TomTom Adventurer očami bežca v Towerruningu

TomTom Adventurer očami bežca v Towerruningu

Behám, dá sa povedať kade-tade. Hore dole. Kopce, lesy, polia, mesto, cestu, všetko. Dostali sa mi pod ruky a na ruku hodinky Tomtom Adventurer. A nemôžem si sťažovať. Už som si zvykol na iné ovládanie, ktoré bolo na mojich predošlých hodinkách a Tomtom-y mi prídu teda podstatne jednoduchšie. Hlavne nastavenie tréningov.

Zvykol som si aj na nabíjanie hodiniek zhruba každé tri týždne… Za necelé dva mesiace vážneho používania a skúšania som s Adventurer skúsil plávanie v bazéne, beh terénom, ski-alp, beh na ceste, na dráhe, turistiku, beh na páse, kruhové tréningy… Moja prevažná skladba tréningov sú hlavne intervaly, úseky, rôzne dĺžky, rôzne časy, rôzne tempá. Oceňujem preto jednoduché nastavenie dĺžky či času cvičenia a oddychu a počet sérií. Na všetko človek používa jedno tlačidlo, ktoré funguje zodpovedne v teple i zime…

Výber druhu cvičenia: Zo zobrazenia hodín jednoducho kliknem doprava a potom už len hore alebo dole vyberiem aktivitu. Od lyžovania cez beh až plávanie… Potom si už len volím. Smerom hore vidím históriu (je tu aj blbu vzdorná ikonka diáru) a dole nastavenie kde vyberiem Tréning kliknutím doprava, všade ma naviguje sýpka aby som náhodou nešiel niekde inde ako chcem vyberiem interval kliknutím doprava a som v menu intervalov, navolím čas alebo dĺžku cvičenia a oddychu … Fakt easy. Sérii je maximum 99 a ešte som  všetky nevyužil. Ale 88 už áno. Treba však zapojiť hlavu aby ste správne zrátali čas medzi jednotlivými veľkými sériami…

Tomáš Čelko TomTom
Čas intervalu alebo dĺžka v metroch je kombinovateľná. Napr. bežecké intervaly nastavím na 200m behu a len 30s oddych. Ako náhle používate ktorúkoľvek aktivitu s GPS ako beh po stezce alebo turistika, či beh je k dispozícii aj kompas. Máte tak prehľad ktorým smerom bežíte. Dostať sa k nemu je jednoduché. Menu si treba predstaviť ako šachovnicu alebo políčka. Kompas počas tréningu: jeden krát doprava a dva krát hore. Perfektná funkcia, pri akomkoľvek GPS móde je náhľad trasy a ukázanie smeru kam sa beží. Ocenil som hlavne na turistike a skialpizme. Keď vás prekvapí hmla, tma, vietor, čokoľvek, vždy sa dokážete vrátiť na počiatočný alebo ktorýkoľvek bod vašej trasy… super. Mne to zachránilo minimálne zdravie… keď som nemusel nocovať vo vetre a mraze na hrebeni Nízkych Tatier len v bunde a zimnom oblečení a dúfať že sa dočkám rána a záchrany. Jednoducho mi hodinky ukázali ktorým smerom bola chata. Tam som začínal túru.

Na náhľad trasy a smeru pohybu sa dostanete z tréningového menu jednoduchým kliknutím doprava a potom dohora. Následne keď klikáte doprava trasu približujete alebo vzďaľujete. Easy a prehľadné.

Výškomer je presný!!!! Úplne!

Jedine čo by som týmto hodinkám vytkol, je zobrazovanie medzičasov. Ako náhle si pri základnom tréningu, kde si meriate ručne medzičasy (lebo dajú sa aj nastaviť, či už automaticky na všetky typy tréningov, napríklad každých 500m) tak aj v každom tréningu samostatne…

Tomáš Čelko TomTom
Ručne meranie medzičasu je jedno z najlepších aké som kedy skúsil. Dlaňou zakryjete displej a medzičas je zmeraný. Potom nastane tá nevýhoda, ukáže sa vám len priemerné tempo medzičasu. Človek si na to zvykne, ale čakám ako na tŕni na novú aktualizáciu, kde už sa budú zobrazovať aj presné časy medzičasov…

Ešte som nepochopil prečo keď som vo fitku a chcem tréning v móde Posilňovňa sa tréning nespustí lebo čaká na GPS. Logicky v budove nie je. Nahradzujem to tréningovým módom bežecký pas.

Ak nebeháte profi, ale len pre zábavu, čo je asi 99% z nás tak hodinky nemajú chybu a dajú sa využiť prakticky v ktoromkoľvek sporte. Dokonca vám to pri zjazde na lyžiach či snowboard meria sklon svahu!!! Alebo pri behu hore kopcom.

Profi a vrcholoví bežci ocenia práve ľahkosť používania, medzičas sa nestláča žiadne tlačidlo, ale jednoducho rukou prekryjete displej, zobrazenie výšky a presné množstvo nastúpaných metrov. Možnosť nahrať si do hodiniek 500 songov a spojiť ich so slúchadlami JBL vďaka bluetooth je jednoducho pecka. Presný kompas a výškomer ci nastúpane metre sú jednoznačne pozitíva týchto hodiniek. Neporovnateľná cena s ktorýmkoľvek modelom od konkurenčných značiek je nevyvrátiteľný dôvod prečo sú tieto hodinky MUST HAVE.

comments powered by Disqus