Ikony svetového kolobehu

Ikony svetového kolobehu

História stretu kolobežkárskych svetov je naozaj zaujímavá. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako sa viaceré národy snažili stať kolobežkovou veľmocou. Asi nám najbližšia je česká Rollo liga, ktorá sa jazdí od roku 1968. Až do času, kedy padol komunizmus nebolo o žiadnom zahraničnom kolobežkárovi ani chýru ani slychu. Nepochybujem o tom, že by ste vedeli vysypať z rukáva veľmoci dnešného svetového kolobehu. Patria k nim Česká republika, Fínsko, Holandsko a Taliansko, a ich vývoj prebiehal súčasne počiatkom 90tych rokov minulého tisícročia. Dnes sú kolobežkári jednou veľkou rodinou.
Prototyp prvej kolobežky poskladal Fín Hannu Vierikko. Fíni boli zároveň prví, ktorí boli schopní ponechať za sebou súperov na závode aj o celé jedno kolo. Mali vynikajúcu techniku jazdy. Mená ako Vierikko, Kuusisto, Vickholm, Elmgren sú zapísané v histórii kolobežkového športu. Fíni vyhrávali všetky zlaté priečky na ME a taktiež aj na MS, a to až do roku 2008. Práve v tomto roku sa prvýkrát stal majstrom sveta niekto iný ako fínsky pretekár, konkrétne Jan Vlášek. Nasledujúci rok Česi obhájili svoju pozíciu a svoje kvality a z piatich disciplín získali 4 zlata. V roku 2010 sa konali MS v Taliansku, kde 3 individuálne zlaté medaily bral Kai Immonen. Českí pretekári Vlášek, Odvárka a Jisl mu však boli veľkou konkurenciou.

V prípade nežného pohlavia české pretekárky dominovali takmer od začiatku pretekov. Na prvých Majstrovstvách sveta vzali všetky zlaté medaily. Občas ich vyrušila v ich víťaznej vlne Holanďanka Koersová. A tak to ostalo aj dodnes, kedy ženského kolobežkovému športu dominuje Holandsko
Hannu Vierikko
Hannu Vierikko
Hannu sa považuje za otca kolobehu a aj keď nie všetky s týmto jeho výrokom súhlasia, je na tom iste kúsok pravdy. Kolobežkám venoval celý svoj život. Je mnohonásobným majstrom sveta. V roku 2008 na MS získal zlato a striebro napriek svojmu pokročilejšiemu veku, pretekal v takmer päťdesiatich rokoch.
Alpo Kuusisto

Alpo Kuusisto
Alpo Kuusisto je v podstate synom Haanuho. Je jedným z fínskych orientačných bežcov, ktorí v 90tych rokoch vytvorili skupinku lietajúcich Fínov (takto sa sami nazvali). Okrem niekoľkých titulov majstra Európy a majstra sveta ohromuje najmä svojimi rekordmi na vytrvalostných vzdialenostiach – Paríž, Brest, Paríž za 84 hodín, a 519 km za 24hodín. Momentálne sa Alpo venuje závodom extrémnych štafiet.
Ville Vickholm

Neprehliadnite:
Vplyv orgazmu na telo
Ville Vickholm
Pri tomto mene bohužiaľ behá mráz po tele. Tento famózny pretekár, organizátor a propagátor kolobežkového športu, zároveň celkový víťaz Eurocupu 2002 a predseda FIKSA ( Finnish Kicksled and Scooter Association) bol usmrtený pri tréningu nepozorným vodičom. Fínsky kolobeh bohužiaľ nenašiel jeho nástupcu.
Hermien Koers

Hermien Koers
Toto meno je nenahraditeľným zástupcom ženského pohlavia v kolobehu. Táto Holanďanka je stálicou vo svete ženského kolobehu. Je najmä šprintérka, ale taktiež bravúrne dokáže zvládnuť dlhú trať, pokiaľ sa ide v rozumnom tempe. Avšak jej nástup je vo fáze finišu, a záver Hermieny je skutočne zdrvujúci. Vo svojej zbierke má neskutočné množstvo medailí z MS aj z ME vrátane viacerých zlatých medailí.
Thijza Brower

Thijza Brower
A samozrejme to najlepšie na koniec. Thijza je v súčasnosti predsedkyňou IKSA a naozaj jediným skutočným ťahúňom na kolobežkovej planéte. Napriek tomu, že sama sa pretekov nezúčastňuje, ťahá a smeruje kolobežkový šport míľovými krokmi vpred.


comments powered by Disqus