíte, tým vábnejší bude sendvič po dlhšom odpočinku v taške. Je fajn, ak do plnky primiešate varené vajíčko, z ktorého voda neunikne.
2. Slaninka, klobása a suchá saláma sú nosičmi intenzívnych chutí. Lepšie je nimi šetriť, aby ste neprehlušili všetky ostatné príchute.
3. Biele pečivo je na sendviče oveľa vhodnejšie ako celozrnné, pri sladkej úprave z neho môžete odkrojiť kôrky.
comments powered by Disqus