Psie záprahy / mushing s kolobežkou Kostka a youtubermi

Psie záprahy / mushing s kolobežkou Kostka a youtubermi

Naši youtuberi Exploited, DenisKubíkTV, VladaVideo a Touha s Tomášem sa podľa ich vlastných slov v Topolčiankach zamilovali. Do psov. Aj keď prvý krát v živote stáli na koloběžkách, prerušili svoj zjazd do Topolčianok po 600metroch. Čakal ich Jaro Bánoci, mushérsky majster sveta so svojimi štyrmi psami. Mushing je tradičný šport ktorý poznáme z filmov z Aljašky, kde psie záprahy psov husky prekonávali vzdialenosti so sánkami, ktoré nezvládali žiadne ine zvieratá.
Jaro Bánoci má štyroch „chlapcov“ , Ness, Fau, Zeus, Dio vo veku od 13 mesiacov do 3 dvoch rokov, dve bratské dvojice „Európskeho saňového psa“. Pripomínajú poľovnícke psy, majú neuveriteľnú energiu a keď vidia popruhy, majú neskutočnú radost a chuť vyraziť.

Psie zaprahy Topolcianky

Jaro na naše prekvapenie pripol psa každému z troch youtuberov a sám sa podujal diktovať tempo.  Najvačsím orieškom bolo zapriahnúť psov aby sa navzájom neprekrížili a nikto nevyrazil sám. Keď sa to podarilo, Jaro dal povel a youtuberi pocítili trhnutie. Prvé metre niektorí svojmu psovi pomohli, potom už sa prikrčili a každý povzbudzoval svojho. Do kopčeka pomohlo, keď musher pomohol psíkovi niekoľkými odrazmi. Pre samotných musherských psov je beh v záprahu výzva a súťaž. Každý sa snaží dobehnúť toho pred sebou, rodina nerodina.... Musher na kolobežke musí hlavne dohliadnuť na to, aby nedošlo k skríženiu záprahov psov a škaredej hávárii. Ak odolá pokušeniu vyhrať, môže len vychutnávať túto klasiku spojenia člověka so psom.

Psie zaprahy Topolcianky

Exploited a spol dosahovali na lesnej ceste rýchlosť so záprahom do 30km/h. Nutné povedať, že ich na ich kolobežkárskom tachometri bolo práve cca 600metrov, takže to bol krst ohňom....

Neprehliadnite:
Nebojte sa farieb
Kolobežky sú oproti bicyklom pre psie záprahy omnoho vhodnejšie. Máte vačšiu stabilitu, rýchlejšie viete zložiť nohu a istiť situáciu. Naši youtuberi jazdili na pretekarskych koloběžkách Kostka mushing Max. Samotný výrobca Kostka predáva celú škálu kolobežiek pre psí šport či relax. Pre bežného psovoda, ktorý má temperamentního stredne velkého až veľkého psa, kterého potrebuje vybehať například v mestskom parku, kde nie je možný voľný výbeh má ideálnu voľbuv kolobežke Kostka Tour Dog 3, alebo Kostka Hill Dog 3 za cca 359 euro. Tieto nie sú odpružené, majú ale dostatočne kvalitné náboje aj na jazdu v miernych terénnych nerovnostiach.  Odpružené koloběžky majú v názve už Kostka mushing a začínajú cenovo na 415 euro. Majú širšiu nášlapnú plochu, pneumatiky s hrubším dezénom.

Psie zaprahy Topolcianky

Spoločné pre koloběžky pre psov je odpružený adaptér ( uspôsobený drátený držiak), ktorý je pripevnený na MTB predstavec a pružné vodítko. Vďaka adaptéru má pes vačsiu voľnosť v pohybe do strán a nehrozí tak nehoda, ktorá by mohla skončiť pri bicykli fatálnym pádom. Odpružené vodítko je pre psa zase komfortnejšie. Psovod na kolobežke má vačší cit v koordinácii pohybu so psom, nestáva sa že sa pes trhne.

Aj keď je mushering s kolobežkou regulérny šport s majstrovstvami sveta, môžte si vychutnať pohyb vášho temperamentného psa aj  „súkromne“, v parku. Pes veľmi rýchlo pochopí že je to pre neho ďaľšia hra, pri ktorej mu stačí jeho pán. Psovoda zase kolobežecký dogtreking rozhodne  nebolí či nezadýcha toľko, ako bežecký dogtreking, alebo canicross.  

Na kolobežke nie je problém v pretekárskych záprahoch dosiahnúť rýchlosť do 50km/h.

Neprehliadnite:
Farebný náramok pre TomTom športové hodinky len za 5€!

Záprahy do sánok v zime sú štandardne so štyrmi psami. Kolobežecké psie záprahy sú (aj z bezpečnostných dôvodov) maximálne o dvoch psoch.


Mushérske psy neobľubujú teplo, cítia sa najlepšie v zime, kde sa tak neprehrejú. Bežné, zimné šprintové preteky merajú cca 8-12km a priemerná rýchlosť je pri nich okolo 30 -32km za hodinu, najlepší potom maximálne až 50km/h. Zážitok.


Pre našich youtuberov kolobežkársky psí záprah bol adrenalín a emócie.  Dali sme si ešte „nášup“ na škvárovej atletickej dráhe v Topolčiankach. Pripomínalo to už trochu motocyklovú plochú dráhu, ale zážitok to bol opať. Milujeme psíkov Jara Bánociho. Vám, ak máte temperamentného psa,  rozhodne odporúčame si vyskúšaťniektorú z kolobežiek Kostka Dog alebo Kostka Mushingu ako zábavu pre vás aj pre vášho psa.
comments powered by Disqus