Michal Krajčík

Michal Krajčík

V súčasnosti najlepší slovenský orientačný bežec. 11 krát sa zúčastnil Majstrovstiev sveta.
Mišo Krajčík je jeden z najrešpektovanejších orienťákov a ako taký má čo povedať aj do hodnotení funkcionality GPS športtesterov.
1000 tréningových hodín s TomTom Runner
4457

1000 tréningových hodín s TomTom Runner

Vo februári 2015 sa ku mne vďaka spolupráci s Vzdy.sk dostali prvé hodinky značky TomTom. Išlo o model Runner Cardio v čierno-červenom prevedení. Po krátkom zoznamovaní som si tieto GPS hodinky veľmi obľúbil. Stali sa súčasťou mojich každodenných tréningových, voľnočasových a pracovných aktivít. Okrem zaznamenávania tréningových jednotiek som ich využíval aj ako módny doplnok, budík a hodinky. Každé ráno a večer som si zvykol pomocou nich zmerať pokojový tep, vďaka čomu som mal aktuálnu informáciu o stave môjho organizmu. Na základe týchto hodnôt, nameraných priamo zo zápästia, som mohol v prípade výraznejších odchýlok promptne modifikovať tréningový proces a predísť tak možnému pretrénovaniu alebo prichádzajúcej chorobe.
... čítaj viac
Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na dlhú trať
2840

Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na dlhú trať

Aj keď orientačný beh prechádza výrazným vývojom, jedna individuálna disciplína sa s ním spája už od jeho začiatkov. Prvé majstrovstvá sveta v orientačnom behu sa konali v roku 1966 vo Fínskom meste Fiskars. V tom čase sa na majstrovstvách bežali len dve disciplíny: štafety a individuálne preteky. Individuálne preteky mali v mužskej kategórii dĺžku 14,1 kilometra a ovládli ich Škandinávci. Tieto preteky by sa podľa neskoršej kategorizácie dali nazvať klasickou traťou, ktorá bola neskôr pomenovaná ako dlhá trať (long distance). Formát dlhej trati a štafiet ako jediných disciplín majstrovstiev sveta v orientačnom behu sa zachoval až do roku 1991, kedy bola pridaná nová disciplína – krátky trať.
... čítaj viac
Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na šprint
3641

Skvalitnenie prípravy orientačného bežca so zameraním na šprint

Orientačný beh prešiel v priebehu posledných desaťročí prudkým vývojom. Z disciplíny spájanej s turistickými pochodmi pri ktorých bolo treba plniť na kontrolných stanovištiach úlohy sa vyvinul moderný a dynamický šport. Razenie na kontrole do papierových preukazov sa zmenilo na zaznamenávanie prechodu elektronickým čipom, najnovšie už aj bezkontaktným spôsobom. Časové rozstupy medzi pretekármi vo výsledkovej listine sa výrazne zmenšili a výsledný čas sa na svetových podujatiach meria na desatiny sekundy. V predchádzajúcom článku sme sa zamerali na prípravu orientačného bežca na lesné disciplíny. Dnes si popíšeme ako skvalitniť prípravu na najmladšiu a najdynamickejšiu disciplínu orientačného behu – šprint. Na majstrovstvách sveta sa táto disciplína prvý krát bežala v roku v roku 2001 vo Fínsku. Od minulého roku program majstrovstiev sveta obohatila ďalšia šprintová disciplína – šprintové štafety, kde štafeta pozostáva z dvoch mužov a dvoch žien.
... čítaj viac
Špecifický intervalový tréning orientačného bežca s využitím GPS hodiniek TomTom
3583

Špecifický intervalový tréning orientačného bežca s využitím GPS hodiniek TomTom

Ako vraví známa športová múdrosť: „Trénuj to, v čom pretekáš“. Pri aplikácii tohto prístupu by sa mal špecifický tréning orientačného bežca odlišovať od tréningu klasického bežca – atléta. U elitných pretekárov by mal byť tréning modifikovaný aj podľa zamerania na konkrétnu disciplínu orientačného behu. Z hľadiska odlišných fyzických a mapových nárokov rozlišujeme pri orientačnom behu štyri základné disciplíny:
... čítaj viac