Jednoducho JBL

Jednoducho JBL

     Vo svete priateľov dobrého zvuku je skratka JBL dostatočne známa už veľmi dávno. Predstavuje totiž iniciály mena Jamesa Bullougha Lansinga, ktorý už v roku 1927 vlastnil manufaktúru na výrobu reproduktorových sústav. Sám sa stal autorom mnohých patentov a v tomto trende pokračujú jeho nasledovníci úspešne aj dnes, keď značka patrí do koncernu Harman. Reproduktory s visačkou JBL dnes možno nájsť v divadlách, kinosálach, štadiónoch, automobiloch ale i v domácnostiach po celom svete. Práve tam patrí séria reprosústav Studio L zo súčasnej ponuky renomovaného amerického výrobcu.
Cieľovou skupinou série Studio L sú stredne nároční poslucháči, ktorí už o zvuku niečo vedia a neuspokoja sa so začiatočníckymi reprosústavami. Radšej ani nepomyslím na obete lacných strieborných plastových krabičiek. Naopak, ľudia v JBL vedia, že poctivá MDF je lepšia, a tak ozvučnice všetkých reprosústav tejto série sú z MDF s hrúbkou i 19 mm. Zvnútra je ozvučnica vytlmená minerálnou vlnou a zvonku býva oblečená do troch farebných prevedení a to imitácie buku, čerešne alebo čiernej. Spracovanie ozvučnice je celkovo na výbornej úrovni. L Séria obsahuje jeden typ klasických regáloviek, dva modely veľmi dobre hrajúcich plnohodnotných reprosústav s hĺbkou iba 127 mm určených k zaveseniu na stenu, dva centre, jeden  subwoofer a dva modely stĺpových reprosústav. Práve menšiemu z nich, nesúcemu označenie L 880 sa budeme venovať bližšie.

     Menšie ešte neznamená malé, ale „kúsok" s výškou 991 mm, šírkou 222 mm, hĺbkou 370 mm a hmotnosťou 24,5 kg sa ešte vmestí aj do našich slovenských panelákových obývačiek. Najmä keď basreflexový otvor so zaobleným nátrubkom mieri na vás, takže nie je problém umiestniť 880-ky bližšie k stene. V malom mi bass-reflex svojím priemerom pripomína časy, keď som sa v lone českých hôr preháňal na bojových vozidlách pechoty. Tvar nátrubku je patentovaný firmou JBL a zaručuje laminárne nehlučné prúdenie vzduchu z ozvučnice. Opticky tento stĺp zmenšuje zaoblenie predných a horných hrán, ktoré vynikne najmä po odstránení prednej krycej mriežky. Bez ohľadu na farebné prevedenie ozvučnice je priezvučná tkanina mriežky vždy čierna.

     Pod mriežkou sa skrýva prekvapivo veľký počet meničov - celkovo až päť, hoci výrobca označuje sústavu ako štvorpásmovú. Okrem dvoch 150 mm basákov, 100 mm stredotónového meniča obsahuje totiž až dva výškové meniče. Klasický reprodukuje tóny do 20 kHz, zatiaľ čo horný, uložený v zaujímavej hliníkovej vaničke uspokojuje potreby poslucháčov SACD či DVD Audio až do 40 kHz. Deliace frekvencie výrobca stanovil na 700 Hz, 5 kHz a už spomínaných 20 kHz. Spodná hranica frekvenčného rozsahu v pásme 3 dB je 30 Hz. Basový a stredový menič sú zhotovené z materiálu PolyPlas, ktorý je kombináciou celulózových vlákien a vrstvy polyméru, ktorým je potiahnutý povrch membrán. Záves membrán je z gumy. Klasický výškač s priemerom 25 mm je z titanu, zatiaľ čo supervýškač z tzv. Mylaru, v strede s hliníkovým projektilom. Koše meničov sú tiež hliníkové, podobne ako aj dizajnové nožičky. Samozrejmosťou sú aj pribalené hroty. Výhybka pochádza tiež z dielne JBL a výrobca ju označuje ako „Straight-Line Signal Path". Jej hlavnou výhodou je skrátenie cesty signálu na minimum.

Neprehliadnite:
Good bye kábel
     Zadný pohľad na ozvučnicu odhalí zapustený terminál s dvomi pármi pozlátených konektorov, umožňujúcim pripojenie jednak odizolovaných vodičov, vidličiek, či banánov. Po odstránení pozlátenej prepojky je samozrejme možné použiť aj zapojenie bi-wiring či bi-amping. Ešte rýchly pohľad do technických údajov - príkon zosilňovača 100 W trvalý, 400 W špičkový, citlivosť 91 dB, impedancia 8 ohmov, a potom už môže nastať malé zamyslenie sa nad tým, ako to asi bude hrať. Rád totiž konfrontujem svoje predošlé skúsenosti s novými výzvami, ale napriek tomu, že mám už všeličo „napočúvané", neraz sa dočkám i výrazných prekvapení. Radím vám preto: radšej raz počuť, ako stokrát čítať!

     Tu je výsledok konfrontácie mojich očakávaní a reality: Očakával som dynamický zvuk s veľkým množstvom basov a horším predozadným priestorom. A skutočnosť? Výborná dynamika podľa mojich predstáv urobí radosť každému, nielen priaznivcom rocku, elektronickej hudby a domáceho kina. Basov je dostatok, ale neobťažujú a nedunia. Zvuky nástrojov a hlasy sú veľké a majú telo, až máte občas chuť siahnuť si na dotyčného interpreta (napr. na Dianu Krall, čo však mužská časť čitateľov určite chápe).

     Nad očakávanie je aj veľmi dobrý pravoľavý a predozadný priestor a separácia jednotlivých nástrojov, takže aj „džezík" je v pohode. Reprodukcia je otvorená, detailná, muzikálna. Musím uznať, že ma prekvapila, keďže v týchto cenách ešte zvyknem dávať prednosť radšej regálovkám. Keďže sa predpokladá, že 880-ky budú dnes väčšinou súčasťou domáceho kina, podrobil som ich aj takejto skúške. Pokiaľ by som označil ich zvuk v dvojkanále za výborný, v domácom kine v pozícii predných reprosústav série Studio L naozaj excelujú. Navyše s postupným rozohrávaním sa bol ich prejav stále vyváženejší, i keď stále ešte trochu efektnejší. Bude zaujímavé vypočuť si ich po ďalšom postupnom rozohrávaní. Patria medzi tie reprosústavy, ktoré sú ako topánky - najprv trochu tlačia, ale potom sa v nich určite poprechádzate v ríši príjemných zvukových zážitkov.

     Na to, aby ste na túto prechádzku mohli vydať, potrebujete podľa cenníka výrobcu takmer štyri desiatky tisíc korún, pričom podľa najnovších informácií vás čaká príjemné vianočné prekvapenie, nakoľko distribútor značky JBL na Slovensku spoločnosť DSI SLOVAKIA pripravila špeciálnu vianočnú ponuku - akciová MOC 35 990 Sk (bežná MOC 39 990 Sk).

Neprehliadnite:
Omni séria - bez káblov prosím
     Ak sa vám tento model predsa len nevmestí do obývačky, doporučujem vyskúšať jeho sesterskú regálovku L 830 v približne polovičnej cenovej kategórii - akciová MOC 17 990 Sk (bežná MOC 19 990 Sk).

Zdroj: Multimedia december 2006 - január 2007
comments powered by Disqus