Ultramaratónec testuje TomTom Adventurer

Ultramaratónec testuje TomTom Adventurer

K testovaniu športtesteru TomTom Adventurer som sa dostal z portálu a e-shopu vzdy.sk, začo im ďakujem. Bežne by som sa k tomuto modelu asi ani nedostal, pretože športtestery na beh so slabšou výdržou baterky, ako 20h ani nemám prečo na ultra používať. Na trhu sú možno tri modely, ktoré majú podobnú výdrž baterky a tak nieje veľmi z čoho vyberať. Žiaľ je to jedno z obmedzení pre ultra trail.
Firma Tomtom spočiatku začala s hodinkami pre športových hobíkov, tento model je už pre širšiu skupinu športových nadšencov. Presnosť nadmorskej výšky môže s prehľadom konkurovať silnejším, no aj drahším značkám na trhu, kedže už okrem merania s GPS meria nadmorskú výšku s integrovaným barometrom. Navyše tu je možnosť hodinky používať aj na športy, ako turistika, kde je aj výdrž baterky dlhšia a takisto na zimné športy, kde je zaujímavé to, že tento model rozpozná, kedy idete lanovkou a tento úsek nezapočítava do prejdenej trasy. Takisto tam udáva rýchlosť priemernú/maximálnu mimo zastávok v bufetoch a najazdené km mimo už spomínanej lanovky. Čo je celkom sranda.

TomTom Adventurer

Športester je vhodný aj pre plavcov, kedže je plne vodotesný a dá sa v ňom nastaviť aj dĺžka bazénu. K tomuto testovaniu som sa nedostal, kedže v bazéne som už pol roka nebol..

Technici od TomTomu aktualizújú software v hodinkách celkom aktívne. Aspoň raz za dva týžne, keď to je potreba, takže sú prípadné neduhy celkom rýchlo odstránené, aby športester fungoval bezproblémovo.

Neprehliadnite:
Predstavenie TomTom Adventurer
Po prvom vyskúšaní Adventurerov som zistil, ako príjemne vďaka úzkemu rámu sedia na ruke. Pri behu to už bolo horšie, lebo ak som chcel, aby mi v hodinkách integrovaný pulzmeter zo zápästia snímal správne tepovú frekvenciu, musel som si náramok poriadne utiahnuť okolo zápästia a to mi ruku odkrvovalo, až mi na ňu bola zima. Potom som sa ale dozvedel, že som používal nesprávny vymeniteľný náramok. Používal som tn na bežné nosenie a nie na beh. Po vymene náramku za športový tento pocit zmizol. Potom už aj pri utiahnutom náramku krv do ruky prúdila bez priškrtenia. Náramok má celkom premakané dvojité zapínanie bez zbytočností, ktoré sa môžu zachytiť pri pohybe ruky o oblečenie.

TomTom Adventurer

Ako pomaly pri všetkom, aj tieto hodinky som porovnával s mnou používaným gearom(výbavou), ktorým pre tento prípad boli mnou používaný športtester Suunto Ambit3 Peak. Takže som behával s dvomi hodinkami a jedným hrudným pásom od Suunta, aby som videl prípadné odchylky, lebo som už viac krát počul, že jednotlivé značky športesterov so snímačom tepovej frekvencie na sporttestery nemajú až takú presnosť, ako klasický hrudný pás. To dávalo aj zmysel, kedže hrudný pás je bližšie pri srdci. No pri tomto modeli TomTom Adventurer  sa o podobný problém nejednalo a odchylka v priemernom tepe pri behu oproti hrudnému pásu bola takmer zanedbateľná (+/- 1-2 tepy). Pritom presnosť merania bola už od začiatku a nie ako pri dlhšie používanom hrudnom páse od Suunta. Čiže toto bola jedna zo super vychytávok, pre ktoré si tento model podľa mňa získa veľa fanúšikov. Ak človek chce mať v zime, či daždivom počasí športester na vrstve oblečenia, tak sa k nemu dá dokúpiť hrudný pás.

