Predstavenie TomTom Touch

Predstavenie TomTom Touch

Už nejaký čas sa známy výrobca GPS navigácii zameriava aj na športový segment so športovými hodinkami. Tento rok v Berlíne na výstave IFA, predstavilo novinku v podobe fitness náramku.
TomTom Touch

Balenie
Na prvý pohľad sa nijako extra neodlišuje v porovnaní so športovými hodinkami TomTom Runner 3 a Spark 3. Papierová krabička, kde pekne vidieť vystavený model. Takisto na balení nájdete pomôcku pre zmeranie vášho zápästia, aby ste sa rozhodli pre tú správnu veľkosť (S alebo L). V samotnom balení nie nič extra navyše ani nič nechýba. Na spodku balenia nájdete potrebný kábel pre synchronizáciu, či nabíjanie a potrebný manuál. Ten je v skrátenej verzii, ale pre podrobnejšie informácie stačí navštíviť stránky výrobcu. Totiž s každým novým firmware, sa vylepšujú vlastnosti či pribúdajú nové funkcie a tak i na stránkach nájdete vždy aktuálnu verziu manuálu.

TomTom Touch

Detailný pohľad na hardware
TomTom Touch má v oblasti nositeľnej elektroniky jedno svetové prvenstvo. Je to prvé zariadenie na svete, ktoré môžete nosiť so sebou a zároveň vám dokáže zmerať podiel tuku a svalovej hmoty vo vašom tele. To dokázali zaintegrovať spolu s meračom tepovej frekvencie do malého 10g tela spolu s batériou a dotykovým displejom. Samotný displej je dosť veľký: 5.58 x 22.38mm a čitateľný za akýchkoľvek podmienok. Na tele nájdete ešte dotykové tlačidlo pre spustenie aktivít a microUSB konektor. Tiež jedny z mála fitness náramkov, ktoré neobsahujú špeciálne rozhranie pre nabíjanie, ale zvolili štandard. Preto, aj keď stratíte pribalený kábel, môžete použit hocaký štandardný ukončený práve microUSB. V samotnom tele sa nachádza ešte 4MB pamäte pre dlhodobé ukladanie aktivít. Aktivity monitoruje na základe už spomenutého senzoru frekvenčného tepu spolu s akcelerometrom a gyroskopom.

TomTom Touch

TomTom Touch

TomTom Touch

TomTom Touch

Nastavenie
V prvom kroku bude treba zariadenie nabiť. Za 40 min bude nabité na 90% a ak chcete mať na 100% budete si musieť počkať až hodinu. Kapacitu lithium polymérovej batérie výrobca nespomína a hovorí len o výdrži ktorá je až 5 dní. Túto dobu môžete mať prekročenú, ak vypnete doplnkové služby, ktoré sú štandardne zapnuté ako notifikácie o prichádzajúcich hovoroch či SMS alebo 24 hodinové monitorovanie vášho tepu.

Neprehliadnite:
Pozývame vás na medzinárodný maratón mieru!
TomTom Touch

Pre úspešné spárovanie s mobilným telefónom budete potrebovať aplikáciu MySports od TomTom. Je to úplne tá istá aplikácia ktorá sa používa aj na synchronizáciu športových hodiniek. Náramok do režimu párovania až tak ľahko nedostanete. Budete ho musieť pripojiť na nabíjačku a až v tomto stave potiahnutím prstom po displeji sa dostanete na obrazovku párovania, ktoré potvrdíte práve dotykom tlačídla. A to je vlastne všetko. Ostatok sa nastaví automaticky donastaví v aplikácii. Či už chcete mať na náramku spomínané notifikácie o SMS správach a hovorch či nepretržité monitorovanie tepu. Nastavenie času sa automaticky prenesie z vášho telefónu.

Nabíjať a synchronizovať náramok môžte aj pomocou počítača a rovnomennej aplikácie. Ak už máte skúsenosti so športovými hodinkami od tohto výrobcu, budete tu ako doma. To má výrobca u nás veľké plus, že nie je potrebné pre príbuzné zariadenie inštalovať inú aplikáciu.

