Novinky od harman/kardon

Novinky od harman/kardon

     Značku Harman Kardon pozná určite každý, kto raz prenikol do sveta hi-fi a home cinema. Táto firma si svojím osobitým prístupom k dizajnu či zvukovej kvalite získala nejedného priaznivca. A niet sa čo čudovať, testy a predstavenia len potvrdzujú, že sa nejedná len o mýtus, ale o reálne vlastnosti.
Na tento rok je pripravených hneď niekoľko zaujímavých noviniek. Nový dizajn však nezaprie svoj pôvod v doterajších modeloch, a tak je hneď na prvý pohľad jasne identifikovateľný. Decentný panel je u každého prístroja delený na hornú – tmavo lesklú časť s displejom a spodnú – v decentnej tmavo eloxovanej povrchovej úprave. Na rozhraní sa ukrývajú nenápadné ovládacie prvky, pretože maximum ovládania je v praxi i tak cez diaľkové ovládanie. Pri AV prijímačoch, pre domáce kiná či stereo produkciu, treba ešte spomenúť jeden zaujímavý fakt ohľadne technických parametrov. Pokiaľ celá konkurencia doslova umelo naháňa Watty v technických údajoch, a hrdí sa sto a viac Wattovými zosilňovačmi do 7 kanálov, tak v dokumentácii Harman Kardon nájdete bez problémov údaj o polovicu nižší.Nie že by to bol zámer, ale dôvodom je úplne iný prístup k riešeniu a konštrukcii koncového stupňa. Maximálny výkon nie až tak dôležitý, než spôsob a čas akým ho dokážeme dosiahnuť. K lepšej predstave poslúži ich firemný údaj HCC (High Current Capability), ktorý udáva aký prúd je zdroj schopný okamžite dodať . Štandardom u nižšej rady je prúd +/-25 Ampér, všetko vyššie už označuje strednú triedu. V praxi to znamená, že ak sa v hudobnom podaní objaví dynamická špička, tak koncový stupeň nemá problém pokryť túto špičku energiou zo zdroja. V konečnom dôsledku je výsledkom veľmi dynamické a neskreslené podanie aj v tých najvyšších hlasitostiach. Preto, ak si vyberáte nový Harman Kardon, tak zamerajte sa aj na tento údaj. Ako prvé si z kompletnej produktovej rady predstavíme novinky z oblasti viackanálového domáceho kina


AV prijímač AVR 355 a AVR 255
     Nové a prepracovanejšie modely sú pripravené ozvučiť domáce kino aj u náročnejších poslucháčov. Základom je ozvučenie 7.1, čo znamená, že okrem dvoch surroundov sa pridávajú ešte dva kanály „back surround“, ktoré presnejšie lokalizujú zvukovú scénu za poslucháčom. Ak Vám ale stačí klasických 5.1 kanálov, tak potom zostávajúce dva reproduktory môžete zapojiť do druhej miestnosti v režime multiroom. Výkonovo sme u týchto dvoch prístrojov na úrovni 70/65 Watt (AVR 355/255) na kanál v režime stereo a 55/50 Watt pre trvalý výkon v režime siedmych kanálov. A to všetko sú parametre do 8 ohmovej záťaži a pri minimálnom skreslení iba 0,07% THD. Už spomínaný HCC, čo je vo voľnom preklade hodnota okamžitého prúdu zo zdroja, je u oboch modelov na hranici +/-35 Ampér. Ďalšou zaujímavosťou koncových stupňov je ultra široké prenosové pásmo, ktoré sa začína od 10 Hz a končí sa až pri neuveriteľných 100 kHz. Efektový zvukový digitálny procesor „Cirrus Logic 32-bit“ zabezpečuje okrem iných dekódovanie aj takého formátu akým je Dolby TrueHD, DTS-HD alebo Dolby Digital Plus. K precíznemu zvukovému nastaveniu poslúži celý rad funkcií, ku ktorým patrí EzSet/EQ s mnohými možnosťami zvukových korekcií. Spracovanie obrazu je plne v réžii špeciálneho firemného video procesingu s názvom „Faroudja DCDi Cinema“, ktorý spracováva obraz až do 1080p. Preto ani nikoho neprekvapí, že konektivita je zabezpečená prostredníctvom najmodernejšieho HDMI 1.3 a s 12-bitovou farebnou hĺbkou v podobe troch vstupov a jedného vstupu pre moderný zobrazovací panel. Ak sme už pri konektivite, tak kompletný prepojovací obraz je rozšírený aj o 7.1 linkové výstupy pre použitie externých koncových stupňov, či v prípade AVR 355 o konektor A-BUS pre multiroom Zone II, ako aj pripojenie iPod prehrávača prostredníctvom špeciálneho konektora. Cenovo sa tieto dve novinky dostali na úroveň 24 990 Sk a 33 990 Sk.


