Akčné, športové a outdoorové kamery – ako ich vyberať?

Akčné, športové a outdoorové kamery – ako ich vyberať?

Žijeme v dobe, ktorá si vyžaduje zachytávať život v celej jeho šírke, a videa tak natáča prakticky každý. Výborne k tomu slúžia mobilné telefóny, ktoré sú kompaktné a umožňujú okamžité zdieľanie natočeného videa. Bohužiaľ, so smartphonom sa nevydáte na zjazd do prašanu len tak bez následkov a ani sa s ním nebudete potápať.
Práve vďaka tomu sa samostatné kamerové prístroje ešte úplne neodobrali do profesionálnej sféry. „Posledným mohykánom“ na laickom trhu sú akčné kamery, za ich popularitou stojí kombinácia kvalitného (Ultra) HD obrazu a veľmi odolného obalu. To ich skvele predurčuje pre natáčanie rozmanitých športových aktivít s ľubovoľným stupňom extrémizmu.  Týchto šikovných pomocníkov si navyše môžete pripevniť na akékoľvek športové náradie alebo sami na seba.

Delenie akčným kamier
Pokiaľ ste sa o túto problematiku už niekedy zaujímali, určite ste sa stretli s pojmom „outdoorová kamera“.  Ten síce vedie k dojmu, že sa jedná o iný druh prístroja, ale ide v podstate o synonymum predošlého. To ovšem neznamená, že by tieto prístroje nemali viac podôb. Rozlišujeme primárne medzi kamerami s jednoliatym telom a tými, čo majú vymeniteľné kryty.

Na výlet
Je samozrejme na každom užívateľovi, akú akčnú kameru si zvolí. Pre ľahšiu cyklistiku, výlety a kúpanie bohato postačí kamery s jednoliatym telom. Oproti svojim kolegom s vymeniteľnými krytmi ponúkajú kompaktný tvar (skvele sa hodí napr. na helmu) a prijateľnú cenu. Výborne poslúži aj na palubnej doske auta, kde zaručí, že Vás už nikto krivo neobviní z nezavinenej dopravnej nehody.

Neprehliadnite:
Športové kamery v akcii – tie najlepšie zábery
Skvelým príkladom tejto kategórie je Nilox Mini F (túto kameru čoskoro uvedieme), miniatúrna kamera vo Full HD kvalite so snímacím uhlom 130°, umožňujúci obrázky pri rozlíšení až 12 MPix, s bohatým príslušenstvom od popruhu na hlavu, diaľkové ovládanie, ploché ale aj oblé lepiace pásky, odolné aj pri potápaní do 10 m, naviac s možnosťou Wi-Fi, ktorá robí z tejto kamery to najlepšie pre výber výkon/cena.

Výlet s outdoor kamerou Nilox

Do adrenalínových situácií
Z nenáročného výletu sa pomaly dostávame do situácií, kde sa zrýchľuje dych. Stredná trieda kamier väčšinou prináša 1080p video štandard a je schopná rozchodiť aj hrozivé pády a potápanie do väčších hĺbok. Všetky tieto kamery taktiež majú vymeniteľné puzdra z tvrdého plastu, ktoré sa v najhorších prípadoch dajú kúpiť nové.

Klasickým predstaviteľom (vyššej) strednej triedy je GoPro HERO3 v komerčnom balení „white“/“silver“ ohľahčenom o väčšinu príslušenstva. Pokiaľ opomenieme, že výrobky tejto značky sa stali takmer synonymom akčných kamier, máme tu kvalitný prístroj, ktorý bohato pokryje potreby 80% adrenalínových nadšencov. Ponúka už spomínané Full HD rozlíšenie, kvalitný záznam zvuku 5MPix fotografie a v neposlednom rade ovládanie pomocou Wi-Fi. Kupujúci však musí zvážiť a počítať s ďalšími investíciami, ktoré nevyhnutne prinesie dovybavenie tejto kamery.

Snowboard s outdoor kamerou Nilox

Absolútny extrém
Tu sa bavíme o vybavení porovnateľnom s profesionálnym športovým náradím. Táto kategória outdoorových kamier Vás skrátka nesklame. Okrem prvotriedneho videa so sebou prináša aj fotografie porovnateľné s kvalitnými fotoaparátmi, veľmi širokým uhlom snímania a prakticky nezničiteľný obal.

Neprehliadnite:
Boli sme na: Preteky psích záprahov
Nefalšovaným kráľom tejto kategórie je Nilox F-60 Evo, ktorý prináša 170° ultraširokouhlý objektív, Ultra HD video, 16 MPix fotografie, 10x digitálny zoom, interný G-senzor alebo veľmi odolné puzdro, s ktorým sa môžete potopiť až do 100 m. Vypisovať všetky vymoženosti tohto „frajera“ by znamenalo vydanie ďalšieho článku.

Wakeboard s outdoor kamerou Nilox

Záver
U akčných kamier je výber podobnou otázkou ako u športového náradia. Pokiaľ ste iba sviatočný chodec po prírode, bohato Vám postačí základná kamera. Pokiaľ ste ovšem aspoň čiastočne aktívny, neváhajte pouvažovať o minimálne strednej triede – odmení Vás neopakovateľnými zábermi.
Načítavam video ...

Chcete vedieť viac o outdoorových kamerách a o tom, čo všetko s nimi môžete podnikať a zažiť? Stiahnite si náš e-book plný zaujímavých článkov!
comments powered by Disqus