ABECEDA podľa INFINITY

ABECEDA podľa INFINITY

     Kappa nie je len obyčajným písmenom gréckej abecedy, ale aj dôležitým písmenom audiofilskej abecedy. Utvrdili ma v tom rozhovory s mnohými zaslúžilými poslucháčmi, ktorí Kappu spájajú jedných dychom so slovíčkom Infinity. Sám nechápem, ako sa ku Kappám dostali v čase, keď bolo problémom zohnať čo i len obyčajné elpéčko. Americký výrobca reprosústav Infinity, ktorý je jedna z ovečiek z košiara s nápisom Harman Group, už slávne Kappy, žiaľ, nevyrába. Namiesto toho sa vrátil na začiatok abecedy, akoby sa snažil zdôrazniť, že vie ponúknuť dobrý zvuk aj tým, ktorí síce už nestoja na štartovacej čiare púte za dobrým zvukom, ale hľadajú slušnú kvalitu za rozumnú cenu. Zrejme tak vznikli postupne dve série reprosústav s označením Alfa, resp. Beta. Obe série boli typickými zástupcami klasických reprosústav s ozvučnicou z MDF. Pri nasledujúcej generačnej výmene sa však séria Gama nekonala. Betu nahradila séria Classia, ktorá svojich predkov navonok ničím nepripomína.
POHĽAD ESTÉTA
     Tvorcovia Classií opustili klasiku a inšpirovali sa jednoznačne vzhľadom svojich dizajnoviek Cascade. Najviac ich pripomína stĺpový model tejto série, s tak trochu technickým označením C336. Tento takmer 125 cm vysoký „obelisk“ sa podobne ako Cascade pýši početnými zaobleniami, krivkami a štíhlym dizajnom. Svojím exteriérom tak útočí zrejme najprv na nežnejšiu polovicu ľudstva, hoci zošikmená horná stena neumožňuje umiestnenie kvetináčov ani iných dekorácií. Meniče sú zakryté decentnou čiernou textilnou mriežkou so striebornými lištami. Tá zakrýva podstatnú časť prednej steny, je však zapustená do tela reprosústavy a nepôsobí tak rušivo. Predná časť sa dodáva buď v lesklom čiernom klavírnom laku, alebo je pokrytá kvalitnou imitáciou čerešňového dreva. Zadná časť 336-ky je vždy sivočierna s výraznými zvislými prelismi, ktoré zvyšujú tuhosť ozvučnice. Celkové spracovanie reprosústav je na danú cenovú kategóriu vysoko nadpriemerné.

OKO AUDIOFILA

     Napriek krátkemu času výskytu Classií na Slovensku je už v praxi odskúšané, že zarytého audiofila prvý pohľad na Classie poteší rovnako ako jeho milovanú. Bližšie prizretie sa prezradí, že ozvučnica je vlastne odliata z plastu! Hneď si spomenie na tzv. „kelímkový efekt“ typický pre plastové reprosústavy a na každodenné drnčanie plastového sveta okolo nás. Napokon aj prestížny bowersácky ulitník má domček z čohosi podobného. Poklopaním na plastovú ozvučnicu rýchlo zistíme, že nedôveru budiaci plast je akýsi podozrivo tuhý. Snaha o podvihnutie reprosústav prezradí, že výrobca na tejto dôležitej časti skulptúry nešetril, napokon hmotnosť každej 336-ky je 25,4 kg! Potešiteľné je, že zadná stena 336-ky je vyzbrojená kvalitným pozláteným terminálom, ktorý umožňuje aj bi-wiringové a bi-ampingové pripojenie reprosústav. Nedôverčivé oko audiofila napokon ešte skontroluje basreflexový otvor s nátrubkom so zaoblenými hranami, umožňujúci nehlučné odfukovanie reprosústavy pri práci. Otvor je v hornej časti zadnej steny, približne až 1 m nad podlahou. To umožňuje „repráku“ dýchať, aj keď blízko za ním sa nachádza napríklad nižšia súčasť nábytku. Spodná podstava je vybavená plastovými nožičkami, ktoré zboku prečnievajú cez obrys reprosústavy, aby bola zaručená lepšia stabilita. Reprosústava môže mať gumové „chodidlá“, ale môžete si ich vymeniť aj za kovové hroty, ktoré sú súčasťou príslušenstva.

     Po odňatí textilnej mriežky sa objaví (prekvapujúco) až pätica meničov, ktoré použitou technológiu tentoraz pripomenú predošlé série Alfa a Beta. Majú klasický kruhový tvar, ploché meniče zo série Cascade, tzv. panely MRS™ – Maximum Radiating Surface™, tu nenájdete. Je to pochopiteľné – 336-ky musia narobiť dostatočný „bengál“ aj bez subwooferu a navyše, použitie panelov MRS™ by Classie posunulo asi do inej cenovej kategórie. Membrány všetkých meničov sú zhotovené z keramickej vrstvy, ktorá je zvonku „obložená“ dvomi vrstvičkami hliníka. Takáto konštrukcia zaručuje mimoriadnu tuhosť membrán pri zachovaní minimálnej hmotnosti. Technológia je známa pod označením CMMD® – Ceramic Metal Matrix Diaphragm®.

     Classia C336 je vlastne „normálne“ trojpásmo: výškač má priemer 25 mm, stredový reproduktor 100 mm a o basy sa stará trojica basákov s priemermi 165 mm. Tak možno (napriek štíhlej línii) dosiahnuť primeraný akustický tlak.

Infinity Classia

SÚLAD ZMYSLOV
     Skúsený audiofil sa však nespoľahne na svoje oči, verí najmä svojim ušiam. Tie ho už neraz presvedčili, že vzhľad a zvuk reprosústavy nemusia spolu vôbec korešpondovať. Tak ako je na tom Infinity Classia C336?

     Už prvé tóny prezrádzajú, že sa tieto stĺpiky vydarili. Reprodukcia je veľmi homogénna, vyrovnaná, prednes neutrálny. Všetky tri pásma sú správne nadávkované. Jednoducho pohoda. Zvuk je skôr mäkší, dobre sa počúva, ale keď treba, Infinity vedia aj „zatlačiť“. Plastová ozvučnica nefarbí zvuk, obavy z nežiaducich rezonancií nie sú namieste ani pri vyššej hlasitosti. Dokonca i priestor je veľmi dobrý, aj napriek veľkému počtu použitých meničov.

     Ostrejšie sykavky džezovej krásky Diany Krallovej nie sú na ťarchu, partička Bachman Turner Overdrive má ťah a s Hughom Masekelom či Dead Can Dance sledujete, či vám africké slnko nespálilo pokožku. Žiadny žáner nie je prepadákom, Classie C336 sú skrátka všežravé.

RESUMÉ

     Len čas ukáže, koľko ľudí osloví Infinity Classia C336 svojím zaujímavým dizajnom a vo svojej cenovej kategórii aj výbornou reprodukciou. Či už samostatne pri posluchu stereonahrávok, alebo podporovaných ďalšími súrodencami v domácom kine. Classie však jednoznačne majú na to, aby priniesli z kolísky finančnej krízy ich šťastným majiteľom namiesto jóboviek samé dobré správy.

Infinity Classia


Zdroj: HIGH END
comments powered by Disqus