AKG K550 slúchadlá - recenzia - test

AKG K550 slúchadlá - recenzia - test

     AKG K550 sú produktom rakúskej firmy, ktorá už dlhé roky zásobuje rôzne zvukové štúdia po celom svete, či už tými najkvalitnejšímy mikrofónmi, ale hlavne špičkovými slúchadlami. To, že sa tejto brandži venujú už desaťročia, je bezpochyby cítiť aj v K550-tkach. Už na prvý pohľad, ale aj na dotyk, sála z týchto slúchadiel špičková kvalita a špičkové spracovanie. Firma AKG "machruje" pri K550-tkach aj sloganom "Zatvorený dizajn s otvoreným zvukom"! Bude tomu tak? Poďme si o nich teda povedať viac.
Čo nájdete v balení
     AKG K550 prídu k Vám v pomerne veľkej, zpredu priesvitnej krabici, ktorú bolo troška problém otvoriť. Keď som ich konečne vydoloval z balenia, tak ma hned ohúrili, jednak svojou veľkosťou, ale aj kvalitnímy, luxusnímy materiálmi. V balení je aj kvalitná, skrutkovacia redukcia na 6.3 mm jack. Ešte sú v balení samozrejme aj dajaké "návody" a ostatná potrebná dokumentácia.

Dizajn – Praktickosť - Kompatibilita
     Dizajn týchto slúchadiel by som označil ako podarený, veľmi zaujimavý. Ale každému nemusí byť pochuti! Predpokladám, aj z vlastnej skúsenosti, že takých ľudí je málinko. Na mňa pôsobia K550-ky až futuristicky, nadčasovo a veľkolepo. Na slúchadlách je použitá kombinácia tmavej medeno-mosazdnej a čiernej farby, ktoré, ako môžte vidieť na foto, sú niekde lesklé a inde matné. Celkovo majú teda taký pochmúrnejší, temnejší vzhľad, ako keby sa chceli s ním priblížit aj zvukovej charakteristike týchto slúchadiel, ale o tom až dalej.

     Dizajnovo sú teda podarené a ako je to v praxi s nimi? Tak teda, ako som si ich prvýkrát usadil, tak hneď som aj zabudol že ich mám na hlave. Sú totiž veľmi, ale ozaj veľmi pohodlné! Je to hlavne vďaka ich veľkým náušníkom, ktoré sú z umelej kože a sú mekulinké a veľmi príjemné na dotyk. Na ich pohodlí sa ešte podieľa aj ich menší, niekedy ale nepraktický prítlak. Ten menší prítlak može spôsobiť problém napr. pri ležaní, kedy slúchadlá nemusia dobre držať na hlave, alebo aj ľuďom s malou hlavou! Mušle majú  2D-AXIS sklopný mechanizmus pre jednoduché skladovanie a prenos. Hlavový most je z ocele, je nastavitelný, pružný a zo spodnej strany vystlaný. Na pohľad kvalitný kábel má dĺžku 3 metre a vedie iba do ľavej mušle, čo beriem ako plus. Kedže sú tieto slúchadlá uzatvorené, tak sa od nich očakáva aj primeraná izolácia zvuku či už von, tak aj dnu. Aj v tejto oblasti sú na tom tieto slúchadlá veľmi dobre. Čiže nebudete svojou hudbou "otravovať" nikoho a taktiež ani nikto nebude "otravovať" Vás. Ešte mi nedá sa zmieniť o veľkosti týchto slúchadiel, tá je na úrovni AKG K701, čiže svojou veľkosťou sa radia medzi svojich starších a veľmi známych súrodencov.

Neprehliadnite:
13x Slovenská premiéra na HIGH END SLOVAKIA 2011
     K 550-ky nato, že sú to veľké domáce slúchadlá, tak idú slušne vybudiť už aj mp3 prehrávačom strednej triedy, sansou clip+. Ale je samozrejmé, že ich vybudenie a plné využitie, je závislé od kvality zariadení, ku ktorým sú slúchadlá pripojené. čiže, čím lepší zdroj, tým lepší zvuk. Napr. z iPhone 4 už zneli famózne! A vlastne, mnohé slúchadlá sa prispôsobujú výrobkom firmy Apple. Je to veľmi rozšírená a obľúbená značka, ktorej výrobky majú kvalitný a silný zvukový výstup. čiže tento celosvetový trend neobišiel ani takú slávnu firmu ako je AKG.

