Čo nám povedalo srdce maratónca alebo Hodinky TomTom Cardio na košickom maratóne

Čo nám povedalo srdce maratónca alebo Hodinky TomTom Cardio na košickom maratóne

Prvá októbrová nedeľa patrila v Košiciach, ako už tradične, najstaršiemu európskemu maratónu, Košickému medzinárodnému maratónu mieru. Tentokrát šlo už o jeho 90. ročník. E-shop www.vzdy.sk a TomTom sa ho zúčastnili ako sponzori a umožnili pri tejto príležitosti desiatke bežcov vyskúšať si v praxi športové GPS hodinky TomTom Cardio. Títo účastníci závodu tak mali možnosť sledovať svoj tep behom pretekov, a to bez obťažujúceho hrudného pásu. Následne sme požiadali maratónskeho experta, kedysi najlepšieho československého maratónca 80tych rokov, Pavla Madára, aby získané dáta získané z hodiniek TomTom Cardio Aplikácie, analyzoval a zhodnotil. K čomu dospel?
Nerovnomerný beh a strata energie je pre maratóncov kameňom úrazu
     Pavel Madár si vybral výstupy hodiniek jedného z desiatich bežcov, ktorým sme hodinky na preteky zapožičali. Zistil, že práve tento účastník bežal dosť neúsporne, pretože dopustil veľké výkyvy rýchlosti a zbytočnú stratu energie. Pri pohľade na tempo po 5 km úseku vidíme razantné výkyvy. Prvá fáza bola najrýchlejšia, bežec ju zdolal rýchlosťou 2,44 km za 3 minúty a 40 sekúnd a 4 km za 6 minút a 1 sekundu, vzápätí ale ubehol aj 4,47 km za 3 minúty a 24 sekúnd. Bežec prekonával trať veľmi nerovnomerne a energia, ktorú do rýchlosti vynaložil, mu v závere veľmi chýbala.

Maratón košice TomTom Cardio

     Tepová frekvencia vybraného maratónca sa pohybovala medzi 156-163 tepmi za minútu, až na 31. kilometri sa pravdepodobne dostavila kríza, a bežec si na chvíľu odpočinul a tak jeho frekvencia klesla na 146-148 tepov za minútu. Pravidelnosť tepovej frekvencie značila dlhodobú trénovanosť bežca a dobrú prácu jeho srdca. 

Maratón košice TomTom Cardio

      Podľa frekvencie 194 krokov za minútu môžeme usúdiť, že efektívne zvolil kratšie, ale údernejšie kroky.

Neprehliadnite:
Koľko športov podporujú hodinky TomTom?
Maratón košice TomTom Cardio


Hodinky TomTom ocenia aj laici
     Vďaka športovým hodinkám TomTom majú pretekári možnosť monitoringu vlastného tepu, vďaka čomu môžu efektívne pracovať so svojou energiou. Niekedy môže byť monitorovanie vlastného tepu pri takejto záťaži, ako je maratón, aj vecou bezpečnosti. Stále sa totiž objavujú správy o kolapsoch bežcov, ktorí precenili svoje sily.

Maratón košice TomTom Cardio

     Bežci získavajú dáta aj spätne, aby vedeli, čo je potrebné do budúcna zlepšiť. Hodinky môžu potešiť aj obyčajných športovcov, ktorí radi vybehnú do lesa alebo do mesta. Stráženie si tepovej frekvencie, počítanie spálenej energie, meranie trate – to sú tie najväčšie lákadlá športových hodiniek GPS hodiniek TomTom Cardio.

     Myslite nato, že život a športovanie Vám môžu spríjemniť aj ďalšími svojimi funkciami. Nad čím ešte váhate?!
comments powered by Disqus