Používame
Náramok stačí nasadiť na ruku, vhodne nastaviť náramok a viac sa vôbec nestarať. Pre jeho malú hmotnosť, po čase ani nebudete vedieť, že niečo takéto nosíte. O sebe dá vedieť iba vibrovaním pri zapnutých notifikáciach z mobilného telefónu a dosiahnutí nastaveného denného cieľa. Denný cieľ si nastavíte v mobilnej aplikácii či cez počítač. To stačí raz. Dokonca náramok nemusíte odopínať ani v prípade sa sprchovania. Je certifikovaný štandardom IPX7 (Vodotesné po dobu 30min v 1m hlbokej vode). Neodoporúča sa na plávanie, čiže ani pre kúpanie vo vani.

TomTom Touch

Ak sa snažíte o aktívne schudnutie, či nabranie svalovej hmoty tak vám TomTom Touch veľmi pomôže. Denno denne si môžete merať podiel tuku a svalovej hmoty v tele. To vykonáte prejdením prstom po displeji kým nenarazíte na ikonu s percentami. Potom len stačí podržať prst na dotykovom tlačidlu a máte zmerané. Tak viete či vaša aktivita má zmysel.

Neprehliadnite:
Rozbaľovanie športových GPS hodiniek TomTom Runner 2 a Spark
Tento náramok má zmysel aj pre ľudí s vysokým či nízkym krvným tlakom. Dá vám prehľad o tom, kedy vás tep vyskočí do výšin či sa prepadne dole. Síce nemonitoruje nepretržite, ale raz za 10 min zosníma tep a uloží si hodnotu. Následne si to viete nádherne vyhodnotiť. Napr. by ste neverili aké je stresujúce ranné vstávanie :). A čo taká porada so šéfom. To dokáže tiež prekvapiť.

Alebo sa cítite každé ráno unavený? Skúste si zistiť príčinu vašej nevyspatosti. Náramok vám zmonitoruje dĺžku nepretržitého spánku a samozrejme k tomu pridá i graf vášho tepu.

TomTom Touch

Náramok ešte môžete využiť pri používaní akejkoľvek športovej aktivite. Na obrazovke si vyberiete športový režim a môžete začať. V tomto režime vám aktívne a nepretržite sníma váš tep. Na rozdiel od športových hodiniek, ktoré obsahujú GPS chip, náramok vašu aktivitu vyhodnocuje iba na základe tepu, gyroskopu a akcelerometru. Výpočet sa kombinuje už s vami zadanými hodnotami (pohlavie, hmotnosť, vek,...) či nameranými hodnotami (podiel tuku a svalstva). Nie je to úplne presné, ale je to približne s odchýlkou +/- 10%.

TomTom Touch

Zhodnotenie
Fitness náramok od TomTom je zaujímavým počinom, aj keď nie úplne vhodne zvolenou cenou. Za cenu 149,- € už máte od toho istého výrobcu základný model športových hodiniek ktorý obsahuje GPS senzor ale zas bez merania vášho tepu. S meraním tepu si treba ešte priplatiť 50,- €. Na všetkých hodinkách od tohto výrobcu si môžete zapnúť aj fitness režim. Náramok je postavený presne medzi. Ten disponuje na rozdiel od športových hodiniek s dvoma zaujímavými funkciami, ktoré zas nemajú športové hodinky. Prvou je notifikovanie prichádzajúcich hovorov a SMS správ. A druhou je zas meranie pomeru svalovej hmoty a tuku v tele.

Neprehliadnite:
Reálne skúsenosti s TomTom Runner 2
Osobne nám chýba pár funkcionalít, ktoré nájdeme u konkurencie, ale je to len otázka software riešenia a veríme, že komunita dá podnety výrobcovi a zaintegruje tieto nápady do budúcich aktualizácii.

TomTom Touch
comments powered by Disqus