Predstavenie TomTom Adventurer

Predstavenie TomTom Adventurer

Do rúk sa mi konečne dostala novinka v podobe najvyššieho modelu športových hodiniek od výrobcu TomTom. Už sme sa pozreli na verzie Runner 3 / Spark 3, ktoré sú priamymi pokračovateľmi Runner 2 / Spark. Model Adventurer, ale už prináša skutočnú pridanú hodnotu. Stojí ten 60,- € rozdiel za priplatenie od najvyššieho modelu Runner 3?
Balenie
Na prvý pohľad sa nijako extra neodlišuje od balenia ostatnej modelovej rady. Na krabici iba nájdete informáciu, že sa jedná o outdoorové hodinky a že sú dostupné iba v jednej veľkosti. Vo vnútri balenia nenájdete nič extra. Samotné hodinky, povinný manuál a synchronizačný kábel. Úplne ten istý obsah ako v iných modeloch.

TomTom Adventurer

Hodinky (pohľad zvonka)
Na prvý pohľad hodinky vyzerajú robustnejšie a pre mňa osobne krajšie. Ale zdanie klame. Celkový vzhľad hodiniek ovplyvňuje samotný náramok. Ako z náramku vylúpnem samotné zariadenie je na nerozoznanie od iných modelov na pár drobných detailov. Preto je aj dobré, že je tak kompatiblné s nabíjačkou alebo inými náramkami. Takto si môžete dokúpiť náramok podľa vlastnej nálady a veľkosti, aj keď tento náramok sa mi zdá zatiaľ najpodarenejší zo všetkých.

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer

Špecifikácia
Najprv ako začnem skúmať pridanú hodnotu si pozriem špecifikáciu. Tá je v základe zhodná s Runner 3 / Spark 3 vo verzii Cardio + Music. Obsahuje totiž 3GB pamäte pre hudbu na streamovanie do slúchadiel pomocou Bluetooth rozhrania a Cardio snímač pre monitorovanie tepu srdca. Vybavenosťou sú tieto hodinky obohatené o hardwarový barometer. Čiže nadmorskú výšku a stúpanie či klesanie nevypočítava na základe GPS údajov v kombinácii s mapovými podkladmi ale reálne ich meria a mal by tento údaj aj zobrazovať. To zistím neskôr.

Neprehliadnite:
Nebojte sa farieb
TomTom Adventurer

Po softwarovej stránke sú tiež zhodné na 90% s Runner 3 či Spark 3. Takže kľudne ich môžete využiť aj na klasický bežecký či iný tréning. No v menu nájdete navyše "Beh v teréne", "Túra", "Lyže" a"Snowboard". Takto sú tieto hodinky využiteľné celoročne. Osobne mi tu pri zimnej aktivite chýba rozšírený šport ako "bežky".

Ideme testovať
Všetky športové režimy nebudem opisovať, tie sú bežné a známe už z predchádzajúcich generácii. Skôr sa zameriam na tie nové. Najprv tie, ktoré kvôli nedostatku snehu v hlavnom meste a blízkom okolí opíšeme iba v teoretickej úrovni. Možno neskôr doplním o reálne údaje v ďalšom článku, ak niektorý z kolegov pôjde na lyžovačku a bude ochotný si zobrať na test aj hodinky.

"Lyže" a "Snowboard"
Medzi týmito dvoma aktivitami nie je vôbec žiaden rozdiel v spôsobe merania či vyhodnocovania. Slúžia hlavne na to, ak v jeden deň robíte oba športy a chcete ich oddeliť v štatistikách.

TomTom Adventurer

Výhodou týchto aktivít je, že ako ich raz zapnete na zjazdovke, nemusíte sa o nič starať. Hodinky vedia samé rozpoznať kedy ste na vleku a kedy sa spúšťate dole kopcom. Za to môže práve zabudovaný hardwarový barometer v kombinácii s gyroskopom a akcelerometrom.
Na hodinkách si hneď viete počas aktivity prezerať svoju rýchlosť, nadmorskú výšku či zostup. Na lanovke zas počet a číslo jazdy, maximálnu rýchlosť či maximálny sklon vašej trasy a omnoho viac. Bude veľmi zaujímavé ako sa tieto aktivity premietnu v aplikácii MySports či inej po synchronizácii.

