Harman/Kardon HK 3770

Harman/Kardon HK 3770

Nie je to tak dlho, čo sa na stránkach Hi-Fi Voice objavil Harman / Kardon HK 3700, dvojkanálový receiver, patriaci do tej najdostupnejšej triedy pod 370 €. Ak však máte doma nejaké zdroje signálu, ktoré majú horšie analógové výstupy, prípadne žiadne (ponúka sa napríklad televízia, či niektoré Blu-ray prehrávače, herné konzoly ...), je tu ešte vyšší model HK 3770, ponúkajúci na prvý pohľad vlastne len sadu digitálnych vstupov. Už na prvé počutie je ale jasné, že sa tu deje ešte niečo viac.
Rozoznať HK 3700 od HK 3770 vlastne nie je možné, ak nemáte naozaj dobrý postreh a bystré oči. Spredu sa totiž odlišuje práve len modelové označenie. Harman / Kardon HK 3770 je tak aj esteticky na vyššej úrovni  a uzavretý v modernej skrini so spodnou časťou v podobe matného pásku, narušeného len logom výrobcu a zakrytou priehlbinou s výstupom na slúchadlá a USB vstup. Horné dve tretiny z lesklého plastu oddeľuje pás tenučkých tlačidiel s výberom vstupov a kontrolou funkcií, ktorý vľavo ukončuje decentná matná svietiaca stavová dióda, kopírujúca tvar tlačidiel. V lesklej častí priamo v strede presvitá neveľký, ale veľmi dobre čitateľný displej, vpravo potom pre H / K charakteristický, takmer zapustený kruh pre reguláciu hlasitosti, orámovaný tenučkým svetelným pásikom s veľmi decentným podsvietením. Vizualizácia Harman sa nesie v duchu decentnej moderny.

Harman/Kardon HK3770

Zadná stena je potom jednoduchá - okrem zapusteného napájacieho kábla tú dominujú repro svorky pre dva páry reprosústav, vedľa nich pätica linkových analógových vstupov, jeden vstup pre MM prenosky, jeden pár RCA konektory vyhradených pre nahrávanie a jeden mono subwooferový predzosilňovač. O kúsok vyššie nájdeme konektor LAN s podporou protokolu DLNA 1.5 a prípojné miesta pre FM a AM anténu. Rozdiel oproti HK 3700 nájdeme kúsok vpravo a nahor smerom od repro terminálov - je tu jeden koaxiálny a dvojica optických digitálnych vstupov. Vlastne ešte vo vnútri je neviditeľný Bluetooth pre jednoduché pripojenie mobilných zariadení. To všetko dopĺňa jednak výstup pre 12 signálových  spúšťačov , jednak vstup a výstup pre externý prijímač diaľkového ovládania.

Harman/Kardon HK3770

Samotný prístroj je vďaka spínanému zdroju skutočne ľahučký, však pri štandardných rozmeroch 44 x 30 x 12,1 cm (šírka x dĺžka x výška) váži zanedbateľných 6 kg. Harman / Kardon tú nehrá na masívne hliníkové čela, obrovské nôžky, gigantické triódy a ďalšie "audiofilske"  náležitosti, hrá na efektivitu a funkčnosť v bežných domácich podmienkach. Nechápte to ale tak, že by spracovanie bolo problematické - naopak opracovanie plastov vôbec nie je zlé a prístroj nepôsobí lacno. Jednoducho snáď, lacno ale nie.

Neprehliadnite:
Harman/Kardon HK 3700
Harman / Kardon HK 3770 vie dodať vďaka dostatočne energickému spínanému napájaciemu zdroju až 120 Wattov na kanál do záťaže 8 Ohm. Vo frekvenčnom rozsahu 20 - 20 000 Hz Harman neskresli priechodný signál o viac, ako 0,07%. Poradí si aj s náročnejšími reprosústavami vďaka schopnosti dodať vysoké prúdy +/- 40 A. S toleranciou +0 / -3 dB potom HK 3770 ponúka rozhodne nadštandardné frekvenčný rozsah 10 - 130 000 Hz, naznačujúce, že minimálne vo svojej triede bude patriť tento Harman k rýchlejším strojom.

USB port v prednej časti prístroja prijme ako Apple produkty pre priame hranie, alebo akúkoľvek USB pamäť - tam potom môžete prehrávať súbory MP3 a WMA v Red Book rozlíšenie, prípadne FLAC a WAV s rozlíšením až 24 bit / 192 kHz; práve toľko zvládne spracovať integrovaný D / A prevodník. Spracováva signál tiež zo sieťových zdrojov, kde platia rovnaké obmedzenia, ako v prípade USB pamätí

Harman/Kardon HK3770

Tak ako HK 3700 sme aj vyšší model HK 3770 počúvali v pražskom štúdiu Cinema Shop, kde okrem spomínaného druhého Harman stál ešte Advance Acoustic X-I60. Počúvali sme hlavne cez JBL Studio 280, chvíľami aj cez JBL LS80 a Bowers & Wilkins CM10.

Harman/Kardon HK3770

Celkom nás prekvapilo, ako sa HK 3700 a HK 3770 zvukovo líši, hoci ich delí len neveľká suma. Možno u basov v "Eclipse" z "Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) sme cítili väčšiu istotu a konkrétnosť, než u nižšieho modelu. Aj tak je spodných oktáv dosť. Našťastie nezakrývajú zvyšok pásma, Harman neprezentuje zvuk štýlom "bum-cink".

