5 najlepších aplikácií pre fitness,  ktoré vám pomôžu s motiváciou a meraním výkonu

5 najlepších aplikácií pre fitness, ktoré vám pomôžu s motiváciou a meraním výkonu

Všetky novoročné predsavzatia vyšli pred nejakou dobou nazmar a vám sa preto stále nedarí dopnúť obľúbené nohavice alebo sukňu, na ktorú nedáte dopustiť? Prvotné nadšenie zo športovej aktivity a dôsledná pravidelnosť je záležitosťou minulosti a vy ste teda nútený premýšľať nad tým, čo je v tomto prípade zle? S najväčšou pravdepodobnosťou nie lenivosť, ale nedostatok motivácie je príčinou toho, že ste u športovej aktivity nevydržali tak dlho, ako ste si to v prvopočiatku plánovali. Motivácia je totiž jedným zo základných faktorov, bez ktorých sa šport nedá robiť takmer na žiadnej úrovni. Ak patríte medzi súťaživých jedincov alebo jednoducho chcete mať prehľad o dosiahnutých cieľoch a úspechoch, je tento článok určený práve vám! Našli sme pre vás totiž hneď niekoľko najobľúbenejších fitness aplikácií, vďaka ktorým sa vybičujete k maximálnym výkonom.
TomTom MySports - nevyhnutný základ každého športovca
     Nemôžeme inak, než začať aplikáciou TomTom My Sports, ktorá umožňuje exportovať dosiahnuté výsledky do celej škály ďalších nemenej obľúbených aplikácií. Ak patríte medzi osoby, ktoré kúzlo šport testerov TomTom ešte len objavujú, iste budete zaskočený nespočetným množstvom funkcií a vychytávok, ktoré vďaka tomuto praktickému spoločníkovi získate. Prednostiam a špecifikám športových hodiniek TomTom sme sa však venovali v jednom z predchádzajúcich článkov. Dnes svoju pozornosť preto zameriame na samotnú aplikáciu TomTom MySports, bez ktorej nedá správny športovec ani ranu! Ale pekne poporiadku. Aplikácia je určená na použitie s GPS hodinkami TomTom Runner a TomTom Multi-Sport, s ktorými tvoria nerozlučný tandem. Prvým krokom je stiahnutie aplikácie TomTom MySports Connect prostredníctvom oficiálnych stránok TomTom. Nasleduje pripojenie GPS hodiniek a registrácie služby TomTom MySports, od ktorej sa odvíja váš ďalší úspech aj progres. Registrácia, rovnako ako celé užívateľské rozhranie, je navyše už kompletne v češtine, preto sa nemusíte báť zbytočných jazykových bariér.

TomTom MySports

Čo všetko dokáže TomTom MySports?
     Tuzemských i zahraničných aplikácií pre nadšených športovcov je vskutku nepreberné množstvo. Niektoré zvládnu merať čas alebo pulzovú frekvenciu, iné dokážu výsledky interpretovať prostredníctvom prehľadných grafov či tabuliek. Mnohé tiež prepájajú reálny svet s tým virtuálnym, čo predstavuje toľko žiadanú motivačnú zložku. TomTom MySports v sebe vo svojej podstate vlastne kombinuje všetko vyššie uvedené. Svoj pokrok môžete v priebehu času kontrolovať vďaka prepracovanému grafickému ovládaciemu panelu aktivít, kde uvidíte, ako ste vo svojom snažení úspešný alebo nie. Jednotlivé aktivity v kombinácii s konkrétnymi trasami si potom môžete prezrieť na prehľadnej mape, ktorá umožňuje analyzovať jednotlivé segmenty alebo naplánovať segmenty ďalšie. Aby bolo vaše snaženie vskutku efektívne, oplatí sa svoje pokroky priebežne kontrolovať. Pretekať však môžete nielen sami so sebou, ale rovnako zapálenou komunitou ostatných športovcov. Ak chcete mať predstavu o tom, aké športy TomTom MySports podporuje, prečítajte si článok nášho kolegu. Aplikácia TomTom MySports totiž zvládne výsledky exportovať v rozličných formátoch (.tcx, .kml, .gpx a. Fit) do iných aplikácií a platforiem. Export výsledkov je možné nastaviť ručne alebo automaticky. Viac, o exporte dát i tajných trikoch sa dočítate v tomto článku. A kde všade sa vlastne môžete s dosiahnutými výsledkami pochváliť alebo údaje naďalej analyzovať a spravovať?