Neprehliadnite:
Tomáš Čelko vybehol na Eiffelovku za 8:33!
TomTom Adventurer

"Beh v teréne"
Žeby som nejako extra obľuboval beh v teréne či do kopca sa nedá povedať, ale poznám zopár takýchto fanatikov. Títo určite po týchto hodinkách skočia, pretože zobrazujú na hodinkách presne to čo potrebujú a nie až po vyhodnotení, ako to bolo v prvej generácii hodiniek so zabudovaným barometrom. Pri behu v teréne si viete zobraziť údaje ako pri klasickom behu ale i s doplnenými údajmi:nadmorská výška, sklon, výstup či celkové stúpanie. Populárnou aktivitou je aj towerrun, ale neviem ako si poradia s absenciou GPS signálu. No, čo by som neurobil, tak som skúsil v rámci testu si vybehnúť na 5 poschodie :)

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer

Tak, ako som predpokladal, GPS signál je nepoužiteľný, ale vďaka barometru, gyroskopu a akcelerometru meria aktivitu správne. Sami sa môžete presvedčiť na výstupe.

"Túra"
Táto aktivita je asi najzaujímavejšia zo všetkých. V rámci tejto aktivity, výrobca sľubuje výdrž hodiniek až 24 h! Má to jeden háčik, je to iba so zapnutým GPS, bez monitorovania srdečného tepu a prehrávania hudby. Aj tak je to dosť. Je to dosiahnuté tým, že nie je neustále monitorovaná vaša poloha ako pri iných športových aktivitách, ale len raz za určitý interval. Pri turistike je to optimálne. Takto si môžete vziať hodinky na celo weekendovú túru bez potreby nabíjania. Ak už zapnete aj cardio senzor, výdrž pôjde dole. Tipujem okolo 6 - 7 hodín. Zas, stačí si zobrať malý powerbank s káblom a cez noc si dobijete hodinky. Škoda, len že toto softwarové riešenie nedali aj do Runner 3 či Spark 3. Prípadne mať možnosť si nastaviť interval snímania svojej polohy.

Neprehliadnite:
TomTom Runner 2 (TomTom Spark) - nový kamarát každého športovca
Reálny test turistiky
Napriek teplote tesne pod nulou si dávam za cieľ kopec Sandberg týčiaci sa v Bratislave vo štvrti Devínska Nová Ves. Je to akurát ideálny kopec s nadmorskou výškou 260m, aby som aj popri stúpaní a aj spiatočným klesaním sledoval údaje na hodinkách spolu s vyhodnocovaním a fotením. Mapy hovoria o prevýšení okolo 40m. Uvidím ako presné budú tieto hodinky ukazovať.

TomTom Adventurer

Zapínam hodinky v režime "túra" a môže sa vyraziť. Zisťujem, že už v základe sa nachádzam vo výške 190m. Barometer vyzerá byť docela presný, každým krokom vpred sa plynulo mení nadmorská výška.Nie je to skokovo akoby meral odhadom pomocou GPS signálu. Totiž GPS signál nie je presný na úplny meter, ale s odchylkou +/- 10m. Nie je to dané hodinkami ale samotným vysielaným signálom z družíc.

TomTom Adventurer

Na samotnom kopci, mi ukazujú hodinky dosiahnutú nadmorskú výšku 231m a zodpovedá to aj mapovým podkladom. Dalo by sa ísť aj vyššie, ale samotný kopec je chránená oblasť. Dôležité je, že hodinky dokážu v reálnom čase zobrazovať tento údaj. To, aké chcete údaje mať na hlavnej obrazovke sa dá nakonfigurovať. K ostatným sa dopracujete stlačaním 4-smerového ovládača smerom dole a hore.

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer
TomTom Adventurer
Overenie nameraných údajov
Okrem toho, že namerané údaje som si overil s turistickou mapou a sedelo to presne, tak som urobil ešte jednu skúšku správnosti. Na kopci som vypol aktivitu a pre klesanie som zapol novú. A sedí to presne. Obe aktivity si môžete interaktívne prezrieť na portáli pre stúpanie aj klesanie.
comments powered by Disqus