TomTom Adventurer

Športester sa ovláda jedným tlačidlovým džojstikom. Ovládanie je tak intuitívne a veľmi jednoduché. Prakticky nič komplikované som tam nenašiel, aj keď hodinky majú niekoľko funkcií, ako mp3 prehrávač so zabudovanou 3GB pamäťou, meranie denného/nočného tepu, či meranie spánku. Ku klasickým meraniam patrí meranie kalórií, či krokomer(neustále meranie aktivity), ktorý je celkom presne kalibrovaný. Ten som vyskúšal pri prechádzkach po lese medzi tréningami na bežeckom sústredení. Takisto veľmi poteší signalizácia vibráciou, alebo pokyny trénera v prednastavenom móde do sluchátok pripojených k športesteru!

Nielen pre trail bežcov je pripravené presné meranie GPS polohy a nastúpaných metrov. Snímač GPS sa pri začiatku aktivity zapína takmer okamžite kvôli neustálej aktualizácií presnej polohy GPS satelitov. Tá sa aktualizuje pri spárovaní hodiniek aj s mobilnou aplikáciou "TomTom MySports". Čiže žiadne dlhé čakanie na satelity pred behom, ako tomu je pri iných značkách. Ani raz sa mi nestalo, aby som čakal viac, ako 15 sekúnd. A to hlavne preto, že som mal zapnuté snímanie tepu. Ináč by to bolo do 10 sek.

Neprehliadnite:
TomTom Adventurer očami bežca v Towerruningu
TomTom Adventurer

Pri tejto mobilnej appke ma prekvapilo, ako rýchlo spáruje nahrané dáta z hodiniek s externou aplikáciou Strava.com. Vždy do 3 sekúnd od nahrania som mal údaje na Strave, ktorú používam, ako bežeckú sociálnu sieť a motiváciu. Pre porovnanie so Suunto to je niekedy aj niekoľko desiatok minút. Možno sa jedná o počet užívateľov, ale aj tak super.

Ďaľšou vychytávkou bolo zapnutie podsvietenia pri prekrytí obrazovky dlaňou. Skúšal som to prechytračiť, že obrazovku prekryjem rukávom, či nejakou inou textíliou, no podsvietenie sa nezaplo.

TomTom Adventurer

Výdrž baterky je výrobcom udávaných 10h pre každú aktivitu okrem turistiky(čo je už príjemné číslo s porovnateľnými inými značkami v danej kategórií), ktorých je v menu niekoľko: okrem trail behu, klasického behu tam človek nájde aj lyžovanie, turistiku(tu GPS snímač nahráva záznam po každej minúte a tak výdrž baterky je viac, ako dvojnásobná-24h deklarovanch výrobcom), či multišport(triatlon), ale aj mnoho iných už hore spomenutých. Keď som ale behal ešte pri plusových teplotách, už po treťom 1,5-2h behu som musel baterku nabíjať. Pravda je tá, že som používal neustále sledovanie tepu(aj mimo beh) a tak samozrejme baterka ani nemala možnosť vydržať 10 h. Rapídne ale klesla výdrž baterky pri mrazoch -20C a menej. Tam mi baterka na športesteri, ktorý som mal pod rukávom bežeckej bundy vydržala počas lesného behu pri snežení max 2,5h. To je ale extrém, ktorý sa našťastie u nás udeje tak max. počas dvoch týždňoch za rok. A to vtedy každý normálny človek radšej ostane doma v teple :)

Nabíjanie Adventurerov trvá s externým káblom cca 3h a treba pri nabíjaní športester vybrať z rámu hodiniek. Skúšal som nabíjať hodinky dlhšie, no žiadny benefit som z toho nespozoroval.

Neprehliadnite:
TomTom Sports dostupný už aj pre SK a CZ
TomTom Adventurer

Čiže, ak by som mal zhodnotiť môj dojem zo športtestera TomTom Adventurer, ktorý som intenzívne testoval na dve etapy (v miernejších teplotách a mraze), pre drvivú väčšinu športovcov sa jedná o veľmi príťažlivý model na šport a aj na bežné nosenie. Tento športester okrem hore spomenutých vychytávok je za priateľnú cenu 319 e a na ruke vyzerá nenápadne. Ale aj nápadne, ak sa použije nejaká do oči bijúca farba zo širokého farebného spektra náramkov. Tu je výhoda, že tvar hodiniek viacerých modelov od TomTomu je rovnaký a tak po upgradnutí modelu obľúbený náhradný náramok prachom nezapadne. Tie sa dajú dokúpiť za 25 e, čo je podľa mňa na dnešnú dobu celkom férová cena.
comments powered by Disqus