Slúchadlá so športovým DNA

Slúchadlá so športovým DNA

Dvojica univerzálnych slúchadiel radu Inspire, ktorá sa mi iba nedávno objavila na testovacom stolíku, je svojou odolnou konštrukciou predurčená primárne na využitie pri športových aktivitách vonku aj vnútri.
Oba modely sú konštrukčne podobné a ich základom je technológia uchytenia TwistLock, vďaka ktorej sa jednoducho a stabilne aplikujú do ucha, aby vám počas športovej aktivity nevypadávali. Použitie mäkkého a pružného medicínskeho silikónu FlexSoft prispieva k vysokému komfortu aj pri viachodinovom používaní. Príjemný materiál sa jednoducho prispôsobí ergonómii vášho ucha a po čase ho takmer prestanete registrovať. Medicínsky silikón je pritom absolútne zdravotne neškodný, dobre sa ošetruje a je nadmieru odolný. V balení v prenosnom zipsovacom vrecku sa nachádza aj náhradný pár silikónových nadstavcov s rozdielnym rozmerom pre ideálne doladenie do uší. Širokú mieru využitia aj pre vonkajšie športové aktivity zaručuje odolnosť slúchadiel proti potu, vode a dažďu. Tu by som im však pre zvýšenie bezpečnosti obom doprial aj reflexnú vrstvu, ktorou sa pýšia napríklad v minulosti testované JBL Reflect Contour a Mini BT.

Pri navrhovaní modelov Inspire 300 a 500 sa myslelo aj na rozdielnu ergonómiu ucha, a tak sú trojstovky aj päťstovky v ponuke v dámskom i pánskom vyhotovení. Rozdiel na pohľad spoznáte iba vo farbe, ale podstatná je rozdielna konštrukčná veľkosť a tiež veľkosť samotného magnetu osadeného do slúchadiel. V prípade Inspire 300 sú vo verzii určenej pre ženy osadené meniče s priemerom 12,2 mm a pre mužov 14,2 mm. Bluetooth verzia Inspire 500 má veľkosť dynamického meniča v ženskom vyhotovení opäť 12,2 mm, pričom verzia pre pánov má až 15,4 mm. Veľkosť sa, samozrejme, podpisuje aj pod trocha vyššiu hmotnosť, pričom rozdiel je niekde na úrovni 2,5 gramu, čo pokladám za viac-menej zanedbateľné.

JBL Inspire 500

Čo však rozhodne nie je zanedbateľné, je nadpriemerný hudobný prejav oboch testovaných modelov. Budem sa asi opakovať, ale opäť mám v rukách dvojičku vyladených modelov, kde hudobný prejav prevyšuje ich obstarávaciu cenu. Basové pásmo je výrazné, ale príjemné a nenúti vás uberať na hlasitosti. Dobre zvládnuté pásmo výšok a stredov sa prejavuje na skutočne realistickom podaní hudobných nástrojov a dobre zrozumiteľných vokáloch. Charakter zvuku v závislosti od veľkosti dynamických meničov je takmer identický, ale jemný nárast v objeme basov som predsa pri rozmernejších magnetoch v pánskej veľkosti postrehol.

Neprehliadnite:
Test: Slúchadlá, ktoré pri behu nevypadnú z uší
Podstatnejšie rozdiely sú v ovládaní slúchadiel. Obe verzie majú zabudovaný mikrofón, pričom na prijatie a ukončenie hovoru slúži pri Inspire 300 univerzálne tlačidlo, ktoré využijete aj na spustenie či pozastavenie prehrávania hudby, a rýchlym dvojklikom sa posuniete na nasledujúcu skladbu. Na úpravu hlasitosti treba využiť aplikáciu prehrávanej hudby alebo mechanické tlačidlá na prehrávači. Prenos počas telefonovania je bezproblémový tak pri káblových trojstovkách, ako aj pri bluetoothových päťstovkách. Inspire 500 wireless majú na kábliku integrované dve odolné puzdrá, pričom jedno s kontrolnou diódou slúži ako ochrana batérie a druhé ako trojtlačidlový ovládač s mikrofónom s možnosťou regulácie hlasitosti a posúvania skladieb. Šikovnou drobnosťou je štipec na uchytenie na golier trička či košele pre zabránenie posúvania či skĺznutia slúchadiel.

JBL Inspire 500

Slúchadlá JBL Inspire 300 sú vybavené magnetickým systémom Quick Click zabraňujúcim zamotaniu slúchadiel. Magnety počas nepočúvania navzájom spoja slúchadlá v oblasti loga JBL, a tým zabránia nepríjemnému zamotaniu káblikov. Jednoduchá, ale účinná a funkčná vychytávka. A aby bezdrôtovky Inspire 500 náhodou nezaostávali, aj pri nich ma potešila jedna zaujímavá „fičúrka“.

Osemhodinová výdrž batérie je sledovaná LED a zvukovou indikáciou, vďaka čomu dokážete predchádzať nechcenému vypovedaniu batérie počas rozbehnutého tréningu. Ešte pred úplným záverom si predsa dovolím jednu malú pochvalu. Pokiaľ som v minulosti kritizoval absenciu prenosného puzdra na in-ear slúchadlá v kategórii do 100 eur, pri testovaných modeloch nastala konečne zmena. Obe verzie sa môžu pochváliť športovým prenosným puzdrom, vďaka ktorému sa vám budú jednoduchšie prenášať a budú menej náchylné na poškodenie.

+ zvuk
+ vyhotovenie
+ pomer cena a výkon
– absencia reflexných prvkov
comments powered by Disqus