Ako vyzerá klasický beh maratón Atény s hodinkami TomTom Runner Cardio

Ako vyzerá klasický beh maratón Atény s hodinkami TomTom Runner Cardio

V roku 490 pred naším letopočtom sa stal vojak Feidippides tým prvým, ktorý ubehol trasu dlhú 41 195 metrov z Maratónu do Atén. Dôvodom bolo odovzdanie správy o nečakanom a prekvapivom víťazstve Aténčanov nad Peržanmi. Po ubehnutí tejto trasy však vojak kvôli úplnému vyčerpaniu zahynul. O 2504 rokov neskôr sme vyslali športové hodinky GPS TomTom Runner Cardio, aby absolvovali tradičný beh s jedným z účastníkov a zaznamenali čo najviac informácií o trati i o pretekárovi, ktorý na sebe hodinky má. Maratón sa bežal 9. novembra 2014.
Atypická trasa na tradičnom mieste
     Hoci sme v súčasnosti zvyknutí na kruhovú trať maratónov, nie vždy tomu tak bolo. Medzi maratóny a Aténami sa behá zásadne na jednosmernej trase, a to z historického dôvodu, ktorý sme uviedli už o niekoľko riadkov vyššie. Prevýšenie na trati činí celkom 425 metrov, pričom štart sa nachádza vo výške 5 m.n.m, už po prvých piatich prekonaných kilometroch sa bežci ocitajú na úrovni Egejského mora, teda 7 m.n.m. Nepríjemné trvalé prevýšenie až o 240 metrov musia účastníci vydržať až do 31. kilometra, čo je obávaná hranica maratónskych bežcov. To už ale našťastie dobiehajú k bránam Atén a posledných 10 kilometrov do cieľa klesajú zo 150 m kopca.

Maratón GPS TomTom Cardio

Keď hodinky prehovorili ...
     To prvé a najdôležitejšie, čo na nášho maratónca hodinky prezradili, bol samozrejme čas, za ktorý preteky zabehol. Išlo o krásne 3 hodiny, 27 minút a 34 sekúnd. Priemerné tempo činilo 4 minúty a 54 sekúnd na kilometer. Z grafu ale neskôr vyplynulo, že medzi 30. a 32. kilometrom sa pasoval so zásadnou krízou a jeho tempo spadlo až na 6,5-7 minút na kilometer. Zistili sme tiež, že po ubehnutí 30,5 kilometri sa jeho tep ukľudnil a klesol zo 180 na 160 úderov za minútu. Pravdepodobne sa v tej chvíli zastavil na krátky odpočinok pri stánku s občerstvením. Ďalšiu prestávku sme z grafu vyčítali na 37. kilometri, keď už sa údajne prejavila vysoká potreba doplniť vydanú energiu a tekutiny a tiež si ešte znovu oddýchnuť pred záverečnou časťou celého behu.

Maratón GPS TomTom Cardio

A na čo boli pri závode prospešné?
     Bežec sám bol celkom dobre trénovaný a poznal aj taktiku dlhých behov. Športové hodinky GPS TomTom Runner Cardio ho upozorňovali na to, aby splnil stanovené tempo, čo je u maratóncov kľúč k úspechu. Vďaka tomu, že si bežec mohol sledovať tep, odchýlil sa od odporúčanej tepovej frekvencie len minimálne a nepripustil, aby mal viac ako 180 úderov za minútu. Radšej zvolil pomalšie tempo s väčšou nádejou na úspešné dokončenie závodu.

Neprehliadnite:
Koľko športov podporujú hodinky TomTom?
Maratón Atény

      Mnoho maratónskych bežcov aj ich trénerov zaujíma frekvencia behu, ktorú dávajú do súvislosti s rýchlosťou a úsporou energie. Podľa získaných dát náš bežec dosahoval efektívnych 188 krokov za minútu a kilometer zdolal asi za 5 minút. Znamená to, že bežal rýchlosťou 12 km/h.

Maratón GPS TomTom Cardio

Športové hodinky nie sú len pre pretekárov
     Sledovať ubehnutú trať a reakcie tela na ňu bolo naozaj zaujímavé. Radi by sme na tomto mieste ale podotkli, že to nie sú len nadšení pretekári, ktorí môžu hodiniek a ich rozmanité funkcie využiť. Aj laici a športovci, ktorí sa pohybujú len tak pre radosť, si môžu športovými hodinkami urobiť radosť a sledovať svoj tep, zabehnuté kilometre, dosiahnuté prevýšenie, trasu a mnoho ďalších. Dajte pri svojom športovaní šancu technológiám a majte prehľad o svojich aktivitách a ich dopadoch na Vaše telo!

Maratón GPS TomTom Cardio
comments powered by Disqus