JBL Authentics L8 – klasický reproduktor s modernou konektivitou

JBL Authentics L8 – klasický reproduktor s modernou konektivitou

Veľké kvalitné domáce reproduktory boli vždy nevyhnutnou výbavou každého fanúšika hudby. Rovnako tak sú domáce reproduktory a ďalšia profesionálna zvuková technika doménou spoločnosti JBL. S reproduktorom Authentics L8 sa tak trochu vracia ku koreňom, ale pridáva niečo z modernej digitálnej doby. L8 je pocta populárnemu reproduktora JBL Century L100, z ktorého si jeho reinkarnácia čiastočne vypožičala dizajn a priviedla ho do modernejšej podoby.
Miesto dreveného tela nájdete na povrchu lesklý plast, ktorý pripomína povrch čierneho klavíra. Je vyleštený takmer do zrkadlovej podoby, a tak na ňom občas ľahko zahliadnete odtlačok prsta. Predná a bočná časť potom tvorí snímacia molitanová mriežka, tá mimochodom celkom ľahko chytá prach. Tvarovo je vyvedená do malých šachovníc rovnako ako u Century L100. Dá sa tak hovoriť o retro - modernom štýle, ktorý možno ľahko zasadiť do moderného obývačky aj drevenej "obývačkovej" steny. Odobratím mriežky (je potrebné použiť kuchynský nôž) odhalíte dva 25mm vysokotónové reproduktory a štvorpalcový subwoofer. Reproduktory majú bohatý frekvenčný rozsah 45-35 Khz.

Celé ovládanie sa odohráva na hornej časti prístroja. Na každej strane sa nachádza strieborný kotúč. Ľavé tlačidlo prepína zdroj zvuku, pravé potom reguluje hlasitosť. Otočný ovládač zvuku obopína priesvitný krúžok, ktorý rozsvietením korešponduje s úrovňou hlasitosti, čo je vzhľadom k absencii označenia úrovní (tlačidlom sa dá otáčať o 360 stupňov) užitočné a zároveň efektné. Uprostred tohto tlačidla sa potom ešte nachádza tlačidlo pre vypnutie.

Konektivita
Možnosti konektivity sú okrem zvuku jedným z hlavných ťahákov L8. A rozhodne sa nimi nešetrilo, nájdete tu takmer všetky moderné spôsoby drôtového a bezdrôtového pripojenia. Zvukové konektory pre drôtové pripojenie sú čiastočne ukryté. Optický S / PDIF vstup sa nachádza na spodnej časti prístroja vedľa prívodu prúdu, 3,5mm jack je potom v špeciálnej komore v hornej časti pod odnímateľným poklopom.

Neprehliadnite:
IFA 2015: JBL Authentics L8 a L16 konečne podporuje Spotify
Tam okrem toho nájdete aj dva USB porty pre nabíjanie mobilných zariadení a stĺpik, okolo ktorého môžete kábel omotať. Celá komora je vymyslená tak, aby bolo možné kábel pretiahnuť von bokom, kde sa nachádza štrbina, a priklopiť veko späť. Aby toho nebolo málo, veko možno nahradiť proprietárnym dockom (je nutné kúpiť zvlášť), do ktorého potom môžete elegantne zasunúť iPhone a nabíjať.

Zaujímavejšie sú však bezdrôtové možnosti pripojenia. Okrem základného Bluetooth tu nájdeme aj AirPlay a DLNA. Oba protokoly najprv vyžadujú pripojenie reproduktora k Vášmu modemu. To je možné dosiahnuť hneď niekoľkými spôsobmi, ktorými Vás prevedie priložený návod. Nie je problém to docieliť pomocou iPhonu či Macu. Najjednoduchšie je zdieľať nastavenie Wi-Fi pripojenia iPhonu synchronizačným káblom. Zložitejšie nastavovanie predstavuje Mac, kedy je najprv potrebné sa pripojiť cez Wi-Fi k reprobedni a potom vybrať sieť a zadať heslo v internetovom prehliadači.

JBL Authentics L8

Akonáhle sa L8 pripojí k Wi-Fi, bude sa hlásiť ako AirPlay zariadenie a ľahko sa k nemu z Macu alebo iOS zariadenia pripojíte pre bezdrôtovú reprodukciu hudby. Oceňujem, že reproduktor detekuje žiadosť o streamovanie cez AirPlay automaticky a nie je nutné prepnúť zdroj manuálne. Ak sú obe zariadenia na rovnakej sieti, vždy budete mať reproduktor v ponuke výstupu. Pre PC s operačným systémom Windows alebo mobilné zariadenie s Androidom je tu potom protokol DLNA, akási štandardná alternatíva k AirPlay pre nie-Apple zariadenia. Vzhľadom k absencii kompatibilného zariadenia som bohužiaľ nemal možnosť DLNA pripojenie vyskúšať, avšak AirPlay funguje bezchybne.

