Mechanická klávesnica do 60,- €?

Mechanická klávesnica do 60,- €?

Tí, ktorí sú už staršieho dáta výroby určite s nostalgiou zatlačia slzu nad legendárnou klávesnicou od IBM, väčšinou model M, ktorý bol najrozšírenejší. Tento model sa začal vyrábať už v roku 1985 s klasickým DIN konektorom alebo PS/2. Preto ich dnes už málokde uvidíte.
Tento model nemal nikdy klávesu Windows, typickú pre dnešné klávesnice a tak s nástupom Windows 95 a rozhraním USB upadla do zabudnutia, čo je veľká škoda. Táto klávesnica slúžila majiteľovi veľmi dlho. V dobe 90. rokov sa vyrábal veľmi kvalitný a odolný hardware. Klávesnica svojej životnosti vďačila mohutnej robustnosti (hmotnosť klávesnice bola 2.0 - 2.5kg) a hlavne mechanickému prevedeniu kláves. Vydržala drsnejšie zaobchádzanie a nebola náchylná na nečistoty a opotrebenie. Bolo potrebné veľmi veľa špiny, aby sa zabránilo prevádzke. Následne stačilo klávesy vybrať a umyť ich.

MediaTech MT1253

Od dnešných membránových, magnetických, senzorických či iných klávesníc sú mechanické klávesnice najtrvanlivejšie. Znesú na jednu klávesu viac ako 20 miliónov úderov, čo je mimo iného spôsobené samočistiacimi vlastnosťami kontaktov. Dnešné podstatne tichšie klávesnice majú jednu veľkú membránu pod všetkými klávesmi, ale ich nevýhodou je, že často sa veľmi rýchlo opotrebujú a zničí sa táto kontaktná plocha.

Preto aj mechanické klávesnice sú v dnešnej dobe podstatne drahšie a veľmi ťažko sa hľadajú. Ceny začínajú niekde na úrovni od 90,- € vyššie. Typickým prejavom mechanických klávesníc je vyššia hlučnosť, ale zas ju ocenia ľudia ktorý veľmi veľa píšu prípadne pre hráčov, kde odchádzajú najviac zaťažované klávesy. Dokonca ľuďom sa na týchto klávesniciach lepšie píše ako na moderných.

Neprehliadnite:
JBL se stala oficiální značkou sluchátek a audia pro NBA
Najprv si zhrňme výhody mechanickej klávesnice
- Lepšie písanie: ak ste programátor, novinár, bloger alebo PC hráč je klávesnica určená pre vás. Ak ste klikač myši, postačí vám klávesnica za pár euro.
- Dlhšia životnosť: nechce sa vám meniť klávesnicu na ktorú si zvyknete každú chvíľu? Mechanická klávesnica má päť a viac násobnú životnosť oproti klasickým
- Ľahšia údržba: Nie je problém vybrať klávesy, umyť ich v umývačke a vrátiť späť. Skúste to s klasickou. Už viac sa nebude dať na nej komfortne písať

MediaTech MT1253

Ale sú aj nevýhody mechanickej klávesnice
- Hluk: sú hlučnejšie oproti bežným, záleží aké spínače sú použité
- Cena: Nečakajte mechanickú klávesnicu za pár euro. Na takúto si musíte pripraviť viac peňazí
- Popisky: málokedy sú dostupné slovenské popisky na tomto type klávesníc. Ale ak ste pisateľ a ovládate prstoklad, tak vám to môže byť jedno.

Toľko trochu pre objasnenie fungovania mechanických klávesnic. Nám sa dostala do rúk jedna takáto klávesnica od výrobcu MediaTech s označením Cobra Pro Inferno, alebo kódom MT1253. Cena je nastavená tesne nad 50,- € a sme veľmi zvedaví či sa priblíži legendárnym klávesniciam od IBM.

Z tých malá informácii, čo sme sa dočítali na internete a museli aj pracne zisťovať, tak sme sa dopátrali, že táto klávesnica používa spínače Cherry MX RGB v modifikovanej verzii, aby boli kompatibilné so systémom ALPS. Tieto spínače sú stavané na 50g odpor pri stlačení, čo je hodnota ktorá je udávaná aj pri lepších klávesniciach značky Logitech. My osobne používame K800, ktorá má udávaný odpor 60g. Pôvodné IBM klávesnice mali odpor na úrovni 70g.

Neprehliadnite:
Rozširujeme a aktualizujeme ponuku darčekov ku každému nákupu
MediaTech MT1253

Balenie
Balenie je štandardného tvaru, len na náš vkus trochu gýčovité. To jasne hovorí pre koho je táto klávesnica určená. Veríme, že hráči rovnako drsne zaťažia klávesnicu ako tí čo píšu veľa textu. Možno aj viac v zápale hry.