AKG K550
Zvukový prejav
     Tak a konečne sme pri zvuku. Zatiaľ sme sa teda dozvedeli, že tieto slúchadlá sú ako aj krásne, tak aj veľmi pohodlné. A teda čo sa zvuku týka, tak môžem povedat, že aj z tejto stránky to firma AKG zobrala docela vážne! Čo zaujme na prvý dojem je obrovský zvukový priestor, soundstage! Zároveň K550 ponúkajú nielen pravo-ľavý, predo-zadný, ale aj priestor horno-dolný! V skratke, slúchadlá ponúkajú 3D priestor. Aj vdaka 3D zvukovému priestoru majú tieto slúchadlá veľmi dobrú schopnosť rozlišovať jednotlivé nástroje v priestore, ktoré si každé hrajú svoje a neprekrívajú sa. Dalej si K550 zachovávajú aj dobrú vzdušnosť zvuku, čiže akúsi lahkosť podania! Vďaka týmto "vychytávkam" naozaj nebudete mať pocit, že máte na ušiach uzatvorené slúchadlá! Veľmi dobrá je aj ich dynamika a rýchlosť, až som bol veľmi prekvapený akou rýchlosťou sa dokázali striedať jednotlivé zvuky a nástroje, bez akéhokoľvek zaváhania a náznaku zliatia! Ďalej tieto slúchadlá ponúkajú aj výbornú detailnosť a presnosť, čiže netrpia žiadnymi zbytočnými dozvukmi. Ľudské hlasy znejú z týchto AKG-ečiek veľmi dobre! Či už ich prekreslenie, ako aj ich rozloženie v priestore!

     Celkovú charakteristiku zvuku AKG K550 by som označil ako chladnejšiu, surovšiu a temnejšiu, čo je opak zábavného, sviežeho a jasného cinkavého zvuku. Netreba to ale brať v zlom, tieto slúchadlá disponujú výborným, presným rýchlim až štúdiovým zvukom! Veď nie nadarmo majú na mušli z vonkajšej strany nápis "Reference Headphones" , čo vlastne znamená, že sa možu používať ako vzor.

Basy: Bas je u týchto slúchadiel docela silný, ale na druhej strane je silný iba tam, kde si to nahrávka vyžaduje! Čiže nečakajte žiadne porta pro, ktoré basujú aj tam, kde bas nieje! Bas je krásny, pôsobivý, tvrdý a výborne prekreslený!
Stredy: Na tie som čítal dáky ten negatívny názor, ale, ja im akosi nemám čo vytknúť! Sú presné a prekreslené, ale povedal by som že sú surovšie, také štúdiovejšie!
Výšky: Tie sú veľmi dobré, taktiež presné, guľaté, pekne prekreslené a hrajú si pekne svoje. Týmto slúchadlam sa patrí napísať že sú vyrovnané, žiadne pásmo nedominuje! Čiže sú to dosť univerzálne slúchadlá, dajú sa na nich počúvať snáď všetky štýly hudby. Viacerí mi potvrdili, keď si na nich púštali svoj štýl hudby, že im tam nič nechýba, či už bas, super podanie hlasov, nástrojov atď. Ako je už u mňa zvykom, tak som s nimi aj hral COD6 po sieti. A výsledok? Hm, hranie bolo parádne, či už reálne zvuky, mohutné výbuchy, ako aj veľmi dobrá lokalizácia.

Neprehliadnite:
Prečo volíme slúchadla AKG a sme s nimi spokojní?
Celkové hodnotenie
     Podla mňa môžu byť tieto slúchadlá pre niektorých z Vás konečná! AKG K 550, uzavreté slúchadlá, ktoré sa zvukom blížia k otvoreným modelom. Pôsobivý, rýchly, dynamický, presný a verný zvuk, ale taktiež aj veľké pohodlie Vás iste dostane. Avšak ich náklon ku surovšiemu a temnejšiemu podaniu nemusí byť každému pochuti, ale v tom si musí každý rozumieť sám. Jednoducho u mňa sú to špičkové slúchadlá a bodka.

Zdroj: hifisluchadla.sk
comments powered by Disqus