Trochu nás prekvapila absencia diaľkového ovládania, ktoré by dávalo zvlášť zmysel pri prepínaní zdrojov, avšak JBL tu k problému pristupuje moderne a ponúka mobilnú aplikáciu (univerzálna pre viac reproduktorov vrátane JBL Pulse). Aplikácia vie prepínať zdroje, meniť nastavenie ekvalizéra a ovládať funkciu Signal Doctor, ktorú spomenieme nižšie.

Neprehliadnite:
Audio Video Show Praha 2016
Zvuk
Vzhľadom k povesti JBL som mal od zvuku cez Authentics L8 veľké očakávania a reproduktor ich naplnil. V prednej rade musíme pochváliť basové frekvencie. Integrovaný subwoofer odvádza úžasnú prácu. Dokáže pumpovať veľké množstvo basov do miestnosti bez toho, aby z hudby urobil jednu veľkú basovú guľu, a nezaznamenal som žiadne skreslenie ani pri vyšších hlasitostiach. Každý úder „kopáku“ alebo nízkofrekvenčný beat je skvele zreteľný a je vidieť, že sa JBL na basy skutočne zameralo. Nie je tu čo vytknúť. A keby Vám basy prišli až príliš výrazné, môžete ich prevziať v dedikovanej aplikácii.

JBL Authentics L8

Rovnako skvelé sú aj výšky, ktoré sú čisté a zreteľné. Jediná výčitka tak mieri k stredovým frekvenciám, ktoré sú trochu slabšie, čo do kvality, v porovnaní so zvyškom. Niekedy majú nepríjemnú prieraznosť. Celkové zvukové podanie je však excelentné vo vlastnej kvalite JBL. Čo sa týka hlasitosti, L8 má podľa očakávania výkonu na rozdávanie a pravdepodobne by ozvučil aj menší klub. Pre domáce počúvanie pri relatívne vysokej hlasitosti sme sa dostali len mierne cez polku, reproduktor má teda obrovskú rezervu.

Osobitnú pozornosť by sme chceli venovať technológii Clari-Fi, v aplikácii označovanej ako Signal Doctor. V skratke sa jedná o algoritmické vylepšenie komprimovaného zvuku, ku ktorému dochádza na všetkých stratových formátoch, či už ide o MP3, AAC alebo streamovanú hudbu zo Spotify. Clari-Fi má viac-menej vrátiť to, čo sa stratilo pri kompresii a priblížiť sa bezstratovému zvuku. Pri testovaní na zvukových vzorkách rôznych bit rate musíme povedať, že rozhodne dokáže zvuk vylepšiť. Jednotlivé pesničky sa zdajú byť živšie, priestorovejšie a vzdušnejšie. Samozrejme technológia nedokáže z orezaného 64kbps tracku dostať CD kvalitu, ale zvuk dokáže znateľne zlepšiť. Rozhodne odporúčame mať funkciu stále zapnutú.

JBL Authentics L8 JBL Authentics L8 JBL Authentics L8


Neprehliadnite:
Recenzia JBL Authentics L16: zabudnite na plastové chrastítka, prichádza poriadny zvuk!
Záver
JBL Authentics L8 poteší fanúšikov klasických obývačkových reprobední, ktorí hľadajú kvalitný zvuk so štipkou modernej technológie. L8 si berie to najlepšie z oboch svetov - klasický vzhľad veľkých reproduktorov, skvelú reprodukciu a bezdrôtovú konektivitu, ktorá je v dnešnej dobe mobilných zariadení nevyhnutnosťou.

Aj napriek slabšej stredy je zvuk excelentný, poteší najmä milovníkov basovejšej hudby, ale ani fanúšikovia klasickej hudby nebudú o veľa ukrátení. AirPlay je veľkým plusom pre užívateľov Apple, rovnako tak aj mobilná aplikácia, ktorou je možné reproduktor ovládať. Ak hľadáte do svojej obývačky niečo kompaktnejšie než 5.1 reprosústavu, Authentics L8 Vás svojím zvukom a výkonom rozhodne nesklame, jedinou prekážkou môže byť relatívne vysoká cena.
comments powered by Disqus