Ako si vybrať SMART hodinky

Ako si vybrať SMART hodinky

Väčšina inteligentných hodiniek je v súčasnosti navrhnutá na spoluprácu so smartfónom, no už aj v strednej a nižšej cenovej kategórii možno nájsť modely, ktoré sú od telefónu buď menej závislé, alebo celkom samostatné, s portom na kartu SIM a modulom 3G či 4G (napr. LG Watch Urbane W200 2nd Edition).
Displej a vyhotovenie
Pri výbere displeja treba zohľadniť hlavne jeho rozlíšenie. Najdrahšie modely smart hodiniek majú zvyčajne rozlíšenie od 240 × 240 do 400 × 400 bodov. Napríklad Samsung Gear S3 má rozlíšenie 360 × 360, čo je vcelku príjemné. Typická veľkosť displeja je okolo 1,1 až 1,4", čo závisí aj od tvaru hodiniek. Väčšinou sa stretnete s klasickým kruhovým, štvorcovým alebo obdĺžnikovým vyhotovením. Voľba je primárne otázkou vkusu, no funkčnosť môže mierne ovplyvniť kruhový tvar tela hodiniek, keďže na takýto displej sa zmestí menej textu. Nie je to výrazný hendikep, i keď pri čítaní náhľadu správy môže byť rozdiel oproti hranatému displeju viditeľný.

TomTom Sporttester

Uprednostňujte modely, ktoré majú displej typu OLED. Ten prináša výhodu v lepšom kontrastnom pomere a pozorovacích uhloch. Pokiaľ je chránený sklom Gorilla Glass či zafírovým sklíčkom, takýto displej bude odolný proti poškriabaniu (s výnimkou diamantu, prsteňom ho poškriabete) a môže obsahovať antirelexnú vrstvu. Aj Gorilla Glass má mnohonásobne vyššiu odolnosť ako klasické kremičité sklo, takže oboje je výhoda. V oblasti remienkov platí to isté, čo pri klasických hodinkách. Modely s koženým remienkom budú pravdepodobne o čosi drahšie, no kovové vyhotovenie lacnejších modelov môže v niektorých prípadoch spôsobovať alergické reakcie pokožky a vykazovať známky nižšej životnosti. Plastové remienky by nemali reagovať s nijakým materiálom ani pokožkou, mali by mať dobrú životnosť, no môžu pôsobiť lacno. Keďže smart hodinky sú aj módny doplnok, dá sa to považovať za argument.

Smart hodinky majú zvyčajne čo najúhľadnejší dizajn. Väčšinou sú vybavené jedným tlačidlom na aktiváciu napájania a ostatné funkcie sú ovládané dotykovo. Existujú však aj modely, ktoré majú pod displejom alebo na boku dve či tri tlačidlá s premenlivým významom. To môže byť praktické napríklad pri prijímaní hovorov, keď príslušné tlačidlo môžete prstom nájsť aj bez toho, aby ste sa pozreli na displej. To je však málo pravdepodobné, pretože väčšinou sa pozriete, kto volá.

Neprehliadnite:
Tomáš Čelko prekvapene víťazi v Taliansku
Funkcie a výbava
Najvýraznejšie vidno užitočnosť smart hodiniek vnotiikačných službách. Upozornia na e-maily, správy zo sociálnych sietí, telefonáty, SMS atď. Na displeji sa ihneď zobrazí náhľad správy s časťou textu či prichádzajúci hovor a väčšinou aj možnosť nejako reagovať. Hodinky, ktoré majú na zozname schopností možnosť reagovať na notiikácie priamo bez smartfónu, možno považovať za komfortnejšie.

TomTom Sporttester

Aj niektoré drahšie modely (napr. prvé Huawei Watch) totiž zobrazujú informáciu o prichádzajúcom hovore, umožnia ho aj dotykom prijať, no vzápätí musíte siahnuť po smartfóne, pretože hodinky zvuk neprijímajú ani nevydávajú. Existujú aj opačné prípady (napr. Carneo U8), keď lacné hodinky obsahujú mikrofón a reproduktor na uskutočnenie hovorov bez použitia rúk, a to vrátane funkcií spojených s vytáčaním čísla. Síce nemajú vlastný port SIM, no smartfónu sa netreba dotknúť ani pri vytáčaní, keďže zoznam je z neho čerpaný a zobrazený na displeji hodiniek.

