Kolobežka, nestarnúca kráska je s nami viac ako 100 rokov

Kolobežka, nestarnúca kráska je s nami viac ako 100 rokov

Rozvíjajúci sa priemysel na prelome 19. a 20. storočia, mal za následok rast továrni s rozsiahlymi priemyslovými predmestiami. Tam vyrastalo množstvo detí, ktorých rodičom doba nedovoľovala kupovať nové hračky. Deti si museli poradiť sami. Chuť a potreba zabaviť sa, dala detskej fantázii inšpiráciu vymyslieť prvú doma vyrobenú kolobežku. Podvozky a kolieska zo starých kolieskových korčuli, doska zo starej drevenej škatule, riadenie z ďalšej dosky, skrátka použilo sa čokoľvek, čo bolo práve po ruke. Kolobežky síce hrkotali po ceste ako vozy, ale čuduj sa svete, fungovalo to. Medzi deťmi sa stali obrovským hitom a pre výrobcov novou inšpiráciou.
Postupné vylepšenia
     Vtedajšie kolobežky mali síce veľmi ďaleko od tých dnešných ale postupne dochádzalo k ich vylepšeniu. Prax ukázala, že drevo pôsobením vlhka hnije a podvozok vplyvom hrdze zadrháva. Riešenie sa našlo použitím komponentov a kolies z bicyklov. Vďaka tomu sa jazdné vlastnosti kolobežiek značne zlepšili.

História kolobežky

Ústup a znovuzrodenie
     Masový nástup bicyklov ( aj v dôsledku ich zlacnenia), spôsobil ústup kolobežiek. Bicykle boli predsa len využiteľnejšie. Mali väčšiu cestovnú rýchlosť na dlhšie vzdialenosti a dali sa na nich prevážať aj bremená. (Pod bremenom milí muži nerozumejte vašu manželku sediacu za vami, kŕčovite sa vás držiac pri vašom vyberaní zákrut.) Zábavu na kolobežkách si udržiavala iba skupinka nadšencov. Za znovuzrodenie kolobežiek sa pričinil švajčiarsky vynálezca a bývalý bankár Wim Ouboter. Koncom 90.rokov 20.storočia, predstavil svoju vlastnú kolobežku ľahkej hliníkovej konštrukcie. Inšpirovala ho údajne jeho sestra, ktorá mala jednu nohu kratšiu a tým ťažkosti s jazdou na bicykli a súčasne život v meste, kde vzdialenosti pre pešiu chôdzu boli príliš dlhé a pre jazdu autom príliš krátke.

História kolobežky

História z Československa
     V Československu sa kolobežky objavili zrejme v 70-tych rokoch v Rožnově pod Radhoštěm, kde slúžili na suchý, letný tréning pre bežkárov na lyžiach. Vyrábali sa z vyradených školských lavíc. Pre Rožnovákov  je dodnes tento dopravný prostriedok úplne normálnou záležitosťou. V 80-tych rokoch nastala éra horských bicyklov, scateboardov a kolieskových korčuli. Používanie kolobežiek sa obmedzilo.

História kolobežky

Expedícia „Naprieč Európou za 99 dní“
     Najväčšiu reklamu kolobežkám urobil najskôr exrožnovák Čecho-austrálčan, Peter Krhůt, ktorý sa v roku 1997 rozhodol prejsť na kolobežke 6400 km cez Austráliu všetkými klimatickými pásmami. Jazda trvala necelé štyri mesiace s veľkým ohlasom austrálskych obyvateľov. Po tomto úspechu sa mu v hlave zrodil ďalší nápad. Pokoriť rodnú Európu. Nasledoval rok prípravy a v júni 1999 odštartoval v Rožnově pod Radhoštěm expedíciu „Naprieč Európou za 99 dní“. Viedla zo severného polárneho kruhu až k moru na juhu Španielska, spolu 4300 km. Severnej časti sa zúčastnil tiež nestor rožnovských kolobežkárov Honza Zubek, propagátor kolobežkárskeho športu v Amerike v 80-tych rokoch a tiež vlastník rýchlostného rekordu na kolobežke (108 km/hod).

História kolobežky

Vývoj ide ďalej
     Ľudská fantázia a vynaliezavosť je veľká. Kolesá kolobežiek sa zväčšujú, rám sa spevňuje a kolobežka dokáže byť aj atraktívnym módnym doplnkom s rôznymi vylepšeniami ako sú detské sedačky, košíky či rôzne iné. Dnes poznáme minikolobežky (preslávené v 90-tych rokoch), kolobežky mestské, športové, terénne, dokonca pre viac osôb alebo špeciálne kolobežky ťahané psím záprahom (mushing).

     Ich popularita neustále rastie a patria medzi obľúbené atypické športy. Športovou kolobežkárskou veľmocou je Fínsko, tesne za ním Česko, kde je kolobežka veľmi obľúbená medzi dospelými. Zrejme vďaka tomu tam existuje niekoľko významných výrobcov, väčšina pochádzajúcich z Moravy. MY SME SI VYBRALI  KOSTKU. Tak sa pripravte s nami na štart, s kolobežkárskym heslom „TRHNITE SI NOHOU “.

História kolobežky
Dovoľte ešte pozvánku. V spolupráci s Quinta Essentia budú 13.6.2015 Majstrovstvá Slovenska v kolobehu. Nemusíte mať ani kolobežku, my Vám ju samozrejme zapožičiame z nášho stánku. Nezabudnite sa prihlásiť.
comments powered by Disqus
comments powered by Disqus