Atlétka Iveta Putalová začala spolupracovať s TomTom a Yurbuds

Atlétka Iveta Putalová začala spolupracovať s TomTom a Yurbuds

Iveta Putalová sa stala začiatkom tohto roka najpríjemnejším prekvapením slovenskej atletiky. Pôvabná tmavovláska sa v jednej z najťažších atletických discipline, behu na 400m zlepšovala pretek od preteku, aby sa vďaka svojej bojovnosti šokujúco dostala do finale Halových majstrovstiev Európy v Prahe a tam nemenej šokujúco len o stotiny skončila tesne na krásnom 4. Mieste. Využili sme príležitosť a Ivetu vyspovedali:
Zmenilo sa niečo v Tvojom živote po úspešnej halovej sezóne?
     Určite. Nikdy pred tým som nezaznamenala toľko záujmu zo strany médií. Po pravde, ledva teraz stíham povinnosti v škole, ktorú končím práve tento rok, tréningy, rozhovory …

Podarilo sa zúročiť Tvoje výsledky, zlepšili sa podmienky k príprave, objavili sa záujemcovia o prípadnú spoluprácu?
     K príprave tento rok mám nepochybne výborné podmienky. V zime som absolovovala prípravu v Afrike, teraz som absolvovala prípravu v USA a už sa aj objavujú niektoré značky, ktoré veria, že si môžme pomôcť navzájom. Tréningy sú dlhé, obsahujú ako časovo náročné aktivity, tak aj fyzicky extrémne náročné. Konkrétne sme začali spolupracovať so svetovým výrobcom sporttesterov TomTom. Pre mňa tu ide o skvelú tréningovú pomôcku kvôli zaznamenávaniu tepovej frekvencie, kde snímač tepu je integrovaný priamo v hodinkách. Takže žiadne nepríjemné hrudné pásy…. S hodinkami TomTom Runner Cardio trénuje aj môj kolega z tréningovej skupiny, Jozef Repčík, takže sa môžem poradiť. Ale sledujem aj serial, ktorý píše o príprave český štvrťkár, európsky medailista, Honza Tesař a najlepší slovenský orientačný bežec, Mišo Krajčík ktorí sa evidentne predbiehajú v radách ako z TomTom Cardio dostať maximum.

Iveta Putalová

Môžeš opísať / priblížiť prostredie kde sa momentálne pripravuješ?

     ..Flagstaff je univerzitne mesto, kde sa združuje 21 000 študentov. Je to jedno z najvyššie položených univerzít na svete.

Neprehliadnite:
Boli sme na: VSE City Run
V čom sú výhody tamojšej prípravy?
     ..Flagstaff sa nachádza v nadmorskej výške 2150 mnm, kde sa dá trénovať vo veľmi dobrých klimatických podmienkach. Primerané miesto tejto výške v Europe je St.Moritz alebo Melago ktoré je v tomto obdoby ešte pod snehom, alebo je tam podstatne väčšia zima. Máme tu všetko, čo potrebujem na kvalitný tréning { posilnovňu, štadión, 300m halu a nekonečne množstvo bežeckých trás} masáže nám zabezpečuje tréner takže máme postarané aj o regeneráciu.

Aká ste veľká príprava?
     ..Sme tu traja Slovaci { Jozef Repcik , trener – Marcel Lopuchovsky a ja } trénujeme najmä s Polskou treningovou skupinou Lewandovskeho v ktorej sú vicemajster Európy a Sveta Marcin Lewandovsky a tak isto vicemajsterka Europy a Sveta Angelika Cichocka. Sú tu aj ďalši kvalitný európsky bežci z Nórska, Švédska, Holandska, Dánska, Anglicka a tak isto aj domáci atléti.

Iveta Putalová

Ako dlho ste vybavovali túto cestu a na ako dlho ste tam vycestovali?
     ..Toto sústredenie mal tréner naplavovane už dlhšie, na začiatku pripravného obdobia, ale iba s Jozefom Repcikom. Tým, že som uspela na HME v Prahe sa mi uvolnili finančné prostriedky z Atletického zväzu a nového klubu Hraj na tie nohy tým pádom som aj ja mohla vycestovať do USA. Na sústredení sme od 6.4. - do 5.5... cestovali sme skoro 24 hodin..

Na čo sa v tréningoch zameriavate?
     .. Tým, že sme po úspešnej halovej sezóne, je potrebné „dobiť si batérie“ do hlavnej sezóny s vrcholom účasti na MS v Pekingu, Svetovej univerziade v Gwangju v Kórei a na Európske olympijské hry v Baku. Celé sústredenie je zamerane na rozvoj aeróbnej vytrvalosti { základná vytrvalost } co je asi týždenne 70km, všeobecnej a neskôr aj špeciálnej sily 3-4x do týždňa, špeciálne odrazové cvičenia, a posledné dva týždne, keď všetko pôjde ako má, začneme behať špeciálne tempa na 200m,400m a 800m. Hlavne pritom som ocenila športtester TomTom.

Neprehliadnite:
Čo sa skrýva pod pojmom fitnes a prečo ho robiť? Prezradíme vám to!
Absolvuješ tam aj nejaké preteky?
     Neplánujeme ani počas, ani bezprostredne po sústredení absolvovať preteky, ale všetko záleží ako sa budem cítiť. Plánujem začiatok buď 9.5. v Bratislave na lige alebo 16.5. na Českej extralige v Ostrave.

Iveta Putalová

Prekvapilo ťa niečo na juhu USA?
     V podstate ma zatiaľ nič neprekvapilo. Beriem to tu ako to je. Možno jedna drobnosť. S prekvapením ale aj radosťou som zistila, ako populárne značky v USA su bežecké sluchadlá Yurbuds, ktoré sú snád v polovici uší bežcov a študentov vo FLAGSTAFF. Yurbuds je daľšia značka, s ktorou som začala spoluprácu. Prvé skúsenosti su pozitívne, Môžem len potvrdiť, že yurbuds nevypadávajú a natlačia. A doporučiť. (S touto značkou začal spolupracovať aj Slovenský atletický zvaz.)

Mali ste čas už aj na nejaký výlet, alebo odreagovanie od atletiky? Alebo to ešte len máte v pláne.
     Zatiaľ sme boli na výlete v Grand Canone. Bol to neopísateľný zážitok. Som rada, že sa mi naskytla možnosť vidieť ho na vlastné oči. Ďalší výlet, ktorí plánujeme, je mesto vzdialené 4 hodiny cesty autom od Flagstaffu a tým je Las Vegas. V okolí sa nachádzajú aj iné zaujímavé miesta, ale na tie nám už bohužiaľ nevychádza čas, keďže sme sem prišli hlavne trénovať.

Čo ťa čaká po návrate na Slovensko v ďalšej časti sezóny?
     Ako som už spomínala, začiatok sezóny záleží od toho ako sa budem cítiť. Ako zvládnem časový posun z USA na Slovensko.
comments powered by Disqus