Mikroskopický svet na dosah pre každého

Mikroskopický svet na dosah pre každého

Niekedy sa nemusíte ani pohnúť z pohodlia domova a môžete objavovať svet dosiaľ vami neobjavený. Dostali sme na otestovanie amatérsky mikroskop, ktorý vás stojí ako bežná akciová letenka, len zážitkov budete mať podstatne viac.
Hneď na úvod vám prezradíme cenu tejto hračky, nech nemusíte čítať až do konca. Tá je stanovená na 24.99,- €. Za túto cenu dostanete mnoho, ale nečakajte profesionálne výsledky. Je to naozaj amatérsky hobby mikroskop, ktorý vám ponúkne hodiny objavovania.

Mikroskop MediaTech MT4096

MediaTech Microscope USB 500x

Balenie
Balenie obsahuje iba to najnutnejšie čo potrebujete. Samotný mikroskop ukončený štandardným USB konektorom, kovovú základňu stojana, pár plastových súčiastok na uchytenie mikroskopu k stojanu, kalibračný štítok a mini CD. Viac už nepotrebujete.

Parametre
- Priblíženie od 50x do 500x
- Optické hardware rozlíšenie: 2Mpx (1920 x 1080px); 30Mpx po interpolácii
- 8 LED diód pre prisvetlenie (regulovateľné)
- Snímanie videa 25fps @ 640x480 ppi
- USB 2.0
- Kompatibilné s Windows Vista a vyššie a niektoré modely s OS Android

Neprehliadnite:
Pozrite sa na ťažko dostupné miesta alebo za roh
Inštalácia potrebného software
Keď len zapojíte kameru do USB portu, nemôžete hneď s mikroskopom pracovať, je potrebná inštalácia podporného software, ktorý nájdete na CD, alebo si ho môžete stiahnúť so stránok výrobcu. Ten je dodávaný len pre OS Windows. Užívatelia Mac OS X musia nájsť iné riešenie. Kamera funguje napr. pod QuickTime alebo FaceTime, ale chýba k tomu príslušný software. Ale hádam sa niečo nájde na internete.

Software je kompatibilný od Windows Vista a vyššie. Jedine pod Windows 10, je potrebné urobiť mierne úpravy (nastaviť oprávnenia na adresár), ktoré sú spomenuté v návode, ale nie je to nič nereálne, čo by niekto nezvládol.

Existuje aj aplikácia pre OS Android pre vaše tablety či telefóny, len je potrebné si zakúpiť redukciu. Navyše telefón musí podporovať OTG a obsahovať knižnice V4L, UVC a pod. Keďže na trhu je nepreberné množstvo telefónov s OS Android, nevieme povedať presne ktoré modely sú kompatibilné.

Mikroskop MediaTech MT4096

Prvé zbrklé pokusy
Mikroskop máme zapojený a ihneď sa vrháme na skúšanie, bez akéhokoľvek študovania. Samotné zariadenie je ihneď v prevádzke, len čo zapojíte mikroskop do USB portu. Nemá na sebe žiaden vypínač. Ak ho chcete mať neustále zapojený v USB porte a vadí vám svietivosť, tú si viete stiahnúť úplne regulátorom na USB kábli. Práve tento regulátor slúži na ovládanie intenzity svetla.

Neprehliadnite:
JBL poskytuje audio riešenie pre mobilné telefóny Lenovo
Mikroskop obsahuje aj ďalšie hardwarové ovládacie prvky. Je to skôr manuálne zariadenie. Cez software sa toho úplne minimum ovláda. Na tele mikroskopu nájdete veľké koliesko pre približovanie od 50x do 500x zväčšenia. Zariadenie nemá žiadnu optiku, takže zaostrujete iba približovaním a vzdialovaním od skúmaného objektu. Práve na to je dobrý ten stojan. Na tele sa nachádzajú ešte dve tlačidla pre digitálny zoom a spúšťou pre zachytenie obrazu do PC programu.

