Príprava slovenských atlétov na sezónu 2015 v Afrike

Príprava slovenských atlétov na sezónu 2015 v Afrike

V Juhoafrickom vyhlásenom stredisku Potchefstroome sa veľmi intenzívne pripravovali osemstovkár Jozef Repčík a štvrťkárka Iveta Putalová na súčasnú atletickú sezónu, ktorá začiatkom marca vrcholí Halovými majstrovstvami Európy v Prahe. O trávnaté ovály športového strediska sa delili s atletickými špičkami, francúzskou reprezentáciou, výpravou zo Švédska, Holandska, Fínska alebo Poľska. Ako prebiehalo snaženie slovenského želiezka v ohni, vám načrtneme v nasledujúcom článku.
Jozef Repčík

Na najvyššie méty z najvyššej nadmorskej výšky

     Týmto je možné v skratke  charakterizovať prípravu vrcholového športovca. 6 týždňov tréningu vo výške približne 1350 m. n. m. je obrovskou záťažou aj pre trénovaný organizmus. Tréner Marcel Lopuchovský svojho zverenca ale vôbec nešetril, rovnako ako sám seba Jozef. Dvojfázové tréningy, ktoré podstupoval, sú znamením, ako vysoko mieri. Môžeme veriť, že Jozefovi sa takáto príprava vyplatí rovnako ako Ivete Putalovej. Tá hneď po návrate z Afriky dokázala vytvoriť nový národný rekord na 300 a 600 m a následne i slovenský rekord na majstrovskej trati  400m v hale na 54,54.

Jozef Repčík

Špecialista na dve disciplíny
     Pod vedením svojho trénera trénoval Jozef Repčík obidve tréningové cykly od konca novembra do vianočných sviatkov. Ďalšie tri týždne v januári sa potom zameriaval na celkovú vytrvalosť. Postupne sa preorientoval na špeciálnu tempovú vytrvalosť na 800 a 1500 m. Na 800 m drží svoje vlastné maximum na 1:44,96 s, čím prekonal dlhoročný rekord Jozefa Plachého a snaží sa aj v tejto disciplíne ďalej rozvíjať svoj potenciál.

Načítavam video ...

Technológia posúva (nielen) špičkových atlétov o krok ďalej
     Že moderná atletika je z polovičky veda, je jasné aj laikom. Špeciálna výživa, denný režim  a anatomické znalosti vlastného tela. To všetko umožňuje športovcom nastaviť si tréningové metódy presne na mieru. A obzvlášť s posledne zmieneným, pomáhajú moderné technológie. Napríklad práve Jozef využíva hodinky TomTom Runner Cardio. Tie mu na veľkom displeji okrem ubehnutej vzdialenosti, tempa, času a spálených kalórii zobrazujú tiež srdcový tep. A to i bez hrudného pasu a mimoriadne presne.  Vo vysokej nadmorskej výške, kde sa toto tréningové stredisko Južnej Afriky nachádza, je permanentné sledovanie srdcového tepu pre Jozefovho trénera obzvlášť dôležité z toho dôvodu, aby nedošlo k nežiaducemu preťaženiu.

Neprehliadnite:
Koľko športov podporujú hodinky TomTom?
Sestry Veldakove v Afrike s TomTom

Milá spoločnosť sestier Velďákových
     Jozefovi tento krát do Vianoc robili spoločnosť i skokanské dvojčatá Janka a Danka Velďákové. TomTom, ktorý je sponzorom slovenskej atletickej reprezentácie, vybavil sport-testerom TomTom Runner Cardio aj sestry Velďákové. Ich tréner Rado Dubovský, sa snaží maximálne spestriť a skvalitniť ich tréning, pri čom prikladá veľký význam práve permanentnému sledovaniu reakcií organizmu na záťaž vo vysokej nadmorskej výške.  Práve preto tieto typické červeno-biele sport-testery nechýbajú na rukách dvojčiat Velďákových ani minútu behom žiadnej tréningovej aktivity. Pre obe dievčatá aj trénera bolo za odvedenú prácu odmenou splnenie limitov na pražských halových majstrovstvách Európy hneď na prvých pretekoch sezóny.

Sestry Veldakove v Afrike s TomTom
comments powered by Disqus