Športtester pri netradičnej aktivite

Športtester pri netradičnej aktivite

Že športové hodinky od TomTomu nie sú určené len na behanie, plávanie a bicyklovanie, sme si už popísali v predchádzajúcich článkov. Teraz sa pozrime na reálne nasadenie. Náš kolega sa venuje adrenalínovejším športom, kde občas nejakú dlhšiu trať neurazíte, ale za to Vás vyčerpá na krátkom úseku dostatočne. Takto bol tento weekend na juhu Rakúska na hrade Riegersburg, kde pre návštevu hradu, zvolil najobťažnejšiu trasu a to priamo po hradnom múre tzv. ferratou.
Najprv si objasníme čo je to vlastne tá ferrata. Je to vlastne zaistená cesta, v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami, železnými stupačkami prípadne ďalšími umelými pomôckami, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti prechádzajúcich osôb a sprístupnenie ťažšieho terénu návštevníkom, ktorí nemajú skúsenosti s náročnými horolezeckými výstupmi.

TomTom MultiSport Cardio

Trasa ktorá sa absolvovala bola označená náročnosťou písmenom C (Strmý skalný terén. Umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, rebríky) je opatrená prevažná časť z celkovej dĺžky cesty. Niektoré pomôcky môžu byť horšie dostupné pre nižšie postavy. Časté sú tu zvislé steny s natiahnutým oceľovým lanom pre zaistenie. Zaistené úseky už vyžadujú určitú silu v pažiach a pri dlhšej trase sú unavujúce a veľmi namáhavé. Bez umelého zaistenia by sa jednalo o horolezecký terén najviac III. stupňa náročnosti UIAA).

Riegersburg

Už len tento popis spolu s lezením vo výške udržuje lezca permanentne v napätí a odráža sa to aj na práci srdca, keď telo vam vyplavuje adrenalín. Hodinky TomTom MultiSport Cardio to spoľahlivo zaznamenali, kde okrem pár "oddychov" na stene sa srdcová frekvencia pohybovala v priemere 135bpm a dosahovala až 166bpm. Toto je pre nášho kolegu pri veku 38 rokov úplne v ideálnej hranici, ale nič pre netrénovaných. Pri netrénovanom športovcovi, by to už bolo tzv. "prepísknutie" svojich možností.

Neprehliadnite:
Náš objektív hľadal športtestery TomTom na rukách na majstrovstvách SR v orientačnom behu časť. 2
Ferrata TomTom

Zo záznamu vidieť, že absolvoval iba 1/2km s prekonaním 114m kde spálil až 1676 kcal. Zo zón srdečného tepu vidieť, že pri nástupe na ferratu, sa začal zahrievať a ihneď po 1/4 hodine, začal spaľovať tuk. Celých 50% času strávil v zóne zameranej na trénovanie výdrže a pri náročnejších situáciach na stene, vyburcoval telo k vyšším výkonom. Vidíme aj 30s úsek, kde dosiahol maximálny tepovú frekvenciu a odhadujeme, že pri tomto športe, asi bol v nejakom nebezpečenstve, alebo došlo k pošmyknutiu. A keďže visel na skale a spolu s adrenalínom sa tomu niet ani čo čudovať.

TomTom MultiSport Cardio

Sami vidíte, že športtestery TomTom sú zamerané na akúkoľvek aktivitu, len ich využiť. Aj na takomto krátkom úseku, vám vedia športtestery vyhodnotiť Vašu aktivitu. Za poskytnutie výstroje a absolvovanie trasy ďakujeme Jairo Outdoor.

Ferrata Riegersburg
comments powered by Disqus