Mikroskop MediaTech MT4096

Spúšť môžete ovládať aj pomocou programu. Sú dostupné aj rôzne farebné efekty, či otáčanie obrazu, ale nie je to nič extra, čo by nezvládol ktorýkoľvek grafický program. To isté sa týka aj ďalšieho nastavenia ako je jas, kontrast, vyváženie bielej a pod... Jedine na čo je dobrý software, je nastavenie parametrov pre zachytávanie videa a snímok. Dobré je si iba nastaviť veľkosť vyhotovenia obrázkov. To odporúčame na rozlíšenie 1920 x 1080 px. To je hardwarové rozlíšenie. Vyššie už len dopočítava software.

Prvé čo dávame pod mikroskop, je zrnko kávy. Hráme sa s kolieskom na priblíženie, ktoré vytočíme na maximum, ale nevidíme poriadne nič. No chýba tu koliesko na doostrenie obrazu. To môžete robiť iba manuálnym približovaním alebo vzdialovaním. Doostriť môžete ešte tým spôsobom, že nebudete mať maximálne priblíženie. Dostávame prvé slušné výsledky.

Mikroskop MediaTech MT4096

Skúmame mikroskopický svet
Aby ste skúmali nevidený svet s použiteľnými výsledkami, potrebujete hlavne trpezlivosť. Pri 500x násobnom zväčšení je každý milimeter pohybu hneď badať. Na to ten stojan a ešte jedna vec. Kalibračný štítok. Kalibračný štítok umiestnite tam, kde budete snímať danú vec a zvolíte také priblíženie, aby ste mali obraz ostrý. Následne je dobré sa toho ani nedotknúť a vymeniť štítok za skúmaný predmet do tej istej vzdialenosti.

Neprehliadnite:
Wesley Sneijder versus Jerome Boateng v kampani na sluchátka JBL Synchros
To isté sa dá aplikovať aj bez stojanu, keď niečo skúmate z minimálnej vzdialenosti tak, že položíte mikroskop na danú vec. To je asi najjednoduchší spôsob. Zoberte si rôzne povrchy a predmety a garantujeme vám, že strávite pri tom viac ako dve hodiny. Vynikajúce na skúmanie sú bankovky. A ak máte z ciest odložené rôzne typy o zábavu máte postarané.

Mikroskop MediaTech MT4096

Postrehy z používania
Sami sme nevedeli čo skôr preskúmať. A že toho nebolo málo. Vybrakovali sme takmer celú kuchyňu s koreninami, ďalšie suroviny ako sú cestoviny, pečivo, maslo, alebo látky. Môžete preskúmať ako vyzerá vaša pokožka, vlasy... a povieme vám, že je naozaj čo objavovať neustále. Už sme aj pochopili, prečo je kašmír taký drahý, a prečo taká jemná látka tak dobre hreje.

Mikroskop MediaTech MT4096

Celý čas sme mali mikroskop zapojený v počítači a na prekvapenie vôbec sa ani nezahrieval napriek nastaveným LED svietidlám na maximum. Stačí si nosiť k počítaču čo si zmyslíte a skúmajte.

Nevýhody
Pri každom tovare keď hľadáte nedostatky, tak ich nájdete. Nám tu chýbal skôr typický mikroskopický fixný stojan, zafixovanie priblíženie, plnohodnotné ovládanie kamery z programu či väčší snímač pre výsledne fotky. Nie sú to nejaké závažne nedostatky, keď sa pozrieme na cenu. Za 25,- € nemôžme očakávať výsledky ako z profesionálneho mikroskopu, ktoré sa pohybujú na úrovní niekoľkých stovák euro. Priblíženie ktoré dosahuje tento mikroskop, nedáte ani so zrkadlovkou s príslušnými doplnkami.

Mikroskop MediaTech MT4096

Záver
Ak máte chuť objavovať mikroskopický svet (na úroveň buniek s týmto nedôjdete), alebo ukázať svojim deťom trochu iný svet, určite choďte do toho. S týmto mikroskopom určite oživíte aj svoj fotoalbum, alebo svoj instagram/facebook profil. Tá investícia do tohto mikroskopu sa určite oplatí a nebudete ľutovať. Dokonca ak mikroskop bude kompatibilný s vašim telefónom, bude pod vašim drobnohľadom nič neunikne. Vieme si to predstaviť pri nákupe akéhokoľvek tovaru a zistiť či to je naozaj z toho, čo tvrdí výrobca pravda alebo nie.
comments powered by Disqus