Harman/Kardon Esquire Mini – elegantný mini reproduktor a externá batéria v jednom

Harman/Kardon Esquire Mini – elegantný mini reproduktor a externá batéria v jednom

Cez nepreberné množstvo Bluetooth reproduktorov nájdete len málo tak kompaktných, že by sa Vám zmestili do vrecka. Niet sa čomu čudovať, s redukciou hrúbky reproduktorov ubúda spravidla aj kvalita a výsledkom je potom "stredové" peklo s mizernou výdržou a prakticky nepočúvateľným zvukom. O to väčším prekvapením je Esquire Mini od Harman/Kardon, ktorý v mnohých ohľadoch rozbil moje predsudky o tenkých reproduktoroch.
Esquire Mini je prakticky zmenšená verzia verzia H/K Esquire. Kým veľký brat pripomínal Mac mini, Esquire Mini sa svojím tvarom podobá skôr iPhone. Jeho profil je čo do veľkosti podobný iPhone 6, hrúbka potom dosahuje približne dvojnásobku spomínaného telefónu. Ostatne, podobnosť s Apple produktmi je tu viac. Precíznosť, s akou Harman/Kardon vyrába reproduktory, je taká, že by sa za ňu nehanbil ani Cupertino.

Reproduktor má okolo celého obvodu nádherný kovový rám, ktorý pôsobí ako mix medzi MacBookom a iPhonom 5. Podoba s telefónom je zrejmá na diamantom brúsených hranách, ktoré boli jedným z typických prvkov šiestej a siedmej generácie jablčného telefónu. Rozdiel je ale na chrbte reproduktora, tie sú z kože.

Na ráme nájdeme tiež všetky ovládacie prvky a porty. Na hornej strane sa nachádza trojica tlačidiel pre zapínanie, párovanie cez Bluetooth a prijatie hovoru a kolíska pre ovládanie hlasitosti. Na jednom z bokov sa nachádza microUSB konektor pre nabíjanie, 3,5mm jack audio vstup a klasické USB pre pripojenie telefónu. Okrem portov sú tu aj dva výrezy pre pripnutie pútka. Na druhej strane je potom mikrofón a pätica diód pre indikáciu nabitia.

Neprehliadnite:
Špička medzi prenosnými reproduktormi v Európe. Prečo by ste mali chcieť Esquire a Mini Esquire od Harman/Kardon?
Harman/Kardon Esquire mini

Predná časť s reproduktormi kryje mriežka z tvrdeného plastu dizajnom pripomínajúci kevlar, druhá strana je potom tvorená rovnakou škrupinou, tentoraz bez mriežok, s výsuvným stojanom uprostred. Vďaka chrómovanému stojančeku vyzerá, že je len z plastu, v skutočnosti sa však jedná o nerezovú oceľ, nie je sa tak treba báť, že by sa zlomil. Škoda, že Harman/Kardon radšej nezostal u brúseného kovu ako pri ráme reproduktora.

Aj cez túto drobnosť sa stále jedná o jeden z najkrajších reproduktorov, aký si môžete kúpiť. Harman/Kardon sa profiluje ako výrobca prémiovej elektroniky a na dizajne i spracovania, zvlášť u Esquire Mini, je to náležite poznať. Ostatne aj farebné variácie, v ktorých nájdeme okrem čiernej a bielej aj zlatú (Champagne) a bronzovo hnedú, napovedajú, že H/K cieli na tých, ktorí hľadajú luxusný prémiový tovar, ktorý sa skvele dopĺňa s designom Apple.

K Esquire mini nedostanete žiadne puzdro na prenášanie, ale v balení nájdete okrem nabíjacieho USB kábla aspoň vyššie zmienené elegantné pútko.

Harman/Kardon Esquire mini

Zvuk a výdrž
K zvuku pri takto tenkom zariadení o hrúbke dvoch centimetrov som pristupoval prinajmenšom skepticky. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď sa z reproduktora začali tisnúť prvé tóny. Zvuk bol veľmi čistý a zreteľný, nijako zahuhlaný ani skreslený. Niečo, čo by ste u podobne tenkých zariadení hľadali len ťažko.

Neprehliadnite:
IFA 2015: Harman/Kardon Esquire 2
Nie snáď, že by úzky profil nemal svoje limity. V reprodukcii jasne chýbajú basové frekvencie, ktorých s týmito rozmermi možno len ťažko dosiahnuť. Basy nechýbajú úplne, ale ich úroveň je výrazne slabšia. Naopak má reproduktor príjemné výšky, aj keď stredové frekvencie sú stále najvýraznejšie, čomu sa nemožno príliš čudovať. Pokiaľ si však nebudete púšťať hudbu s výraznými basmi, na ľahšie počúvanie je Esquire Mini skvelý, rovnako tak na sledovanie filmov, aj keď mohutné explózie a’ lá Michael Bay sa zrejme vďaka menšiemu množstvu basov stratí.

Harman/Kardon Esquire mini

Ak však k reprodukcii uvážime, že sa jedná o jedno z najtenších zariadení svojho druhu na trhu, a zvuk, ktorý sa z podobných reproduktorov šíri, je Esquire Mini malý zázrak. Hlasitosť je podľa očakávania nižšia, ideálne tak pre osobné počúvanie alebo ozvučenie menšej miestnosti pre hudobné podklady, prípadne sledovanie filmov na notebooku či tablete.

Ďalším prekvapením reproduktora je jeho výdrž. Esquire Mini v sebe ukrýva 2000mAh batériu, ktorá umožní až osemhodinovú reprodukciu. U tak malého reproduktora je osem hodín hudby veľmi príjemným prekvapením. Kapacitu možno navyše využiť nielen pre reprodukciu zvuku, ale aj pre nabíjanie telefónu. Do USB konektora možno jednoducho pripojiť váš iPhone a dobiť ho prakticky celý s plne nabitým reproduktorom. Esquire Mini zďaleka nie je prvý reproduktor, ktorý nabíjanie umožňuje, ale oproti napríklad JBL Charge je vďaka kompaktným rozmerom táto funkcia oveľa praktickejšia, zvlášť keď môžete Esquire Mini strčiť do vrecka na bunde.

Nakoniec je tu možnosť využitia pre konferenčné hovory alebo hlasitý odposluch vďaka zabudovanému mikrofónu. V skutočnosti má Esquire Mini hneď dva, druhý pre odrušenie hluku. To funguje prakticky rovnako ako u iPhone a rovnako ako jablkový telefón ponúkne veľmi dobré a čisté snímanie zvuku.

Neprehliadnite:
Recenzie: Harman/Kardon Esquire Mini
Harman/Kardon Esquire mini

Záver
Nádherný dizajn, precízne spracovanie, prekvapivo dobrý zvuk v rámci možností a dobrá výdrž, takto by sa dal v skratke popísať Harman/Kardon Esquire Mini. Bez hyperboly sa jedná o jeden z najkrajších reproduktorov, na aký môžete v súčasnej dobe naraziť, a bezpochyby aj o jeden z najmenších. O kvalite svedčí aj prvenstvo v hodnotení EISA ako aktuálne najlepší európsky mobilný audio systém. Kompaktným rozmerom síce padol za obeť basový prednes, aj tak je ale zvuk veľmi dobrý, čistý, relatívne vyrovnaný bez znateľného skreslenia. Ako príjemný bonus je potom možnosť využiť reproduktor v úlohe externej batérie alebo hlasitého odposluchu.
comments powered by Disqus