Recenzia hodiniek TomTom Cardio, diel 2: Vybiehame

Recenzia hodiniek TomTom Cardio, diel 2: Vybiehame

Po tom, čo sme GPS hodinky a sport tester TomTom vybalili a pozreli sa na ich konštrukciu, sa v tomto pokračovaní s nimi vyberieme  do terénu a otestujeme ich pri behu. Pred tým sa však pozrieme na nastavenie osobného profilu a pred samotným štartom ešte otestujeme rýchlosť načítania signálu GPS.
Skôr než vybehneme, nastavíme si v  hodinkách profil (hmotnosť, výška, vek, pohlavie), aby mohli byť všetky dáta analyzované presne na mieru. Presný postup, akým sme si hodinky nastavili ukážeme na fotografiách nižšie, ale čo naozaj potešilo a s ohľadom na veľkosť displeja trochu príjemne prekvapilo, bola intuitívnosť prostredia (ktorú užívatelia predchádzajúcich verzií TomTom Multi-sport alebo Runner určite poznajú) a ovládanie štvorsmerovým joystickom, ktorú podporila aj prítomnosť českého jazyka v prostredí hodiniek. V podstate sa stačí zžiť s myšlienkou, že v menu sa pohybujeme tlačidlami hore a dole, potvrdzujeme voľbou vpravo a naopak vľavo sa vraciame na úroveň vyššie, respektíve späť.

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Stlačením spodnej časti joysticku sa dostaneme do menu. Voľbou vpravo potvrdíme voľbu PROFIL. Máme možnosť nastaviť si parametry uvedené na obrázku vyššie.

Ako  je vidieť  vyššie, nastavovanie a príprava nezaberie veľmi  veľa času a hlavne ohľadom  načítania GPS sme boli veľmi milo prekvapení. Načítanie signálu netrvá na pomery GPS vôbec dlho. Pri pripojení hodiniek k počítaču a k internetu sa totiž v ich pamäti uloží pozícia a načítanie GPS je následne otázkou skôr jednotiek než desiatok sekúnd. Keď sme skúsili hodinky nastaviť bez tejto funkcie, chytali na otvorenom priestranstve signál minútu a pol. To je aj tak čas, počas ktorého som sa ani nestihol pred behom poriadne ponaťahovať  a rozcvičiť. A ako je na tom s rýchlosťou pri zapnutí kardio senzora? Tepnovú frekvenciu mi začal merať priemerne po 9-10 sekundách (testované 5krát).

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Na základnej obrazovke sa po stlačení tladičla vpravo dostanete do ponuky režimu. Ďalšie stlačenie vpravo a čakáme na signál GPS Signál sa načítal a môžeme vybiehať povelom vpravo A bežíme!


Neprehliadnite:
Koľko športov podporujú hodinky TomTom?
Čo sme minule začali, je teraz potrebné dopovedať - konkrétne ide o remienok a konštrukciu hodiniek, ktorá je naozaj robená ako pre športovcov. Hodinky s gumovým remienkom s dierkami výborne držia na ruke, nekĺžu po pokožke a vďaka malým rozostupom jednotlivých stupňov utiahnutia remienka sa dajú veľmi pohodlne upevniť na ruku. Ani pevná, plastová jednotka hodiniek, nepôsobí na ruke nejako nepríjemne a vďaka svojej nízkej hmotnosti (vážili sme v minulom diele) pri behu tak hodinky vôbec neobťažujú.

Nebol by to ale poriadny značkový GPS sport tester, keby neponúkal okrem základného záznamu aj ďalšie, motivačné režimy. Vedľa klasického stopovania času a merania hodnôt ako rýchlosť, tempo, srdcový  tep, tak hodinky TomTom Cardio aj vo verzii Runner ponúkajú nasledujúce režimy:

- Ciele - pre nastavenie cieleného času, spálených kalórií alebo ubehnutie vzdialenosti, ktorú chcete dosiahnuť. Zaujíma vás, koľko ubehnete za 30 minút alebo naopak, za aký čas zvládnete 5 kilometrov? Potom je tento režim presne pre vás.

- Intervaly - alebo úseky: pokročilejší režim, kde je možné si podrobne nastaviť podľa svojich preferencií tréning v štýle beh - oddych - beh aj s úpravou pre úvodné rozohriatie.

Neprehliadnite:
Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na šprint
- Okruhy - to je režim pre tých z nás, ktorí behajú v mestských parkoch niekoľko menších okruhov. Jednoducho stlačením tlačidla počas behu zaznamenáte koniec jedného okruhu a začiatok ďalšieho. Výborne pre porovnávanie svojich výkonov. Moje obľúbené Endomondo totiž inak porovnáva rýchlosť po kilometroch a za okruhy som musel inač odčítať z mapy.

- Zóny - občas sa hodí behať rovnomerne, či už ohľadom  rýchlosti, srdcového tepu alebo tempa. Tento režim v tomto automaticky pomáha. Za mňa pohodlné a funkčné.

- Pretek - aj bežec samotár môže pretekať. Optimálne pre tých, ktorí behajú pre pocit progresu a zlepšovania sa. Pretekať sa dá tak proti svojim predchádzajúcim výkonom, ako aj proti výkonom ostatných, stiahnutých pomocou aplikácie TomTom MySports.

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Rovnaké TomTom hodinky a pritom tak iné. Stačí si dokoupit jinou variantu náhradního řemínku, v nabídce je i dámské provedení SLIM.
comments powered by Disqus