DVD 39, DVD 49
     K vyššie predstavenej dvojici AV prijímačov nebude nič lepšie pasovať než nové firemné DVD prehrávače. Dizajnové SLIM prehrávače sú opäť v duchu firemnej identity delené na horný tmavý pás s displejom a spodný eloxovaný pás. Tieto prehrávače dokážu spracovať optické disky CD a DVD (DVD/Video, DVD/Audio), z toho niektoré so súbormi typu MP3, WMA, JPEG a Kodak Picture. Bonusom je prehrávanie DivX Ultra. Konektivita je zabezpečená HDMI 1.2a výstupom so signálom 720p až 1080p. Na zadnom paneli sa nachádza aj šesť kanálový výstup DVD-Audio pre externý DVD/A dekodér.
Vyšší model DVD 49 má možnosti ešte širšie, pretože k prehrávaniu DVD-Audio sa pridáva aj prehrávanie formátu SACD. Konektivita je rozšírená front USB konektorom, cez ktorý je možné prehrávať príslušné AV súbory. A to ešte nie je všetko. Univerzálnosť dovádza takmer do dokonalosti štvorica slotov pre karty SD, MMC, Memory Stick a CompactFlash. Intuitívne ovládacie cez obrazovku už len dotvára celkovo veľmi dobrý obraz o tomto prístroji. Cenovo sa tieto prístroje na úroveň 13 990 Sk za DVD 39 a 17 990 Sk za DVD 49

Neprehliadnite:
Good bye kábel

Stereo prijímače HK 3490 a HK 3390
     Aby sme dnes nezostali len u mnohokanálových domácich inštalácií, prinášame predstavenie aj v oblasti stereo. Dva nové stereo prijímače, ako aj dva nové CD prehrávače a zosilňovač k tomu, opäť tvoria vhodnú vzájomnú kombináciu pre zvukovo orientovaných klasikov, kde stačia dva kanály, ale zato nesmie chýbať napríklad taký vstup pre gramofón. Vý kony nám poskočili na vyššiu úroveň, pretože už sa nedelia medzi sedem kanálov. Preto dosiahli pozoruhodných 120/80 W (3490/3390) na kanál pri 8 Ohmovej záťaži a minimálneho skreslenia 0,08 % THD. A to nie sú nijak malé hodnoty, pretože parameter HCC je tentoraz až +/-45 Ampérov (+/-42 Amp. pre HK 3390). Z toho sa dá jednoznačne vyčítať snaha o skutočne nekompromisné a dynamicky veľmi silné podanie. Šírka pásma je na veľmi vysokej úrovni, pretože opäť začína už na 10 Hz a končí až pri hodnote 110 kHz. Už spomenuté vysoko kvalitné gramofónové vstupy spracovávajú nízko úrovňový signál z MM prenosky. Ani video signál však nezostane za bránami týchto prijímačov, pretože oba majú k dispozícii prepínanie aj štvorice video kompozitných vstupov. Navyše model HK 3490 dokáže vytvoriť virtuálne kino za pomoci funkcií „Dolby Virtual Speakers“ a „Dolby Headpones“. A keď už spomíname rozdiely, tak tento vyšší model je vybavený aj konektorom na pripojenie externého iPod prehrávača. Na záver opäť ich maloobchodná cena ktorá činí 13 990 Sk pre HK 3490 a 16 990 Sk pre HK 3390.