Upozorníme, že lacnejšie modely môžu mať problém s dosahom a udržaním spojenia so smartfónom. Bežne je výhoda v tom, že mobil môže byť kdekoľvek vo vašom okolí, povedzme vo vzdialenosti do desať metrov, a žiadna informácia vám neujde. Možno sa však stretnúť s hodinkami, ktoré pre slabší modul bluetooth nie sú schopné udržať spojenie ani na vzdialenosť 5 až 7 metrov. Platí to hlavne o najlacnejších modeloch, ktoré sa dajú zaobstarať za sumu pod 50 eur. Z tohto dôvodu sa preto oplatí investovať do vyššej cenovej kategórie. Už okolo 100 eur (napr. Alcatel one Touch Go Watch) by takéto problémy nemali hroziť, no nemožno z toho vytvoriť zaručené pravidlo.  Keby vám však neprekážalo, že budete musieť mať svoj mobil neustále nablízku, môžete siahnuť aj po lacnom low-ende.

Veľké lákadlo na kúpu smart hodiniek sú funkcie súvisiace s fyzickou aktivitou a životným štýlom. V tomto smere sa zvyknú modely pomerne výrazne líšiť napriek tomu, že jednoduché senzory na tento účel majú aj najlacnejšie kusy. Tie dokážu zvyčajne merať tep srdca a počet vykonaných krokov. Sofistikovanejšie hodinky môžu tieto údaje spracovať v aplikáciách, či už zabudovaných, alebo pomocou smartfónu, a vypracúvať tak štatistiky, odporúčania asledovať dodržiavanie stanovených cieľov majiteľa. V tejto „trénerskej“ oblasti vyniká množstvo typov od značiek Garmin (napr. Fenix 5S a 5X so zafírovým sklíčkom) a TomTom (napr. Runner 2 Music s bluetooth prehrávačom MP3). Menej prepracované modely sa môžu pýšiť podobne znejúcimi funkciami, no v skutočnosti im chýba napr. stanovenie cieľov či podrobnosť štatistík, čo sú pri aktivitách fitnes veľmi dôležité aspekty.

Neprehliadnite:
Ďalšia významná aktualizácia TomTom Sports
TomTom Sporttester

Je lepšie dopredu sa informovať o tom, aké aplikácie majú hodinky zabudované a do akej miery sa v tomto smere spoliehajú na smartfón. Pri modeloch s vlastným OS ste odkázaní na súpravu aplikácií od výrobcu. Naproti tomu hodinky so systémami ako Android Wear či Samsung Tizen umožňujú inštaláciu z aplikačných obchodov. Týmto spôsobom si možno nainštalovať okrem aplikácií aj hry, no treba si uvedomiť, že na takom malom displeji nemusí byť ani obyčajný Solitaire príjemný zážitok. Funkčnosť výrazne ovplyvňuje aj podpora rôznych ciferníkov. Nejde iba o to, či sa vám súprava ciferníkov poskytnutá výrobcom páči, ale aj o to, akú funkčnosť ukrýva. Prepracovanejšie hodinky vám napríklad ponúknu už v ciferníku krokomer, výškomer či prepočet spálených kalórií počas daného dňa. V tomto smere je dobré si overiť, či hodinky na monitoring telesných funkcií potrebujú dodatočný senzorický pás, umiestňovaný na hrudník používateľa, alebo si poradia aj bez neho.

Rozhodne preferujte hodinky s otvorenejším OS, keďže tie umožňujú dodatočnú inštaláciu ciferníkov od iných výrobcov, čím sa ich ponuka rozširuje na obrovské množstvo. Niektoré hodinky sú schopné spolupracovať s viacerými platformami, často s obmedzením. Stretnete sa preto aj s modelmi, ktoré podporujú napríklad Android, no dokážu spolupracovať aj s iPhonom s obmedzením niektorých funkcií.

Fanúšikovia outdoorových aktivít pravdepodobne ocenia aj zabudovaný modul GPS, no ak si zvolíte hodinky, ktoré ho nemajú, netreba sa obávať, mali by byť schopné tieto a podobné údaje čerpať zo smartfónu. Zabudované GPS sa hodí hlavne na lokalizáciu v modeloch pre deti. NFC nie je nevyhnutnosť, všetko stačí nastaviť raz a spojenie cez bluetooth bude pracovať automaticky aj pri prerušení.

TomTom Sporttester

Samostatná kapitola je spotreba energie. Od čias prvých smart hodiniek sa situácia značne zlepšila adnešné produkty už dokážu vydržať niekoľko dní bez nabíjania. Toto je parameter, ktorý si najlepšie overíte sledovaním recenzií. Napokon sa presvedčte, či je zvolený model vybavený aj vodotesnosťou a odolnosťou proti prachu, ideálne podľa protokolu IP68. Taký je napríklad Samsung Gear S3, Sony SmartWatch 3 či ešte odolnejší, no výrazne drahší Apple Watch 2.
comments powered by Disqus