Sestry Velďákové nás môžu v budúcej sezóne príjemne prekvapiť. K úspechu im pomáha aj technika

Sestry Velďákové nás môžu v budúcej sezóne príjemne prekvapiť. K úspechu im pomáha aj technika

Po nie príliš vydarenej sezóne Janky a Danky Velďákových mení ich tréner Radoslav Dubovský taktiku a verí svojim zverenkyniam, že sa môžu dostať na Majstrovstvá Európy či sveta. V ich príprave aj pri pretekoch hrá rolu nielen poctivý a pravidelný tréning, ale aj povestné šťastie. Pri tréningoch spoliehajú na techniku, ktorá im ponúka kvalitnú spätnú väzbu.
Kto sú sestry Velďákovy
Sestry Veldakove     Napriek tomu, že sú v atletickom svete skokanky Velďákové pojmom, pre obyčajných smrteľníkov, ktorí poznajú atletiku iba tak z počutia, môžu byť neznáme. Obe sú pritom považované za najlepšie súčasné skokanky z Česka a Slovenska. Danka Velďáková je skvelou trojskokankou a jej sestra Janka sa venuje klasickému skoku do diaľky.

Dana Velďáková
- narodená 3.6.1981
- špecializuje sa na trojskok
- už v roku 2000 vybojovala na juniorských MS v Santiagu de Chile tretie miesto, ďalší bronz  si priviezla o deväť rokov neskôr z halových Majstrovstiev Európy v Turíne a v roku 2011 aj z halových Majstrovstiev Európy v Paríži
- na halových Majstrovstvách Európy v Birminghame skončila šiesta, čo bolo do roku 2009 najlepšie ženské slovenské umiestnenie za dobu samostatnosti Slovenska
- jej kariéra pokračovala cez 8. miesto na MS v Berlíne v roku 2009, v tom rovnakom roku ešte získala 5. miesto na Svetovom atletickom finále
- v roku 2010 sa dostala do finále na halových Majstrovstvách sveta v Dauhe a na Majstrovstvá Európy v Barcelone
- bola ocenená ako Atlét roku 2011 na Slovensku
- o rok neskôr bola piata na ME v Helsinkách, v roku 2013 bola jedenásta na MS v Moskve

Jana Velďáková
- narodená 3. 6. 1981
- špecializuje sa na skok do diaľky
- v roku 2007 sa prebojovala do finále na MS v Osake
- na ME v Barcelone v roku 2009 sa umiestnila na 9. pozícii
- kvalifikovala sa na MS v Daeg v roku 2011, bohužiaľ sa ich však nezúčastnila
- zúčastnila sa finále ME v Helsinkách a taktiež štartovala na OH v Londýne
- na halových ME 2013 a na MS v Moskve sa predstavila v kvalifikácii

Neprehliadnite:
Najťažší atletický pretek sveta v behu do schodov
Pokiaľ budú zdravé, môžu opäť bodovať
     Tréner Dubovský tomu verí. Rád by ich videl na Majstrovstvách Európy v atletike, ktoré sa budú konať v Prahe, a taktiež aj na Majstrovstvách sveta v Pekingu. Okrem toho, že Rado Dubovský pomerne veľa zmenil tréningové plány, pri ich príprave pracoval s plánmi z úspešnejších rokov 2008 – 2010, zapojil do prípravy závodné kolobežky českej výroby KOSTKA (mimochodom jedny z najlepších na svete) aj nové technológie, ktoré uľahčujú sledovanie a hodnotenie tréningových výkonov a pokrokov a poskytujú kvalitnú spätnú väzbu.

Sestry Veldakove v Tatrách

     Zo všetkých technologických vychytávok najviac spolieha Dubovský so svojimi zverenkyňami na športové GPS hodinky TomTom Cardio, vďaka ktorým zisťujú tepovú frekvenciu oboch atlétok aj cenné časové informácie o ich tréningu. Najcennejšími informáciami sú online informácie priamo pri tréningu. Tréner má vďaka tomu dokonalú predstavu o tom, ako ďaleko sú jeho zverenkyne od „prahu“ bolesti, prípadne ako dlho atlétky pracujú v požadovanej tepovej frekvencii, ktorá je pre budovanie fyzickej kondície pre špičkového atléta dôležitá.

     Celý komplex informácií, ktoré hodinky zaznamenávajú, si po tréningu rozlúsknu na smartphone alebo na počítači a analyzujú ich. Z informácií sa behom tréningu zostaví aj dokonalý priebeh tréningu a k dispozícii sú dáta nielen o tepovej frekvencii a ich zmenách, ale aj o rýchlosti pohybu, prekonaných kilometroch, prevýšeniach alebo samotná mapa pohybu. Z takto získaných dát je možné potom jednoducho dôjsť ku konkrétnym záverom, čo robia atlétky v príprave dobre a naopak. čo je ešte potrebné zlepšiť. Vďaka aplikácii v smartphone môžu porovnávať identické tréningy v odlišných fázach prípravy. Podľa toho tréner dobre spozná rezervy fyzickej pripravenosti oboch športovkýň.

     U hodiniek TomTom si tréner aj obe atlétky pochvaľujú predovšetkým to, že nemusia mať pri tréningu pripevnený hrudný pás, ktorý ich často buď škrtil, alebo padal. Stačí len na hodinkách nastaviť, aké údaje majú behom tréningu zhromažďovať. O ostatné sa už starať nemusia.

Neprehliadnite:
Recenze JBL Under Armour: pohyb v rytmu hudby bez jakéhokoli omezení
Sestry Veldakove

Technológia a šport idú ruka v ruke
     Zdá sa, že technológia sa stáva pre amatérskych športovcov skvelým doplnkom a pre profesionálov neodmysliteľnou súčasťou športovej prípravy. Všetky informácie, ktoré hodinky o tréningu zozbierajú, sa dajú dobre analyzovať, a to nielen pokiaľ ide o vrcholového športovca. Laici vďaka nim môžu jednoducho porovnať, ako sa čas od času zlepšuje ich telesná kondícia, môžu si jednoducho strážiť aeróbne pásmo, zabehnuté či najazdené kilometre a mnoho iných dát. Starší, ale v podstate začínajúci amatérsky športovci zas môžu svojim aktivitám dať trochu racionálnejšie jadro, a to napríklad monitoringom tepovej frekvencie. Povedomie o tepovej frekvencii ich môže ochrániť pred možným vyčerpaním či kolapsom.

     Zapojte do športu nové technológie a sledujte, ako sa Vaša výkonnosť mení v závislosti na vnútorných aj vonkajších podmienkach. Získajte so športovými hodinkami prehľad o tom, ako ste na tom s kondíciou a na čom ešte vždy môžete pracovať!
comments powered by Disqus