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
Harman/Kardon HK3770

Small Blue Thing "od Suzanne Vega (" Tried and True "| 1998 | A & M | 540 945-2) zaznela čisto a priehľadne, ako akustická gitara, tak vokál sú na danú cenovú kategóriu podané bezproblémovo, s rozumným rozlíšením. HK 3770 síce neprekreslí zvuk do dokonalosti, ale zvuk už nie je plochý a nepôsobí plocho. Tak ako nižšie postavený súrodenec aj tento receiver hrá príjemne ľahko a je z neho cítiť kontrolu digitálneho riešenia.

Harman/Kardon HK3770

Výšky sú oproti nižšiemu modelu celkovo pokojnejšie, jemnejšie a tiež informatívnejšie, ak môžeme súdiť. V najvyššej polohe nástrojov v Čajkovského "husľovom koncerte D dur op. 75 ", ktorému dominuje stradivarka Anne-Sophie Mutter, sa snaží, čo môže pôsobiť autenticky a vôbec to nie je zlé. Je tu čistota, ale aj pokoj - zvuk tak úplne netlačí na pílu a neponáhľa sa dopredu, nedočkáte sa ale zato ani ostrosti a drsnosti; to ani keď otočíte hlasitosť doprava. Určite príjemné je, že sa Harman nesnaží presadiť a okúzliť prvoplánovým dojmom čistoty, ktorý občas prehnane a intenzívne výšky, vie vzbudiť

Harman/Kardon HK3770

Tiež dynamika sa zdá oproti nižšiemu modelu byť lepšia - Mussorgského "Veľká brána kyjevská" z disku "Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) je veľmi slušná, v kontexte kategórie do takých 500 € potom rozhodne nadpriemerná. Trebárs veľký bubon v závere dá slušnú ranu, aj keď viete, že na nahrávke je zachytený ešte dôraznejšie. HK 3770 je tiež príjemne mäkký, neagresívny. Organizácia orchestra je slušná, ale práve v takých náročných skladbách spoznáte, že elektronika v tejto triede má jednoducho svoje limity. Prehľad a čistota nie sú vôbec zlé, aspoň kým nesiahnete treba po zosilňovačmi za 20 - 25 tisíc, ktorý už vie ísť aj viac do hĺbky a odprezentovať hudbu bližšie a  jej ozajstné komplexnosti.

Harman/Kardon HK3770

Keď Richter rozohral Schümannová "Fantázii v C dur" (2002 | EMI | 7243 5 75222 2 6), zistili sme, že ľahký, čistý zvuk a ich vyniknutie detailov v ničom nebráni. Detaily nie sú zahladené, nestráca sa v prívale zvuku a Harman jednoducho zvládne extrahovať slušné množstvo informácií. Viete síce, že na nahrávke sa skrýva rozhodne viac, ale už sa vami nezožiera pocit, že nástrojom niečo vyslovene chýba. Nedá nám nevstúpiť na to, že Harman sa slušne vysporiada aj s priestorovými informáciami -a aj tu je ľahkosť a istota, kanály sú dobre oddelené a nástroje tak získavajú pevné obrysy a nesplývajú. Vo vyšších triedach sa dočkáte širších a hlavne plastickejších scén, pravo-ľavý priestor je však slušný a aj keď sa nedočkáte pocitu "dýchajúceho vzduchu", dojem je dobrý.

Neprehliadnite:
Poznačte si: Audio Video Show Praha
Harman/Kardon HK3770

Dôležitý je ale dojem, ktorý sme si odniesli pri uvoľnenom počúvaní, kedy bolo cieľom len počúvať a nie hodnotiť. Bowieho "Space Oddity" ("Platinum Collection" | 2005 | EMI | 0946 3 44076 2 5) má rozhodne spád a rockový zvuk je tým pravým pre HK 3770. Veľmi pekne je podaný najmä Bowieho hlas, trochu výraznejšie pôsobia činely, ale celkovo sa to počúva jednoducho a vďaka ľahkosti a jednoduchosti zvuku zabudnete aj na drobné nedostatky, súvisiace s cenovou triedou. Tu sme tiež vyskúšali rozdiel medzi analógovým a digitálnym vstupom - treba povedať, že o niečo málo hladší a hlbší je analógový.

Harman/Kardon HK3770

Harman / Kardon HK 3770 ponúka príjemný pomer ceny a výkonu. Za neveľký prírastok oproti nižšiemu modelu HK 3700 ponúka navyše digitálne vstupy (ideálny napríklad pre televíziu, hernú konzolu alebo Blu-Ray prehrávač), ale aj porciu pokoja a istoty navyše, čo je vzhľadom k rovnakému technologickému základu nečakané. Je to však tak že - HK 3770 zvláda rozhýbať rozumne trebárs aj hladné a náročné Bowers & Wilkins CM10 (akokoľvek bolo jasné, že CM10 potrebujú o oveľa viac). Pekné, úžasné spracovanie a hlavne výborná cena nominujú HK 3770 na originálny moderný all-in-one riešenie, ktoré jednak pojme ľubovoľný dostupný zdroj signálu, jednak tiež zahrá čisto a jasne aj s náročnejšími reprosústavami. Takto nejako by mal vyzerať komponent pre "normálneho" človeka.

VÝHODY
+ Skvelá cena za väčšinou dostačujúcimi súbormi funkcií a schopností
+ Čistý a už pomerne dobre prekreslený zvuk
+ Dostatok sily, aby "uhral" aj zložitejšie reprosústavy
+ Dobre fungujúce rádio, sieťové funkcie aj analóg
+ Trendy lifestyle dizajn

NEVÝHODY
- Digitálne vstupy sú tu hlavne pre pohodlie, zvukovo o niečo lepšie funguje analóg
comments powered by Disqus