Pravidelné fitness alebo 13 tipov ako neskončiť po týždni s posilňovňou

Pravidelné fitness alebo 13 tipov ako neskončiť po týždni s posilňovňou

Nemôžete sa už na seba do zrkadla ani pozrieť a viete, že by vám prospelo zmeniť životný štýl? Uvažujete o tom, že by bolo vhodné začať s fitness, zapracovať na fyzickej kondícií, získať formu, ktorú ste možno skôr mali, a po nejakej tej drine sa pýšiť peknou postavou? Potom sa pravdepodobne veľmi skoro začnete stretávať s otázkou motivácie. Ako na to, aby ste s fitnes a s dochádzkou do posilňovne neskončili hneď po prvom týždni?
Tip 1 – Nájdite si na cvičenie kamaráta
     Pokiaľ sami sebe sľúbite, že budete chodiť 3x týždenne cvičiť, budete mať pri neustálej tendencii sa z cvičenia sami sebe ospravedlňovať aj z malicherných dôvodov. Ako náhle si ale nájdete na cvičenie kamaráta a predtým si stanovíte dni, v ktorých budete chodiť cvičiť spolu, svedomie vám nedovolí mu neustále volať a vyhovárať sa, prečo s ním dnes alebo nabudúce nepôjdete.

Tip 2 – Prezentujte si skúsenosti s ostatnými
     V prípade, že nemôžete zohnať kamaráta na cvičenie, napríklad kvôli rozdielnym zmenám alebo záväzkom, ale máte medzi priateľmi niekoho, kto do posilňovne chodí, hovorte s ním o cvičení, prezentujte mu svoje skúsenosti a poučte sa z tých jeho. Popisujte si vzájomne svoj tréning. Pravidelne. Potom určite nezavrhnete posilňovňu, keď budete mať práve slabšiu chvíľku, pretože by ste sa museli priznať hneď, ako by sa vás kamarát spýtal, ako sa vám naposledy cvičilo.

Tip 3 – Nájdite si v posilňovni kamarátov
     V posilňovni sa dajú nadviazať nové priateľstvá. Dosť často sa stáva, že sa človek v rovnaké dni a rovnaké časy vo fitness centre stretáva s rovnakými ľuďmi. Dávajte sa s nimi do reči. Pokiaľ je vám niekto sympatický a radi sa s ním porozprávate, do posilňovne sa ľahšie prehovoríte aj v prípade, že sa vám práve nebude chcieť. Budete sa totiž tešiť na príjemnú spoločnosť.

Neprehliadnite:
Boli sme na: VSE City Run
Fitness

Tip 4 – Zostavte si tréningový plán
     Napíšte si do kalendára, diára alebo tabuľky tréningový plán a splnené tréningy si odškrtávajte. Neskôr zhodnoťte celý mesiac, a keď budú všetky tréningy odškrtané, odmeňte sa niečím, čo máte radi – kúskom oblečenia, kozmetikou…

Tip 5 – Vymeňte váhu za meter, alebo si zaobstarajte motivačnú váhu
     Váha vie byť pekne deprimujúcim strojom. Používajte miesto nej radšej meter. Pre pánov, ktorí chcú obvykle nabrať svalovú hmotu, bude motivujúci objemový rast, dámy môžu tešiť ubúdajúce centimetre. Svaly sú ťažšie ako tuk, takže váha môže byť vo všetkých prípadoch zavádzajúca.

Fitness

     Druhou možnosťou je zaobstaranie motivačnej váhy, ktorá vám okrem celkovej hmotnosti podá aj informácie o objeme tuku, vody a svalov v tele, takže budete vedieť, aký objem tuku ste od posledného váženia spálili a koľko svalovej hmoty ste nabrali. A to je dosť príjemné povzbudenie!

Tip 6 – Sľúbte si odmenu
     Dôležité je vedieť sa za úspech odmeniť. V prípade, že ste sa rozhodli dostať sa do formy, však nemôžeme myslieť na dobroty. Sľúbte si tie pekné nohavice, ktoré sú o číslo menšie než vaše terajšie. Alebo tričko. Alebo niečo, čo vám spríjemní ďalší šport. Pokiaľ patríte k milovníkom hudby, môžu to byť napríklad športové slúchadlá Yurbuds alebo JBL Reflect, ktoré vám budú môcť robiť spoločnosť kdekoľvek a pri čomkoľvek, bez ohľadu na to, aby vás limitovala. Neveríte? Pozrite sa na video!

Neprehliadnite:
Hľadáte tipy na vianočné darčeky? Siahnite po hodinkách a slúchadlách!