MediaTech MT1253

V samotnom balení okrem klávesnice a dvoch listov papiera ako manuál (angličtina a poľština; slovenský manuál je nalepený na krabici) sa tu nič iné nenechádza. Vlastne ani netreba. Už na samotnom balení je napísané, že žiadne dodatočné ovládače netreba. To sme veľmi radi. Neradi k takto triviálnym veciam inštalujeme podporný software a zbytočne tým zaťažujeme systém. A po čase sa môže stať, že pre novšie operačné systémy už sú ovládače neaktuálne.

Vyhotovenie klávesnice
Stredne ťažká (800g), čo nie je na škodu, aspoň vám nebude "jazdiť" po stole, je celkovým prevedením fajn. Mohli si odpustiť logo nad smerovými klávesami. Rozloženie kláves, je úplne štandardné. Jedinú výtku máme ku klávese ENTER, keďže sme zvyknutý na dvojriadkové prevedenie. Ale to je otázka preferencií a zvyku.

Samotné klávesy sú dizajnovo trochu vyššie osadené kvôli efektívnemu podsvieteniu. Ako sa nám na nich bude písať, ukáže čas. Popisky na klávesach sú štandardne anglické. Pre ľudí, pre koho je určená, to vôbec neprekáža. Jedine, kde urobili trochu chybu, sú popisky nad smerovými klávesami vypísané len skratkami. Tieto klávesy nie sú často používané a aj my pozeráme občas čo ktorá je. Hlavne sa jedná o PrintScreen, Scroll Lock a Pause/Break ktoré sú zobrazené ako PS, SL a PB.

Neprehliadnite:
Kúpte TomTom GO/RIDER/TRUCKER a získajte nafukovacie futbalové kreslo
MediaTech MT1253

Povrch tela je z brúseného hliníka, s efektívnym gravírovaním okolo statusových LEDiek. Spodok tela je už z plastu s protišmykovými nožičkami a ďalšími dvoma vyklápacími pre nastavenie sklonu klávesnice. Poteší aj vodiaci priestor s otvorom pre vedenie kábla na všetky strany.

MediaTech MT1253

MediaTech MT1253

MediaTech MT1253

Zapájame
Pre lepšiu objektívnosť testovania odkladáme našu klávesnicu Logitech K800 a nahrádzame ju testovanou. Na tejto klávesnici píšeme i celú recenziu po týždni používania. Po zapojení klávesnica predvedie animovanú sekvenciu ako keby bootovania a je ihneď pripravená. Pre Windows 10 nebol problém ju správne nainštalovať bez akéhokoľvek užívateľského zásahu.

MediaTech MT1253

Klávesy ostávajú všetky svietiť. Každý riadok má svoju farbu a vyzerá to veľmi efektne. Už vieme zo skúsenosti, že takéto podsvietenie je síce efektívne ale s užívateľského hľadiska nepraktické, hlavne v noci, keď to moc bije do očí. Na druhej strane hráči sa potešia. O tom neskôr.

MediaTech MT1253

Používanie
Je to trochu divný pocit písať čisto na mechanickej klávesnici. Ako keby sme sa vrátili v dobe o dobrých 20 rokov späť. Ten zvuk je tak verný zo starých IBM klávesníc, že pomaly nám to začína vadiť.

Samotné písanie na klávesnici je veľmi dobré a pohodlné, keď ovládate prstoklad. Každá klávesa vám dáva príslušnú odozvu aj s typickým zvukom. Tak si môžete byť istý, že ste klávesu stlačili správne a daný znak je napísaný. To je nevýhoda tichých klávesníc s nízkym zdvihom. Tam robíme často chyby, pretože nemáme príliš výraznú "spätnú odozvu".

Niekomu, ako aj nám vyhovuje práve tento zvuk, ale v skutočnosti, aj keď veľmi neradi, sa musíme tejto klávesnice zbaviť. Prečo? Veľa času robíme aj v nočných hodinách. A to keď začnete naozaj písať, tak v nočnom tichu to počuť aj cez zatvorené dvere. Ideálne je, mať takúto klávesnicu na pracovisku, kde absolútne ticho nehrozí a na domáce použitie používať maximálne tichú. Preto aj my sme siahli po vyššie opísanej Logitech K800. Až na to, že Logitech klávesnicu už máme tretiu, čo sme ju doslova "vypísali" a niektoré klávesy prestali fungovať. To na mechanickej sa vám tak skoro nestane. A keď tak, príslušné tlačidlo jednoducho vymeníte.

