Nová JBL GTO séria

Nová JBL GTO séria

Americký výrobca spadajúci pod audio gigant Harman International vypustil na trh inovovanú sériu reproduktorov série GTO (Grand Touring), ktorá už roky kraľuje priaznivým pomerom ceny a výkonu na pomedzí entry levelu a strednej triedy.
KONŠTRUKCIA
     Typickým znakom série je uvádzaná nominálna impedancia 2Ω, avšak v realite sa pohybuje na úrovni 2.7Ω a tak sa nemusíte obávať ani ich pripojenia k autorádiu. V prípade externých zosilňovačov vďaka nej dosiahnete maximálneho výkonu, keďže každý kvalitný dvoj- resp. štvorkanál je stabilný do záťaže 2Ω a jeho výkon je cca 1.5 násobny v porovnaní s pripojením štandardného 4Ω reproduktora. Ďalším pozitívom je vysoká citlivosť a tak najproblémovejšia vec reproduktora, jeho účinnosť, dosahuje vysokých hodnôt.

JBL GTO6508c     Základom konštrukcie stredobasových meničov je plechové časi so strieborným nástrekom, ktoré je rigidné vďaka sústave prelisov a dokonalo zamedzuje parazitným rezonanciám. Naň je cez kvalitný a nepriaznivým klimatickým podmienkam odolávajúci záves z butylovej gumy prichytená patentovaná Plus One membrána, ktorej základom je polypropylén vstredkovaný do formy výhodou je väčší povrch v porovnaní s konkurenciou v každej veľkostnej triede meničov. Vďaka konštrukcii šasi a vysokosýteným magnetom stredných rozmerov, sú akceptovateľné aj montážne hĺbky jednotlivých reproduktorov. Pri nových výškových meničoch vsadili na mylarovo-titaniový kompozit, ktorý je tuhý ale zároveň aj ľahký a tak poskytuje vysokú účinnosť. Technológia Uni-Pivot umožňuje nasmerovanie výškových reproduktorov pri vybraných koaxiálnych modeloch vďaka ich osadeniu pod 15˚ uhlom a možnosti ich otáčania v osi. Patentovaný I-Mount kit pri komponentných setoch je zase dokonalou ukážkou, z ktorej by si mala brať príklad aj konkurencia. Ten vám totiž umožní nainštalovanie kalotových meničov v akejkoľvek pozícii, s následnou možnosťou presného smerovanie. V prípade koaxiálnych verzií je výhybka riešená jednoducho - kondenzátorom pre výšky. Pri komponentoch ma potešili jej malé rozmery, takže s ich umiestnením žiadny problém nebude a voči staršej verzii sú konečne väčšie prípojné terminály a nechýba ani útlm (hoc len skokovo o -6dB),

     Čo sa týka koaxiálnych verzií, nechýbajú normované rozmery 8, 10, 13, 16.5cm a 4x6, 5x7 či 6x9" v dvojpásmovom vyhotovení. Milovníci trojpásmových koaxiálnych verzií ocenia 16-ky GTO638, ovály GTO938 v rozmere 9x6" a klasici si na zadnom plate vychutnajú 20cm koaxiál GTO838. Zvukovou referenciou sú rozhodne komponentné sety. Najlacnejším je 13cm GTO508C, avšak komerčne najzaujímavejším bude 2-pásmová klasika GTO6508C v normovanom rozmere stredobasu 165mm. Pre tých, ktorí už dlho snívajú o 3-pásmovom komponentnom sete, ale nemaj 10 či 20 000 Sk na vyhodenie, prináša JBL set GTO6538C ktorý je okrem výškovej kaloty 16.5cn stredobasu doplnený o kónický stredový reproduktor, takže konečne si môžete dopriať excelentné priestorové zobrazenie aj za dostupné peniaze.

ZVUK
JBL GTO938     My sme si ako zástupcov zvukových vlastností zobrali 2 najpredávanejšie modely. Prvým bolo 2-pásmo GTO6508C, ktoré potvrdilo vysokú citlivosť v spojení s autorádiom a po napojení externého zosilňovača sme z neho vyžmýkali nielen zaťažitelnostné, ale aj zvukové maximum. Charakter prejavu dominoval dynamikou a otvorenosťou. Kompá sa nesnažili zbytočne o najhlbšie frekvencie, ale pásmo stredobasov nestrácalo drajv ani objem a rockové veci zahralo s vervou. Vynikajúco na tom bola aj otvorenosť a informácie pri vokáloch a celkovo v strednom pásme. Vyššie stredy a výšky patrili do kategórie tvrdších a prezentnejších, čo olo citeľné hlavne pri vyšších frekvenciách a klavír či trubky mali rezervy vo farbe, ale na druhej strane s hip-hopom či elektronikou si poradili na danú triedu bravúrne. Ovály len potvrdili charakter, ktorý dominuje danej sérií a zaujali podaním basovej zložky či celkovou dynamikou.

ZÁVER

     Z danej série viete vyskladať systém pre akékoľvek auto, takže si v prípade viacerých reproduktorov viete zabezpečiť rovnaký charakter prejavu a podobné parametre, aby konečný zvuk znel kompaktne. K dobrým mravom výrobcu patrí aj to, že ku každému meniču máte v návode uvedené TS parametre, čo rozhodne nie je v tejto kategórii pravidlom, skôr svetlou výnimkou. A to všetko za viac, než priaznivú cenu.

Zdroj: autohifi & navigácie
comments powered by Disqus