Tip 7 – Vsaďte na svoj zrak
     Umiestnite si na viditeľné a strategické miesta fotografie vysnenej postavy. Určite máte predstavu toho, ako by ste chceli vyzerať. Tak neváhajte a umiestnite svoju predstavu na zošit, na plochu do počítača a do mobilu alebo na chladničku (áno, toto miesto je zo všetkých najstrategickejšie).

Tip 8 – Nechajte sa pohltiť fitness
     Ponorte sa do fitness nielen telom, ale aj dušou. Hľadajte inšpiráciu vo videách, čítajte tematické články o cvičení a výžive. Pokiaľ športujete aj inak než v posilňovni, môžete si všetko nahrať a neskôr sa motivovať svojím vlastným videom – vďaka outdoorovým kamerám to nie je problém, sú pre to stvorené. Choďte do toho po hlave.

Tip 9 – Nechce sa vám? Skúste zmenu
     Pokiaľ sa vám dlhodobo do posilňovne nechce, ale pritom vás fitness baví, keď sa k nemu dostanete, zmeňte niečo. Skúste inú posilňovňu, možno pomôže iné prostredie a tréner. Zmeňte tréningový plán alebo len niektoré cviky, kúpte si pekné oblečenie na cvičenie, v ktorom sa budete cítiť skvelo a na ktoré sa budete vždy tešiť.  

Fitness

Tip 10 – Zaútočte na vlastnú psychiku
     Nastavte si na určitú dobu pred cvičením nejakú motivačnú upomienku v mobile. Určite na ňu zabudnete a uvidíte, že s vami text typu „never give up“ urobí divy. Internet sa hemží motivačnými citátmi, prípadne si môžete vymyslieť svoj vlastný. Zaber! Makaj! Máš na to!

Neprehliadnite:
Ortieľ znie jasne: po týchto Vianociach športujeme multimediálne!
     Ďalšou variantov ako sa skvelo namotivovať je možnosť zhodnotenia doterajších výsledkov. Zaobstarajte si  moderný športtester, ktorý vám poskytne informácie o tréningu a tie si potom nahrávajte na internet alebo do aplikácií. Môžete ich porovnávať aj s kamarátmi, prípadne si cvičenie sami analyzovať, napríklad zistiť, koľko hodín ste za uplynulý mesiac cvičeniu venovali alebo koľko ste spálili energie. A ako vyzerá moderný sporttester v praxi?


Tip 11 – Nepodceňujte lístočky
     Predstavte si typickú filmovú scénu, v ktorej sa samouk učí cudzí jazyk a všade po byte má nalepené lístočky so slovíčkami. Vy si môžete vytvoriť lístočkov len pár, bude to stačiť. Napíšte si na ne niečo čo vás bude motivovať a umiestnite ich napríklad v práci na nástenku alebo kdekoľvek doma. Píšte v prítomnom čase a nepoužívajte podmieňovací spôsob. Zahrňte do oznámenia svoj cieľ.

Zle: Keď tréningy nevynechám, v lete budem môcť nosiť tielka a nebudem sa hanbiť za svoje ruky.
Správne: Trénujem pravidelne, preto môžem nosiť tielka a byť pyšná na svoje vypracované ruky.

     Keď si cieľ napíšeme ako hotovú vec, je pre nás automatické chodiť na každý tréning rovnako tak ako si každé ráno čistíme zuby.

Tip 12 – Urobte občas výnimku
     Nie, nenabádame vás, aby ste vynechávali tréningy. Avšak pokiaľ vás nič nenamotivuje k tomu, aby ste sa vydali do fitness centra, ale na druhú stranu by ste sa šli prebehnúť alebo máte chuť sa prejsť na bicykli, tak choďte. Zmena vám neuškodí.

Fitness

Tip 13 – Je to len váš boj
     Nezabúdajte, že ste to len a len vy, kto musí tréning oddrieť, a taktiež len a len na vás potom budú vidieť výsledky. Raz ste sa rozhodli, že dosiahnete svoj cieľ, tak vás predsa nezastraší niekoľko výpadkov morálky. Nepremýšľajte nad tým, že sa vám nechce ísť cvičiť, proste choďte a cvičte. Nemyslieť na námahu a nad celou vecou sa povzneste. Pokiaľ sa prekonáte a dotrénujete, budete mať oveľa lepšiu náladu a môžete na seba byť pyšný. Ovládli ste sa a v ten deň ste zvíťazili.

     Motiváciu veľmi ťažko získavame a ľahko strácame. Preto by sme mali urobiť všetko preto, aby sme ju nemuseli získavať znovu a znovu – je to vyčerpávajúce. Udržujte si pozitívnu myseľ, verte v skvelé výsledky, ktoré sa vďaka pravidelným tréningom dostavia, a uvidíte, že zanedlho na seba budete môcť byť pyšný. Poďte do toho, máte na to!
comments powered by Disqus