Kostka Street/Street Fold - kompletný test

Kostka Street/Street Fold - kompletný test

Kolesá s rovnakou veľkosťou mali predovšetkým 12“ a menšie kolobežky. Minulý rok sa to zmenilo takmer vo všetkých veľkostných kategóriách. Medzi prvými boli 20“kolobežky a  na pretekoch sme už videli aj dlhé stroje s 28“ kolesami. Nová Kostka Street má kolobežku s kolesami 2 x 16“ palcov.
Konštrukcia
     Názov –Street- nám napovedá, že ide o pomerne malú kolobežku s dvomi šestnásťpalcovými kolesami, ktorá sa hodí hlavne do mesta. (Slovo Fold vysvetlíme nižšie) Konštrukcia oceľového rámu má na hlavnej rámovej trubke navarené stúpadlo, ohnuté z jedného kusu palcovej (priemer 25,4 mm) trubky, ktorej predĺženie tvorí zadnú vidlicu. Tam kde sa spája hlavná rámová trubka so stúpadlom je pomerne mohutná oceľová „trojlúčová“ výstuha, čo je u kolobežiek Kostka novinkou. Výstuha okrem spevnenia chráni aj rám na najexponovanejšom mieste, na ktorom môže dôjsť k nechcenému, ale úplne bežnému kontaktu s terénnymi nerovnosťami.

Kostka Street Fold

Kostka Street má kratší rázvor 920 mm, oproti konkurenčným zahraničným kolobežkám.

Vychytávka vyšších jazdocov : nad hornou miskou hlavového zloženia typu A-head 1 1/8“ ponechal 7,5 cm vysoký „komín“, takže výška riadidiel dosahuje v závislosti na ich sklone 85-90 cm. Ak však má byť zachovaná možnosť skladania riadidiel, môže trubka presahovať maximálne o 2,5 cm, takže by muselo nasledovať rezanie..

Kostka Street Fold

Stúpadlo je široké 11cm, dlhé 35cm s výškou nášľapu takmer 8cm a svetlosťou 5 cm. Tieto rozmery predstavujú správne zvolený štandard pre kolobežku s relatívne krátkym stúpadlom, pri ktorej sa predpokladá, že bude často prekonávať prekážky ako sú obrubníky a pod. Ďalšou konštrukčnou novinkou je predná vidlica s takmer nulovým ofsetom. Výrobca tiež uvádza, že rám je ošetrený proti korózii aj zvnútra. Nemáme dôvod mu neveriť a tak kolobežku nebudeme prerezávať.

Kostka Street Fold

Farby: Kostka street sa vyrába v matnej čiernej farbe. Kostka street Fold v reflexnom zelenom prevedení alebo bielom matnom. Skutočne elegantné.

Komponenty
    
Kolobežka Street je osadená kolesami s úzkymi nábojmi s priemyselnými ložiskami so šírkou 65 mm. Veľa modelov s klasickými 100 mm cyklonábojmi už Kostka nemá. Ráfiky sú dvojkomorové s kríženým výpletom z 24 oceľových drôtov. Osvedčené plášte Schwalbe Marathon Racer sa dajú nafúkať až na 6 barov.

Kostka Street Fold

Kostka Street Fold

     Večkové brzdy dodalo Shimano, typ Alivio. Jedná sa o bežnú klasiku, vyšší štandard, ale vďaka sústruženým brzdným plochám ráfikov výborne brzdia.

Kostka Street Fold

     A teraz vysvetlenie k slovu Fold. Označuje variantu so skladacími riadidlami. Kostka Street Fold, predstavuje verziu so skladacím CNC frézovaným predstavcom. Ten umožňuje rýchlo, bez použitia náradia, iba povolením rozmernou krídlovou maticou  sklopiť riadidla „hlavou dole“ a zároveň pootočiť o deväťdesiat stupňov do polohy rovnobežne s rámom kolobežky. Robota na 5 sekúnd.

Kostka Street Fold

     Sklápacie riadidlá sú super a elegantné, má to však malý háčik. Aby riadidlá po sklopení čo najmenej odstávali od rámu, museli by ste ich mať nastavené pri jazde kolmo nahor. Keďže väčšina z nás ich má predsa len naklonené dopredu, riadidlá odstavajú od rámu asi o 18 cm. Je to ale stále menej než tretina šírky riadidiel v „pracovnej polohe“. Takže aj keď nedosiahnete úplne „plochý“ balíček aj tak oceníte úsporu miesta do šírky aj do výšky hlavne pri cestovaní v MHD.