Export

Nike + Running: analyzujte a pýšte sa!
     Jednou z prvých aplikácií, do ktorých je možné dáta a výsledky z hodiniek TomTom Runner a TomTom Multi-Sport importovať, je aplikácia Nike + Running. Táto aplikácia je určená predovšetkým milovníkom behu v rozličných podobách, ktorí vďaka nej môžu sledovať ubehnutú vzdialenosť, čas a spálené kalórie. Trasa behu je mapovaná pomocou GPS signálu. O svoje úspechy sa tu môžete podľa ľubovôle podeliť na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom vlastnej siete Path. A hlasová podpora aplikácie pri každom "olajkování" statusu určite tiež milo poteší. Aplikácia je úplne zadarmo a nainštalovať si ju môžu majitelia zariadení, na ktorých "frčí" Android alebo operačný systém iOS.

Neprehliadnite:
Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na šprint
Nike+

MapMyFitness: (z)mapujte sa!
     Rada športových hodiniek, a hodinky TomTom nie sú výnimkou, umožňuje analyzovať a zdieľať informácie prostredníctvom prepracovanej aplikácie MapMyFitness. Aj vďaka tejto aplikácii je možné sledovať ubehnutú trasu, čas, vzdialenosť, rýchlosť, tempo aj spálené kalórie - to všetko pochopiteľne v reálnom čase. Aplikácia je vhodná pre najrôznejšie druhy pohybových aktivít od behu, cez fitness až po jogging. Aj v tomto prípade sa jedná o bezplatnú aplikáciu určenú pre platformu Android a operačný systém iOS.

MapMyFitness

RunKeeper: súťažte so svojimi najlepšími výkonmi
     Aplikácia RunKeeper k svojmu fungovaniu používa OpenStreetMap, vďaka ktorým je možné zaznamenať urazenú trasu a ďalšie relevantné dáta. Užívateľ si tu navyše môže nastaviť motivačné ciele v podobe zníženia váhy alebo ubehnutia určitej vzdialenosti. RunKeeper tiež vedie štatistiky najväčších úspechov užívateľa (napr. najvyššie ubehnutá vzdialenosť či najdlhší beh), čím ho motivuje k ešte lepším výsledkom. Veľkou prednosťou tejto aplikácie je možnosť dodatočných zmien aktivít, ktoré sú tu naimportované práve z aplikácie TomTom My Sports, ktorej sme sa venovali v úvode tohto článku. Aplikácia vám pofrčí na všetkých zariadeniach s Androidom alebo systémom iOS. Základná verzia je navyše úplne zadarmo, pre lepšie tréningové plány však odporúčame stiahnuť Elite verziu, za ktorú užívateľ zaplatí 10 USD mesačne alebo 40 USD ročne.

RunKeeper

Strava: a žiadna výzva neunikne svojmu naplneniu
     Táto všestranná aplikácia vám umožní zaznamenávať výkony, sledovať ako sa v priebehu času zlepšujete a prekonávať výzvy. K tomu potrebujete len GPS zariadenie (mobilný telefón či sporttester) a počítač. Pri jazde na bicykli ste informovaný o prejdenej vzdialenosti, čase i priebežnom tempe. Aplikácia zároveň ukladá prevýšenia, záznamy o trase a je možné ju prepnúť na praktickú mapu. Po skončení jazdy sa môžete dátami prehrýzť cez jednotlivé grafy a štatistiky. Behom niekoľkých málo sekúnd tak získate detailné informácie o nadmorskej výške, čase, priemernej rýchlosti, ale aj svoje pulzovej frekvencii. Rovnako ako všetky vyššie uvedené aplikácie, je aj Strava určená pre platformu Android a systém iOS. Základná verzia je aj v tomto prípade zdarma, za verziu prémiovú si priplatíte 6 dolárov mesačne alebo 59 dolárov ročne.

Strava

Čo povedať na záver?
     Ako je možné z vyššie uvedeného vyvodiť, aplikácií, ktoré vám umožnia detailne sledovať športovú aktivitu, zároveň vás podporia a poriadne namotivujú, je skutočne nepreberné množstvo. Či už dávate prednosť behu, cyklistike alebo fitness centru veríme, že títo praktickí pomocníci sa stanú súčasťou vášho tréningového plánu a zároveň vám do žíl vlejú poriadnu dávku novej energie!
comments powered by Disqus