Stereo zosilňovač HK 980
     Ak chcete svoju snahu o kvalitné stereo za rozumnú cenu doviesť do dokonalosti, tak potom jednoznačne odporúčame HK 980 ako odpoveď. Aj napriek nenápadným 2 x 80 Watt tu ide o skutočného svalovca, pretože hodnota HCC (High Current Capability) dosiahla ťažko predstaviteľných +/- 80 Ampér. A to nie v špičke či v nejakom krátkom časovom okamihu. Toto sa dosahuje v trvalom režime (!!). Preto sa dá očakávať mimoriadna dynamika, kontrola a suverenita nad celým pásmom. Už podstatne nižšie hodnoty HCC u AV prijímačov prinášajú dostatočnú kontrolu nad pásmom, takže v tomto prípade to musí zosilňovač zvládať s veľkou rezervou. Dizajnovo, z pohľadu dnes predstavených noviniek, opäť klasika s decentným a technicky veľmi čistým dizajnom. Konektivita je v tomto prípade riešená čisto stereo, a to v podobe šiestich vstupov, dvoch výstupov na nahrávanie a jedným párom gramofónového vstupu pre MM prenosky. Dva linkové výstupy sú k dispozícii pre externé koncové stupne. Ako posledný dôkaz o príprave pre naozaj ťažké nasadenie v oblasti hi-fi poslúžia masívne výstupné svorky, do ktorých je možné uchytiť kábel až do prierezu 10 mm2. Maloobchodné cena je 17 990 Sk.


CD prehrávač HD 990
     Aby už portfólio noviniek Harman Kardon bolo vskutku kompletné, tak na záver si predstavíme CD prehrávač HD 990. Aj keď sa môže zdať, že na poli CD prehrávačov už niet čo zlepšovať, tak opak je pravdou. Dôkazom je práve HD 990, pretože obsahuje veľmi sofistikované spracovanie nasnímaného signálu. Nový prevodník štvrtej generácie Real-Time Linear Smoothing (RTLS III) zabezpečuje zvuk bohatý na množstvo detailov s priestorovou šírkou, akú konkurencia môže závidieť. Prístroj spracováva aj dáta skomprimované vo formáte MP3. Zvukové spracovanie signálu je podľa tvorcov natoľko inovatívne a prepracované, že si dovolili do tohto prístroja zabudovať aj digitálne vstupy pre spracovanie signálu z externého zdroja a popri tom garantujú, podľa ich vlastných slov, až dramatické zlepšenie kvality signálu. To už samo o sebe svedčí o vysokej technickej úrovni prístroja. A to ešte nie je všetko. Ak vám doteraz na CD prehrávačoch v tejto triede chýbali symetrické XLR výstupy, tak tu ich nájdete. Rovnako ako výstupný konektor HRS (high-resolution synchronization) na synchronizáciu s externým zariadením pomocou dodávaného kábla. Tieto obe „vychytávky“ sú však známe skôr z profesionálnej hudobnej oblasti. Cena CD prehrávača HD 990 je 15 990 Sk.

Záver
     Nikdy nie je nič tak dokonalé, aby sa nedalo vylepšiť. Asi niečo podobné odznelo pred inováciou aktuálne predávaných prístrojov od firmy Harman Kardon. Možno aj vďaka tomu sa podarilo v novej typovej rade posunúť o niečo ďalej výbavu, spracovanie a parametre. Ponuka je natoľko širokospektrálna, že každý kto uvažuje o ozvučení nezostane bez možnosti si vybrať s ponuky. Či už je to na jednej strane zástanca tvrdej a nekompromisnej stereo línie, alebo na strane druhej fanúšik mnohých efektových kanálov a digitálnych zvukových procesorov. Každému sa dostane svojho, čím vyrieši základ ozvučenia na dlhé roky dopredu. A podľa predchádzajúcich ohlasov to bude plne uspokojujúce riešenie.
comments powered by Disqus