     Je potrebné dodať,  že cenový rozdiel medzi kolobežkou Kostka Street a kolobežkou Kostka Street Fold  je 20 €.

Kostka Street Fold

     Z dielne spoločnosti Kostka sú riadidla typu BMX, ktoré majú šírku 62cm. Ide o vylepšený typ, ku ktorému nemôžeme mať v podstate žiadne výhrady. Na hrazdičku, ktorá je spevnená si môžete zavesiť praktickú brašňu, vyrobenú špeciálne pre tieto riadidlá. Firma Velo dodala čiernobiele gumové gripy s dvomi hliníkovými objímkami, istenými proti pootočeniu.

Kostka Street Fold

Jazdné vlastnosti
     Kostka Street Fold ako sami vidíte je pomerne krátka kolobežka s takmer nulovým ofsetom prednej vidlice. Tieto parametre predpokladajú živú jazdu. Ak sa v meste nevyhnete jazde na chodníku, parádne s ňou prekľučkujete medzi chodcami.

     Nemusíte sa báť ani vyšších rýchlostí. Predpokladajme, že neprekročíte rýchlosť 50 km/h, keďže je kolobežka určená hlavne do mesta. Kostka Street Fold výborne drží stopu, je stabilná aj v zatáčkach a sedí ako prikovaná. Poďakovať za to môžeme veľmi tuhému rámu, ktorý sa neprehýba ani nekrúti. Stabilitu jazdy podporujú aj plášte Schwalbe Marathon Racer široké 1,5“.

Kostka Street Fold

     Akurát musíte počítať s tým, že ak si kolesa plne nafúkate (max. 6bar) bude Vás pekne natriasať. Ak nechcete prísť o svoju krehkú dušičku, nepúšťajte sa do historických centier miest s typickou dlažbou z „mačacích hláv“. Ale ak musíte, vymeňte si štandardne dodávané gumové gripy za gélové alebo penové a nenafukujte si plášte na maximum. V extrémnom prípade by pomohlo aj prezutie na šwalbacké balóny Big Apple.

Celkové hodnotenie
     Pomôžeme si hodnotením významnej osobnosti českej kolobežkove scény, Petra Lindnera : „ malé kolobežky si kupujeme z mnohých dôvodov. Kostku Street Fold je možné použiť ako meststké „približovadlo“, tj stroj, s ktorým sa behá na relatívne krátke vzdialenosti a naviac si odpočinie aj v MHD. Aj keď mám urćité výhrady k systému skladania riadidiel, musím zdôrazniť, že pri prevážaní v MHD túto vlastnosť oceníte. Ak by som sa mal rozhodnúť osobne či dám 20 euro za skladanie riadidiel naviac, neváham ani minútu. Som dostatoćne lenivý na to, aby som zdolanie 4,5km kopca s prevýšením 200 metrov, ktorý na mňa čaká pri každom návrate domov nechal trolejbusu. So sklopenými riadidlami Folda opriem o stenu busu v mieste pre kočíky aj bycykle a ešte sa so mnou zvezú dve mamky s kočíkmi. Vyskúšané, funguje to.

Kostka Street Fold

     Ale nie je to len o lenivosti. Na kolobežke sa v meste často prehánate v civilnom oblečení a človek si nechce prepotiť fajnové šatičky napr. Pred obchodným jednaním.

     Ak ste o niečo vyšší ako je priemer obyvateľstva, odporúčam Kostku Street Fold len na kratšie flákanie po meste. Tí ostatní a aj odrastenejšie deti, môžu kolobežku spokojne využívať koľko im nôžky vládzu. Na fotografii je Kristínka s výškou 158 cm.

Kostka Street Fold

     V podstate musím na záver kolobežku Kostku Street Fold pochváliť. Patrí medzi tie zaujímavejšie ponuky z novo vznikajúcej kategórie s dvomi šestnásťpalcovými kolesami. Dobre navrhnutá, pevná konštrukcia,  komponenty s perfektným dielenským spracovaním, výborné jazdné vlastnosti, skladanie riadidiel vo verzii Fold (mohlo by byť trošku prepracovanejšie ale poteší),cena zodpovedajúca úrovni kvalitných kolobežiek na českom trhu a navyše veľmi príjemný dizajn. Odporúčam.
comments powered by Disqus
comments powered by Disqus