TomTom Bandit Studio

TomTom Bandit Studio

Výrobca koncom minulého týždňa konečne vypustil aplikáciu pre stolné počítače (Windows a Mac OS X), aby ste videá z akčnej kamery vedeli plnohodnotne a stále veľmi ľahko spracovávať aj mimo mobilného telefónu. Predsa len, niektoré úkony a detaily sa lepšie robia na veľkom monitore v kľude domova, ako na displeji telefónu. Zatiaľ sa jedná len o BETA verziu, ale aj tak toho prináša mnoho. Poďme sa na to pozrieť.
Samotný inštalačný súbor má len okolo 20MB (v prípade Mac OS X je to cca 30MB) a môžete si ho stiahnúť na adrese www.tomtom.com/cam. Po inštalácii Vás privíta prostredie známe už z mobilných telefónov. Zatiaľ aplikácia nie je lokalizovaná, ale hádam sa to s plnou verziou zmení.

TomTom Bandit Studio

Začíname

Kameru stačí pripojiť do USB portu počítača a spustiť aplikáciu. Na rozdiel od mobilnej aplikácie, kde všetky úkony spracúva kamera, táto aplikácia vyžaduje importovanie zdrojových súborov z kamery. Totiž media server s procesorom sa nenachádza v časti kamery, ktorá sa pripája k PC pomocou USB. Takže čas importu videí záleži na rýchlosti vášho počítača, či disponuje rozhraním USB 3.0 a SSD diskom. Po úspešnom naimportovaní môžme pristúpiť k strihu videa.

TomTom Bandit Studio

TomTom Bandit Studio

TomTom Bandit Studio

TomTom Bandit Studio

Striháme
Počítačom ťažko zatrasiete tak, ako s mobilným telefónom. A aj keby sa vám to podarilo, počítače nemajú integrovaný gyroskop. Stačí prejsť do záložky MY STORY a stlačiť tlačídlo "I Feel Lucky". Na základe ďaľších údajov vo videách, o rýchlosti, preťažení, zmene nadmorskej výšky a ďaľších údajov, vám software vygeneruje už hotové video. Toto navrhnuté video si môžete intiutívne spracovávať. Našťastie vývojari ponechali prostredie známe z mobilnej aplikácie.

Neprehliadnite:
Aktualizácie TomTom Bandit
TomTom Bandit Studio

Práca s aplikáciou
Je tu ešte pár nedorobkov a nedokonalostí, ale zatiaľ je to len BETA verzia. Omnoho viac momentálne urobíte v mobilnej aplikácii. Napr. sa nedá aplikovať "Overlay" na celý videoklip a musíte ho nastaviť na každý úsek. Takisto ani miesto určenia "Overlay" momentálne neurčíte, čo v poslednej verzii na iOS áno. Zato celková práca je podstatne rýchlejšia a jednoduchšia na počítači. Napríklad keď sa jedná o výber úsekov, či určovanie dĺžky jednotlivých sekvencií.

TomTom Bandit Studio
Bonus navyše
Na čo sme prišli náhodou, je možnosť exportu GPS informácii z videí. Totiž každé video nahrané pomocou TomTom Bandit, obsahuje integrované GPS informácie. Tie si môžete vyexportovať v podobe .kml súborov a následne v nejakej aplikácii zobraziť presnú trasu.

TomTom Bandit Studio
TomTom Bandit Studio

Záver
Aplikácia sa TomTom-u podarila, napriek tomu že sa jedná o prvú beta verziu. Je veľa vecí čo sa dajú doplniť, vylepšiť a je len na nich aké všetky možnosti doplnia. No už teraz vieme, že budú chcieť zachovať maximálne jednoduchosť, aby vedeli výsledne videa spracovať aj amatéri. Pre pokročilých sú iné strihové programy, ktoré toho umožňujú neúrekom.
comments powered by Disqus