Ideálom by bolo mechanická klávesnica aj s vysokým zdvihom tlačidiel, ktorá by bola tichá ako membránové. Ale takáto kombinácia jednoducho neexistuje.

Aj keď z úplne dlhodobého hľadiska sme nemali šancu otestovať životnosť popisiek, vyzerá to tak, že vám naozaj vydržia dlho. Popisky totiž nie sú nastriekané ako na väčšine lacných kláves, ale je to kombinácia plného a priesvitného plastu. Nehrozí tak, že ich zošúchate. Jedine na funkčných klávesách F1 až F12 sú multimediálne ikonky nastriekané.

MediaTech MT1253

Podsvietenie
Toto je naozaj samostatná kapitola. Možností nakonfigurovania je neúrekom. Nejaké preddefinované efekty sú už v pamäti klávesnice. Nastavovanie týchto kláves priebeh v kombinácii s klávesou FN a nepotrebujete k tomu žiaden dodatočný program. Vyberáme z manuálu:

FN+ Insert: Animovaný mód vlny - skoro ako farebná stuha vo vetre
FN+Home: Režim dychu – LED diódy zobrazujú efekt dýchania
FN+PgUp: Flash mód – podsvietenie je vypnuté, a zapínanie LED diód sa šíri od stlačenej klávesy
FN+Del: Mód vĺn – LEDky sa zapínajú a zas vypínajú s efektom sprava doľava. Opätovným stlačením kombinácie ostanú všetky LEDky zapnuté
FN+PgDn: Tieňový mód – LEDka ostane chvíľu potom rozsvietená, ako stlačíte klávesu, asi 1 sekundu
FN+ ↑: Nastavovanie úrovne jasu smerom nahor až po úroveň 6
FN+ ↓: Nastavovanie úrovne jasu smerom nadol až po úroveň 0. Úroveň 0 znamená úplne vypnutie podsvietenia
FN+ →: Pri režime vĺn určíte smer z ľava do prava.
FN+ ←: Pri režime vĺn určíte smer z prava do ľava
FN+ +: Pri režime dychu zvyšujete rýchlosť dýchania až po úroveň 6
FN+ -: Pri režime dychu znižujete rýchlosť dýchania až po úroveň 6


Toľko k špeciálnym animovaným efektom. Tie sú síce pekné, ale akosi asi veľmi nepoužiteľné. Ale klávesnica má ešte svoje tromfy v rukáve, ktoré sa nám páčili podstatne viac. Ak by ste chceli použiť klávesnicu pod iným operačným systémom ako Windows, tak vám Windows tlačidla sú nanič. Tie môžete jednoducho deaktivovať stlačením kombinácie FN+Win+L.

Prispôsobenie podsvietenia
Klávesnica má v sebe preddefinovaných 5 užívateľských profilov. Tie vyvoláte stlačením FN+číslovka. Ihneď pri aktivácii prvého profilu máme podsvietené klávesy WASD a smerové klávesy. Tie sú dôležité napr. pri závodných hrách. Pri druhom užívateľskom profile svietia zas iné klávesy. A tu nastáva to správne využitie. Vy sami si môžete nedefinovať a prispôsobiť svoje užívateľské profily. Každý profil môže mať vždy iné klávesy podsvietené.

MediaTech MT1253

Pre každý typ hier si môžete navoliť, ktoré klávesy majú svietiť. A nielen pre hry, ale aj pre programy. Napríklad také grafické či video editory majú pre zrýchlenie práce špecializované klávesnice. Takto aj vy si môžete rozsvietiť klávesy ktoré najviac používate v danom programe. Správnou kombináciou si aktivujete ten svoj správny profil. Jedinou škodou je, že sa nedá definovať aj farba podsvietenia. Každý riadok klávesnice disponuje iba jednou farbou, ale svoje využitie si to určite nájde.

MediaTech MT1253

Navyše keď vypnete počítač, klávesnica sa vypne a pri opätovnom zapnutí máte aktivovaný posledný režim.

Ísť do mechanickej klávesnice?
Určite áno. Ak veľa píšete, či sa hráte a často vám odchádzajú klávesnice a ste z toho nešťastný obetujte pár euro navyše a zakúpte si ju. Odmení sa vám dlhou životnosťou a písaním bez preklepov. To aj v prípade, ak sa vám cnie za dávno minulým typickým zvukom stlačených kláves.

Nevýhodou je práve tá hlučnosť. Pre nás pracujúci z domu a hlavne v nočných hodinách nie je vhodná aj keď by sme ju radi chceli. Ale prioritou pre nás je čo najtichšia aj za cenu častých preklepov, či častého opotrebenia. Je už len na vás, čo si vyberiete.
comments powered by Disqus